Spis treści:
Pielęgnacja juki ogrodowej z końcem lata
Niektórzy mówią o niej krępla włóknista lub szpileczka włóknista, jednak najlepiej znana jest jako juka ogrodowa. Wygląda jak biała królowa, gdy z soczyście zielonej rozety wznosi wysoko długie pędy z dzwonkowatymi kwiatami.
Zwykle kwiaty juki są białe lub kremowobiałe. Liście z kolei przypominają młodziutką, egzotyczną palmę. Roślina należy do grupy gatunków pustynnych. W ogrodzie wymaga stanowiska słonecznego oraz regularnego podlewania, ale nie przelewania. Nie jest specjalnie wymagająca pod względem sezonowej pielęgnacji, jednak nie można zapominać o wiosennym nawożeniu. To dzięki niemu w okresie kwitnienia, który przypada u nas w czerwcu i lipcu, potrafi osiągać zaskakujące rozmiary i szokować potężnymi kiściami dzwonkowatych kwiatów.
Jednak, gdy okres kwitnienia dobiega końca, juka ogrodowa znów bardzo potrzebuje odżywienia. To dzięki jesiennemu nawożeniu roślina lepiej przygotuje się do zimy i bez trudu przetrwa do kolejnego sezonu. Umiejętnie wspierana i regularnie odżywiana będzie długowieczną białą królową twojej rabaty kwiatowej i żadna roślina nie zdoła odebrać jej korony.
Juka w idealnych warunkach potrafi wyrastać do nawet... 2 metrów. Jej olbrzymie kwiatostany górują wtedy ponad innymi roślinami, jak królewska korona. Fot. maksim-yakovlev/CanvaPro
Chcesz, by juka pięknie kwitła bez względu na to, jak wiele kaprysów pogody będzie musiała znosić? Skup się zatem na jej nawiezieniu oraz zimowym zabezpieczeniu: utrzymanie przepuszczalności i zasobności gleby, a także właściwego pH podłoża to podstawa. Pielęgnacja juki ogrodowej z końcem lata brzmi skomplikowanie, ale wcale taka nie jest. Wystarczy, że wykorzystasz jedną z trzech domowych odżywek. Możesz stosować je zamiennie, a przygotowanie każdej to pestka.
Przeczytaj również: Jak przedłużyć kwitnienie juki ogrodowej? Stosuję regularnie najlepszy, naturalny nawóz
Domowe nawozy na wzmocnienie juki ogrodowej
Liście juki rosną okazale i tworzą rozłożyste rozety, które potrafią dorastać do nawet 70 cm średnicy. To naprawdę dużo, jednak taki efekt uzyskasz tylko wtedy, gdy zadbasz o jej odżywienie. Będzie wyglądała pięknie, rosnąc w pojedynkę, ale równie atrakcyjnie zaprezentuje swe walory, wznosząc się ponad rabatą mieszaną, gdzie potowarzyszą jej np. ozdobne trawy.
Młodej juce warto zostawić nieco więcej miejsca i oddzielić ją tym samym od innych bylin, ponieważ dobrze odżywiona mocno się rozrośnie. Fot. Aleksandra Góra/deccoria.pl
Na początku sezonu juce ogrodowej przydaje się okładzina z kompostu – wystarczy, że odrobinę odleżanego kompostu rozsypiesz wokół liściowej rozety. Możesz też wykorzystać sposób mojej babci, która zawsze przed kwitnieniem oraz nadejściem jesieni podsypuje juki... popiołem.
- Popiół drzewny dla juki
Popiół pozyskany ze spalonego drewna nadaje się do rozpuszczenia w wodzie. Gdy wzrasta zapotrzebowanie na potas i fosfor, warto podać roślinie taką odżywkę: poprawi odporność, magazynowanie cennych składników na zimę oraz wspomoże procesy ochronne tkanek. Dodatkowo popiół łagodnie odkwasi podłoże. W formie płynnej odżywka lepiej się wchłonie.
- Herbata bananowa
Sposobem na zwiększenie zasobności gleby i łatwiejsze przyswojenie przez jukę niezbędnego jej potasu jest podanie roślinie herbaty bananowej. To odżywka mocy w okresie kwitnienia, ale równie dobrze możesz podawać ją juce co 2 tygodnie aż do początku września. Wystarczy, że przegotujesz skórki banana w garnku z wodą przez około 20 minut, odcedzisz, ostudzisz i delikatnie rozcieńczysz przed podaniem.
- Skorupki z jaj
Doskonałym źródłem wapnia dla roślin ogrodowych, w tym juki ogrodowej, są skorupki z jaj. Takiej odżywki nie należy podawać zbyt często, ale raz na pół roku spokojnie możesz podsypać podłoże wokół kwiatów skorupkowym pyłem (możesz sam zmielić zebrane, sparzone i wysuszone skorupki lub kupić gotowy produkt). Jeśli zależy ci na szybszym wchłonięciu składników do gleby, gotową zasypkę podlej odrobiną wody.
Domowe nawozy na wzmocnienie juki ogrodowej nic nie kosztują, a ich skuteczność wynika z organicznego źródła, wysokiej przyswajalności nośnika składników odżywczych oraz długiego uwalniania. Chcesz, aby biała królowa urosła na wiosnę jeszcze wyższa i okazalej zakwitła? Wypróbuj te odżywki i sprawdź, która z nich sprawdzi się najlepiej w twoim ogrodzie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co posadzić obok juki ogrodowej? W takim towarzystwie będzie kwitła cały sezon
Kruszę i rozsypuję wokół juki. Co rusz ma nowe liście i wypuszcza pąki
Na rabacie wyglądają jak mieczyki. We wrześniu posadź na rabacie kroksomię Lucifer
Żółtoczerwone pióropusze o leczniczych właściwościach. Uprawa krokosza barwierskiego w ogrodzie