Porady ogrodnicze

Ćma bukszpanowa – zwalczanie. Jak uratować bukszpany?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis ) to najgroźniejszy szkodnik krzewów bukszpanu, który występuje powszechnie na terenie całego kraju. Bardzo szybko się rozmnaża i błyskawicznie przenosi na inne rośliny, doprowadzając do ich stopniowego obumarcia. Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Czym opryskać bukszpany? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Ćma bukszpanowa – zwalczanie. Jak uratować bukszpany?
Fot. ćma bukszpanowa / 123RF/PICSEL
REKLAMA

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Cydalima perspectalis, czyli ćma bukszpanowa to inwazyjny gatunek motyla przynależącego do rodziny wachlarzykowatych. Owad ten przywędrował do Europy z Azji wraz ze sprowadzanymi roślinami egzotycznymi. W naturalnych warunkach motyl ten występuje m.in. w Chinach, Japonii, Korei oraz na Tajwanie. W 2006 roku stwierdzono obecność tego gatunku w Niemczech, a sześć lat później również w Polsce.

Wykluwające się z jaj larwy mają ok. 1 – 2 mm długości. Początkowo ich ciała są zielone z widocznymi podłużnymi liniami w kolorze brązowym. Wraz ze wzrostem gąsienice przybierają bardziej brązowy odcień, a długość ich ciała osiąga ok. 35 – 44 mm. Larwy ćmy Cydalima perspectalis żerują wyłącznie na krzewach różnych gatunków bukszpanu, niszcząc całe krzewy nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także zieleni miejskiej.

Poczwarka ćmy bukszpanowej ma zazwyczaj 1,5 – 2 cm długości, zielona wraz z biegiem czasu brązowieje. Dorosły osobnik Cydalima perspectalis przy rozłożonych skrzydłach mierzy ok. 4 cm, co czyni go największym gatunkiem wśród wachlarzykowatych. Wyróżnia się dwie formy barwne ćmy bukszpanowej – motyl może być koloru białego z brązowym obwiedzeniem skrzydeł lub jasnobrązowego z fioletowym połyskiem. Motyle zwykle latają nocą, chętnie kierując się ku źródłom światła. Mogą one pokonywać bardzo długie dystanse – od 5 do nawet 10 km. Warto tutaj zaznaczyć, że motyle ćmy bukszpanowej nie są szkodliwe.

SPRAWDŹ: Gąsienice na bukszpanie - zwalczanie

Fot. gąsienica niszcząca bukszpan / 123RF/PICSEL

Ćma bukszpanowa – objawy żerowania

Po czym poznać, że krzewy bukszpanu zostały zaatakowane przez ćmę bukszpanową? Larwy Cydalima perspectalis są bardzo żarłoczne. Żywią się liśćmi oraz pędami różnych gatunków bukszpanów, co w konsekwencji prowadzi do zamierania rośliny. Warto wiedzieć o tym, że młode larwy zjadają wyłącznie delikatną część liścia, najgroźniejsze są większe gąsienice, które zjadają całe liście oraz młode pędy.

Krzewy bukszpanu, na których żerują larwy ćmy bukszpanowej, bardzo często obłożone są zielonkawymi grudami odchodów, przyklejonymi do przędzy. Następstwem długotrwałego żerowania szkodników jest pojawienie się tzw. gołożerów - suchych, pozbawionych liści pędów, pokrytych przędzą, co nie tylko negatywnie wpływa na wygląd estetyczny krzewów, ale dodatkowo utrudnia zwalczanie ćmy bukszpanowej.

Jeżeli chodzi o dorosłe motyle ćmy bukszpanowej, to należy pamiętać o tym, że nie stwarzają one bezpośredniego zagrożenia dla krzewów bukszpanu. Ich głównym pożywieniem są soki roślinne oraz nektar kwiatów.

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?

Żerujące gąsienice na bukszpanie można skutecznie zwalczać mechanicznie, chemicznie oraz przy pomocy specjalistycznych pułapek feromonowych.

Mechaniczne metody zwalczania ćmy bukszpanowej

W sytuacji, kiedy okaże się, że krzewy bukszpanu zostały zaatakowane przez Cydalima perspectalis, to zanim udasz się do sklepu ogrodniczego po chemiczne środki ochrony roślin, możesz spróbować pozbyć się szkodników w sposób mechaniczny. Jak? Oczywiście najprościej poprzez delikatne potrząsanie gałęzi krzewu. Zanim jednak przystąpisz do działania, pamiętaj, aby pod bukszpanem rozłożyć folię, co w znacznym stopniu ułatwi skuteczne usunięcie larw. Alternatywnie gąsienice ćmy bukszpanowej można zwalczyć poprzez zastosowanie oprysku roślin silnym strumieniem wody. Najbardziej uporczywe szkodniki pozostałe na gałęziach krzewu należy wybrać ręcznie.

Można również wyciąć pędy wraz z oprzędami, na których żerują gąsienice ćmy bukszpanowej. Usunięte części roślin należy następnie spalić, co zapobiegnie ewentualnemu przedostaniu się szkodników na inne krzewy.

 Fot. zwalczanie ćmy bukszpanowej / 123RF/PICSEL 

Chemiczne metody zwalczania ćmy bukszpanowej

Kiedy próba wyłapania gąsienic ćmy bukszpanowej zakończyła się fiaskiem, wówczas najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych środków chemicznych przeznaczonych do stosowania w formie oprysku. Świetnie sprawdzą się tutaj takie preparaty jak np. Mospilan, Decis, Polysect, Karate Zeon czy Sherpa.

Przed wykonaniem oprysku należy usunąć opadłe liście oraz pozbyć się porażonych gałęzi, w których mogłyby znajdować się jajeczka lub poczwarki ćmy bukszpanowej. Pierwsze efekty przeprowadzonego oprysku widoczne są zazwyczaj już po 24 godzinach. Zabieg ten należy powtarzać do całkowitego usunięcia szkodników, stosując się do zaleceń producenta.

Warto tutaj wspomnieć o tym, że niektóre z dostępnych środków ochrony roślin cechują się przedłużonym działaniem. Jednorazowy oprysk preparatem Polysect zapewnia długotrwałą ochronę przez 3 tygodnie.

SPRAWDŹ: Jak walczyć z ćmą azjatycką

Pułapki na ćmę bukszpanową

Zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach ogrodniczych można dostać profesjonalne pułapki na ćmę bukszpanową (np. Target), które skutecznie wabią i odławiają dorosłe osobniki, zapobiegając tym samym ich dalszemu rozwojowi. Alternatywnie można zastosować również tablice lepowe, które wychwytują szkodniki.

Stosowanie pułapek feromonowych ułatwia monitorowanie obecności szkodników oraz wyznaczenie terminu oprysku, a także jego zasięgu. Produkt jest prosty i w pełni bezpieczny w użyciu.

Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ćma bukszpanowa – zwalczanie. Jak uratować bukszpany?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.