Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika na sierpień. Co trzeba zrobić w ogrodzie w sierpniu?

Lato to pracowity czas dla ogrodników. Przycinanie drzew i krzewów, odchwaszczanie, usuwanie przekwitłych kwiatów, zbieranie plonów – to tylko niektóre z niezbędnych do wykonania prac. Co jeszcze trzeba zrobić w ogrodzie w sierpniu? Jak zaplanować zabiegi pielęgnacyjne? Przedstawiamy kalendarz ogrodnika na sierpień.

Kalendarz ogrodnika na sierpień. Co trzeba zrobić w ogrodzie w sierpniu?
Jakie prace należy wykonać w ciągu najbliższych tygodni? Fot.123RF.com

Spis treści:

Aby ogród był zadbany i ładnie się prezentował, a rośliny pozostawały w dobrej kondycji, niezbędna jest ich właściwa pielęgnacja. Największej uwagi potrzebują one w okresie wiosenno- letnim. Jakie prace należy wykonać w ciągu najbliższych tygodni?

Kalendarz ogrodnika na sierpień – jak dbać o kwiaty?

W okresie wakacyjnym niezwykle ważna jest pielęgnacja trawników – oprócz regularnego koszenia oraz usuwania chwastów, należy również je nawadniać. Szczególnie istotne jest to w czasie upałów.

Podczas suszy zaleca się rzadsze koszenie trawy, by nie potęgować wysuszenia gleby.

W sierpniu wiele pracy czeka również na rabatach. Jest to czas na przycinanie bylin, które wymagają modelowania – jak np. krzewinki lawendy. Ważnym zabiegiem jest także ogławianie roślin, których kwiatostany już przekwitły – nie tylko zwiększa to estetykę rabatek, ale również wzmacnia roślinę i umożliwia kolejne kwitnienie. Ogławiania nie powinno się stosować w przypadku kwiatów rozmnażanych za pomocą nasion.

Kalendarz ogrodnika na sierpień zaleca również rozsady piwonii, tawuł czy liliowców (najlepszy okres to druga połowa miesiąca) oraz wsady roślin cebulowych kwitnących jesienią. Należą do nich m.in. narcyzy, szafrany czy krokusy jesienne.

Sierpień w ogrodzie – pielęgnacja drzew i krzewów

Połowa wakacji to czas na przycięcie żywopłotów. Można również przeprowadzić przycinanie lawendy, pod warunkiem, że jej kwiatostany już przekwitły.

Koniec sierpnia to idealny okres na sadzenie nowych drzewek i krzewów zimozielonych, takich jak bukszpany, różaneczniki oraz niektóre iglaki. Pozwala to na właściwe ukorzenienie się roślin przed nadejściem pierwszych przymrozków. Należy jednak pamiętać, że wymagają one odpowiedniego poziomu wilgotności podłoża – należy je regularnie podlewać, szczególnie w czasie upałów.

Kalendarz ogrodnika na sierpień – co trzeba zrobić w sadzie?

Sierpień w sadzie to czas zbiorów. Dojrzewa większość popularnych owoców, takich jak śliwki, wiśnie, maliny ogrodowe, borówki amerykańskie, morele, brzoskwinie, porzeczki, agrest, a także wczesne odmiany jabłek i gruszek.

Ważne jest regularne zbieranie owoców – w innym przypadku rozpocznie się w nich proces gnicia.

Po zakończonych zbiorach należy „prześwietlić” krzewy owocowe, czyli pozbawić je zbędnych, chorych lub uszkodzonych gałęzi. Warto również przyciąć drzewka owocowe, by w przyszłym roku przynosiły lepszy plon.

Sierpień to również idealny moment na sadzenie truskawek. W tym celu można wykorzystać sadzonki ze szkółki lub te pozyskany z własnej, tegorocznej uprawy. Należy obficie je podlewać oraz chronić przed ostrym słońcem.

Sierpniowe prace w ogrodzie – co trzeba zrobić w warzywniku?

Podobnie jak w sadzie, również w warzywniku trwa czas zbiorów. Pojawiają się m.in. pomidory, ogórki gruntowe, cukinia, fasolka szparagowa, kabaczki oraz zioła. Dla wielu osób jest to więc moment na robienie przetworów.

Jeśli pomidory jeszcze nie dojrzały, konieczne jest podwiązanie ich  – dojrzewające owoce stanowią duże obciążenie dla gałązek i mogą je połamać.

W sierpniu warto także wysiać nasiona lub posadzić sadzonki warzyw zbieranych jesienią. W ciągu najbliższych tygodni pojawi się nowa sałata, rukola czy rzodkiewka. Dobrym pomysłem jest również posianie pietruszki, koperku i szczypiorku. W czasie gorących dni warzywa potrzebują regularnego podlewania. Dla wzmocnienia można również stosować naturalne nawozy.

Przeczytaj również: Jakie rośliny trzeba siać, sadzić i rozsadzać w sierpniu?

Od drugiej połowy sierpnia rozpoczyna się również okres sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. Fot.123RF.com

Jesteś fanem quizów? Spróbuj swoich sił w innych naszych testach wiedzowych:

QUIZ: Przysłowia o domu. Każdy powinien je znać, czy zgarniesz komplet punktów?

QUIZ: Czy na pewno znasz te nazwy mebli?

QUIZ: Kochasz kwiaty doniczkowe? Sprawdź, co o nich wiesz

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać szkodniki i choroby roślin domowych?

QUIZ: Storczyki. Czy wiesz o nich wszystko?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.