Porady ogrodnicze

Wybudzanie i przycinanie pelargonii. Jak i kiedy robić sadzonki pelargonii?

Pelargonie to popularne rośliny, często uprawiane na balkonach czy tarasach. Zimą potrzebują odpowiedniego przechowywania, by cieszyć oczy w kolejnym roku. Gdy jednak nadchodzi wiosna, trzeba się nimi troskliwie zająć. Jak i kiedy wybudzać pelargonie? Co z nimi zrobić po wybudzeniu i jak przygotować sadzonki pelargonii?

Wybudzanie i przycinanie pelargonii. Jak i kiedy robić sadzonki pelargonii?
Pelargonie można zimować, ale na przełomie stycznia i lutego trzeba zacząć ich wybudzane. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy rozpocząć wybudzanie pelargonii?

Zimowanie pelargonii polega na umieszczeniu ich w chłodnym miejscu, z dostępem do światła. Temperatura w pomieszczeniu, w którym zimują, nie może być niższa niż 6 stopni Celsjusza, ale nie powinna też być wyższa niż 10 stopni Celsjusza. Zimą rośliny przechodzą w stan spoczynku, więc należy stopniowo przygotować je do nadejścia wiosny. Na czym polega wybudzanie pelargonii?

Im jest chłodniej, tym należy mniej podlewać pelargonię. Wtedy roślina pozostaje w stanie uśpienia. Gdy nadchodzi wiosna, trzeba ją stopniowo wybudzać. Można zacząć to robić już w drugiej połowie stycznia, gdy dni są dłuższe. Wybudzanie warto podzielić na etapy, jednak najważniejsze jest stopniowe, powolne podwyższanie temperatury. Najpierw podnieśmy ją o 2-3 stopnie Celsjusza.

Jak wybudzać pelargonię po zimie?

Wybudzanie pelargonii po zimie nie może być szokiem dla rośliny. Proces musi być stopniowy, by mogła ona dostosować się do nowych warunków. Wybudzanie powinno polegać na:

  • stopniowym podwyższaniu temperatury otoczenia,
  • zwiększaniu częstotliwości podlewania.

Pelargonię należy przenosić w cieplejsze miejsca, by w marcu była gotowa do wypuszczenia nowych pędów. Kiedy już się pojawią, pelargonię można przesadzić w docelowe miejsce lub zająć się pozyskaniem pędów na nowe rośliny.

Co zrobić z pelargonią po wybudzeniu?

Pelargonia może odradzać się co roku, jeśli tylko jest właściwie traktowana. Można ją zimować nawet przez okres 2-3 lat. Po tym czasie zacznie niestety powoli obumierać i tracić swoją urodę. Na szczęście można z niej pozyskać pędy na nowe sadzonki. Wybudzana roślina wymaga przycięcia, dzięki czemu zostanie odmłodzona. Należy usunąć z niej także wszystkie zaschnięte liście.

Jest to odpowiedni moment, by uważnie przyjrzeć się pelargoniom. Razem z nimi mogą się obudzić szkodniki – na przykład mszyce. Warto najpierw rozprawić się z nieproszonymi gośćmi, a dopiero później zająć się przenoszeniem pelargonii czy pozyskiwaniem sadzonek. Gdy pelargonie zostaną wybudzone, światło i ciepło skłonią je do ponownego wzrostu. Wkrótce będzie się można cieszyć ich pięknem i przyjemnym zapachem.


W marcu pelargonia może już być gotowa do wypuszczania nowych pędów. Fot.123RF.com

Przycinanie pelargonii po zimie

Jak przycinać pelargonie? Warto to robić zarówno przed zimą, jak i po niej. Niezwykle ważne jest wiosenne uszczykiwanie czy przycinanie wierzchołków rośliny. Przycina się około 1 cm czubków pędów, które znajdują się nad pierwszą parą liści. Kiedy w tym miejscu wyrosną nowe pędy i liście, ich czubki znów należy przyciąć. To metoda na rozkrzewienie pelargonii, która sprawia, że roślina jest bujna i zachwycająca.

Rośliny warto przyciąć pod koniec lutego lub na początku marca. Młode rośliny można przyciąć mocniej, tym samym kształtując je wedle własnego uznania. Starsze przycinajmy raczej delikatnie, ponieważ ich regeneracja zajmuje więcej czasu.

Sadzonki pelargonii – jak i kiedy zrobić?

Pelargonia może być rozmnażana z nasion, jednak zajmuje to dużo czasu i wymaga ścisłego trzymania się zasad. Wegetatywne rozmnażanie pelargonii jest o wiele lepszym pomysłem. Sadzonki najlepiej pozyskiwać właśnie wiosną, gdyż młode rośliny są delikatniejsze i trudniej będzie im przetrwać zimę, jeśli pozyskamy je dopiero latem.

Jak pozyskać sadzonki pelargonii? W tym celu musimy:

  • obficie podlać roślinę mateczną, co pozwoli nawodnić również przyszłe sadzonki;
  • ściąć przy pomocy ostrego noża górną część pędu (najlepiej się do tego nadają zielone pędy wierzchołkowe);
  • usunąć dolne liście z pędu, by z tej kilkucentymetrowej odnóżki mogły wyrosnąć korzenie;
  • umieścić sadzonkę w podłożu lub w wodzie, by wypuściła korzenie.


Odcięte sadzonki pelargonii wsadza się do wody, aby wypuściły korzenie. Fot.123RF.com

Sadzonki potrzebują jasnego, ciepłego miejsca i wilgotnego podłoża, by szybko się ukorzeniły. Gdy już trochę urosną, możemy uszczknąć ich wierzchołek, by lepiej się rozkrzewiały.

Przeczytaj także:

Wysiew pelargonii. Jak to zrobić krok po kroku

Jak i kiedy siać lawendę? Chcesz posiać lawendę na wiosnę, musisz przechłodzić nasiona

Dlaczego jodła żółknie i gubi igły? Poznaj choroby i szkodniki jodły koreańskiej.

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.