Porady ogrodnicze

Zmienna pogoda niszczy pomidory, choroby atakują – czy to koniec uprawy? Ogrodnik radzi, co robić

Pyszne i soczyste pomidory z własnej grządki to marzenie każdego posiadacza ogródka warzywnego. Niestety krzaki te bywają dość kapryśne, a ich uprawa może sprawiać trudności. Zmienna pogoda oraz różnego rodzaju choroby potrafią skutecznie zniszczyć uprawy i pozbawić nas dorodnych owoców. Jak ratować pomidory? Doświadczony ogrodnik ma cenne rady.

Zmienna pogoda niszczy pomidory, choroby atakują – czy to koniec uprawy? Ogrodnik radzi, co robić
Jak ratować pomidory? Doświadczony ogrodnik zdradza kilka porad. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co niszczy pomidory?

Pomidory są roślinami ciepłolubnymi i nie znoszą zmiennej pogody. Długotrwałe opady deszczu i gwałtowne spadki temperatur (poniżej 15 st. C) potrafią skutecznie pozbawić nas plonów. Dlaczego? W takich warunkach krzaki pomidorów atakowane są przez różnego rodzaju choroby. Do najczęstszych z nich należą:

  • zaraza ziemniaczana – choroba grzybowa, która jest szczególnie groźna w chłodne i deszczowe lata. Początkowo poraża liście, na których pojawiają się wodniste, szarozielone, stopniowo brązowiejące plamy. Na ich spodniej części może pojawić się też szarawy nalot. Poza tym choroba poraża łodygi, a także owoce;

  • szara pleśń – objawia się brązowymi plamami na owocach, które z czasem stają się coraz większe i pokrywają całą powierzchnię pomidora. W krótkim czasie może doprowadzić do zniszczenia znacznej części roślin;

  • brunatna plamistość liści – choroba grzybowa, której sprzyja wysoka wilgotność powietrza. Początkowo na liściach pojawiają się żółte plamy, które z czasem ciemnieją i pokrywają się szarawym nalotem. Może atakować również kwiaty, uniemożliwiając wydawanie owoców;

  • sucha zgnilizna wierzchołkowa – choroba fizjologiczna wywołana brakiem wapnia i wody. Charakteryzuje się brunatnymi lamami na wierzchołkach owoców pomidorów.

jak ratować pomidory Pomidory niełatwo znoszą załamania pogody. Fot.123RF.com

Jak ratować pomidory?

Jeśli nasze pomidory zostały zaatakowane przez choroby, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. W tym przypadku liczy się czas. Inaczej w szybkim czasie mogą doprowadzić do zniszczenia całych upraw. Z kolei usuwanie porażonych części rośliny może nie przynieść skutku. Jak ratować pomidory? Doświadczony ogrodnik zdradza kilka porad.

W przypadku, gdy połowa krzaka jest zainfekowana, warto natychmiast zebrać wszystkie pomidory. Niedojrzałe owoce można przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu (np. w garażu czy piwnicy), a także w domu na parapecie. Aby uratować uprawy pomidorów, warto sięgnąć po gotowe środki chemiczne, ponieważ domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne. Pamiętaj, że zawsze przy tym trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Opryski pomidorów najlepiej wykonywać w dni pochmurne, ale bez deszczu. Preparaty grzybobójcze skutecznie zwalczają choroby grzybowe pomidorów, m.in. szarą pleśń czy zarazę ziemniaczaną.       

W przypadku wystąpienia suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidorów nie ma potrzeby stosowania środków chemicznych. Warto zastosować oprysk nawozem zawierającym wapń. Ważne jest też, aby podlewanie krzaków było regularne i obfite (w czasie suszy nawet kilka razy dziennie), co pomoże umożliwić transport wapnia z podłoża do prawidłowego wzrostu i dojrzewania owoców.       

Źródło: deccoria.pl   

Przeczytaj również: 

Dlaczego pomidory dojrzewają nierównomiernie? Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?

Co robić z pomidorami w sierpniu? Czy obrywanie liści i podwiązywanie pomidorów wystarczy?

Opryski z krwawnika - niszczą szkodniki i choroby grzybowe. Jak zrobić gnojówkę, wywar i wyciąg z krwawnika?

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.