Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co robić z pomidorami w sierpniu? Czy obrywanie liści i podwiązywanie pomidorów wystarczy?

Półmetek wakacji dla ogrodników oznacza zbiór dojrzałych w słońcu pomidorów. Czy musimy pogodzić się z faktem, że nieuchronnie zbliża się koniec plonów i krzaczki będą coraz wolniej wydawać owoce gorszej jakości? Wcale nie! Lato nadal trwa, a rośliny mogą wciąż bujnie rosnąć, wypuszczać nowe kwiaty i obdarowywać nas mnóstwem soczystych owoców. Dowiedz się, co trzeba zrobić z pomidorami w sierpniu, aby tak się stało.

Co robić z pomidorami w sierpniu? Czy obrywanie liści i podwiązywanie pomidorów wystarczy?
Sierpień to dla wielu ogrodników czas zbioru pomidorów. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja pomidorów – 3 najważniejsze sierpniowe zabiegi

Nawet doświadczeni ogrodnicy stwierdzają, że prowadzenie pomidorów zarówno w gruncie, jak i pod osłonami bywa problematyczne. Choć rośliny te uznawane są za bardzo wymagające, ich uprawa w przydomowym ogrodzie przynosi wiele satysfakcji. Kluczem do sukcesu jest nie tylko zapewnienie krzaczkom odpowiednich warunków wzrostu, ale również systematyczne przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych.

Aby zwiększyć szanse powodzenia uprawy i zbierania obfitych plonów przez całe lato, w sierpniu pamiętajmy o trzech ważnych czynnościach: uszczykiwaniu pędów, podwiązywaniu i ogławianiu pomidorów.

  • Uszczykiwanie pędów – przycinanie pomidorów

Krzewy pomidorów bujnie się rozrastają, dlatego istotne jest przycinanie nadmiaru liści i pędów. Boczne pędy, które niepotrzebnie zagęszczają roślinę i odbierają jej substancje odżywcze niezbędne do plonowania, usuwamy za pomocą sekatora bądź ostrych nożyczek. Ręcznie natomiast pozbywamy się tzw. wilków, czyli dzikich pędów rosnących między liśćmi. Pozostawienie tych szybko rozwijających się odnóg znacznie osłabia okaz i powoduje, że zawiązuje się mniej owoców. Plony z takiego okazu są dodatkowo niewielkich rozmiarów oraz mają pogorszone walory smakowe.

Zetnijmy również młode pędy i dolne liście, które są szczególnie podatne na rozwój infekcji grzybowych. Uprawę pomidorów prowadźmy przez cały sezon na jednym, dwóch lub maksymalnie trzech pędach głównych. Najkorzystniej jest uprawiać je na jeden pęd, ponieważ im więcej jest pędów na krzaczku, tym bardziej opóźnione jest owocowanie okazu. Uszczykiwanie pędów pomidorów przyspiesza plonowanie i dojrzewanie owoców, a także sprawia, że są one lepszej jakości. Zabieg ten przeciwdziała również rozwojowi chorób oraz łamaniu się krzaczka.

Przeczytaj również: Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

  • Podwiązywanie pomidorów

W zależności od odmiany krzaczki pomidorów mogą osiągać nawet 2 m wysokości, dlatego w czasie wzrostu i zawiązywania owoców potrzebują mocnych podpór. Wymagają palikowania oraz podwiązywania – czynności, które uchronią pędy uginające się pod ciężarem owoców przed złamaniem. Podporę (metalową, drewnianą bądź bambusową) umieszczamy w podłożu kilka centymetrów od sadzonki, a następnie przywiązujemy do głównego pędu.

Również w sierpniu zatroszczmy się o regularne podwiązywanie pomidorów do tyczek, które nie powinny być wyższe niż 150 cm, aby nie rzucały cienia na roślinę. Starajmy się zawiązywać sznurki dość luźno, chroniąc pędy przed uszkodzeniem mechanicznym.

  • Ogławianie pomidorów

To podstawowa czynność pielęgnacyjna, która polega na ścinaniu wierzchołków wzrostu rośliny. Ogławianie pomidorów ma na celu przyspieszenie dojrzewania owoców, które będziemy mogli zebrać zanim nadejdą pierwsze zimne jesienne noce. Cięcie warto wykonać w pierwszej połowie sierpnia, pozbywając się wierzchołków pędów głównych. Zróbmy to w taki sposób, aby nad najwyższym w pełni rozwiniętym kwiatostanem pozostały 2-3 liście.

Ogławianie wykonujemy w przypadku rozwijających się przez cały sezon odmian wysokich (np. Malinowy Olbrzym, Złoty Ożarowski). Zabieg ten nie jest konieczny w przypadku odmian karłowych, które samoistnie przestają rosnąć wraz z końcem lata (Lima niska, Atol czy Fuga).

Co zrobić z pomidorami w sierpniu? Nie zapomnij o kompoście

Równie ważne co wyżej wymienione zabiegi i regularne nawadnianie pomidorów jest zasilenie pomidorów w niezbędne składniki pokarmowe. Właśnie w sierpniu zapotrzebowanie na cenne substancje odżywcze jest u pomidorów największe. W tym miesiącu bujnie rosnące i obficie plonujące krzaczki możemy dokarmić dojrzałym kompostem, który dodatkowo je odżywi. Wśród domowych sposobów wzmacniających te rośliny warto wymienić również inne naturalne środki. Z łatwością przygotujemy samodzielnie i wykorzystamy do prowadzonej przez siebie uprawy pomidorów takie preparaty jak gnojówka z żywokostu, pokrzywy lub skrzypu czy nawóz z drożdży piekarskich.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.