Porady ogrodnicze

Co posadzić w ogrodzie, by odstraszyć mrówki? Lista roślin, które mrówki omijają z daleka

Mrówki w ogrodzie mogą być zarówno bardzo pożyteczne, jak i szkodliwe. Częściej jednak ich działalność przynosi więcej zniszczeń niż pozytywnych rezultatów. Z tego powodu wiele osób decyduje się na pozbycie się ich ze swojego ogrodu, m.in. stosując naturalne metody. Sprawdź, jak odstraszyć mrówki i jakich roślin boją się te owady.

 

Co posadzić w ogrodzie, by odstraszyć mrówki? Lista roślin, które mrówki omijają z daleka
Mrówki mogą narobić wiele szkód w ogrodzie. Sprawdź, jakie rośliny odstraszają mrówki? Fot.123RF.com

Spis treści: 

Mrówki w ogrodzie

Mrówki, szukając miejsca odpowiedniego do stworzenia swojej kolonii, decydują się najczęściej na miejsca ciepłe oraz słoneczne. Zazwyczaj spotkać je można w lasach, na polanach oraz w pobliżu drzew. Jednak mrówki również tworzą mrowiska pod nawierzchnią np. między płytami chodnikowymi.

W zależności od ich gatunku mogą preferować bardziej wilgotną lub piaszczystą ziemię, dlatego w ogródkach można spotkać różne rodzaje tych owadów. Tym, co również decyduje o miejscu założenia mrowiska, jest bliskość odpowiedniej ilości pożywienia.

Mrówki są w zasadzie wszystkożerne, a w ogrodzie poszukują przede wszystkim słodkich smaków, takich jak miód, nektar lub spadź, którą produkują mszyce. Dodatkowo wiele gatunków mrówek żywi się także owadami lub padliną zwierząt. W ogrodzie najczęściej pojawiają się mrówki z gatunku:

  • murawka darniowiec – lubi mieszkać pod powierzchnią np. pomiędzy szczelinami chodnika, tworzy kolonie do 50 000 sztuk i jest nieco większa niż mrówka faraona,
  • hurtnica czarna – nazywana jest także pospolitą i lubi piaszczyste podłoża, tworzy kolonie do 20 000 sztuk,
  • wścieklica zwyczajna – znana jest jako mrówka czerwona, lubi stanowiska pod korzeniami w ziemi, gdzie tworzy kolonie do 2 000 sztuk. Jest to gatunek, który wśród ludzi znany jest z tego, że gryzie.

Co posadzić w ogrodzie, by odstraszyć mrówki?

Mrówki mają świetny węch, który przydaje im się, gdy chcą trafić do pożywienia znalezionego przez inną mrówką. Podążają one wtedy za zapachem, który owady tworzą, zostawiając na ziemi specjalny ślad, będący swoistą mapą dla pozostałych mrówek. Jednak ten niezwykle czuły węch, bywa również ich przekleństwem, szczególnie kiedy zapach, który wyczuwają, skutecznie je odstrasza.

Z tego powodu, próbując pozbyć się mrówek z ogrodu, warto posadzić rośliny, za których zapachem nie przepadają te owady. Oto, co warto posadzić w ogrodzie, by odstraszyć mrówki:  

  • Mięta – mentol, który wydziela ta roślina, działa na mrówki odurzająco. Mięte należy sadzić w miejscu słonecznym lub częściowo zacienionym. Najlepiej umieścić ją na glebie wilgotnej i bogatej w próchnicę. Mięte można również umieścić na balkonie lub tarasie, uprawiając ją w donicy.

  • Tymianek – co prawda nie pachnie on tak intensywnie, jak mięta, jednak także jest doskonałą rośliną odstraszającą mrówki. Tymianek najlepiej umieścić na stanowisku słonecznym i w glebie przepuszczalnej. Jest to roślina, która nie lubi chłodu i nadmiaru wilgoci, dlatego na zimę musimy ją zabezpieczać, okrywając odpowiednim materiałem. Oprócz funkcji odstraszania mrówek tymianek cieszy również oko swoimi różowymi, białymi lub fioletowymi kwiatkami, które pojawiają się na roślinie od czerwca do września.

  • Majeranek – to roślina, która nie tylko odstraszy mrówki w ogrodzie, ale i przysłuży się pszczołom. W dodatku majeranek stanowi świetną ozdobę naszej przestrzeni, ponieważ w lipcu oraz sierpniu pojawiają się na nim białe kwiatki. Roślina powinna być umieszczona na miejscu ciepłym oraz słonecznym, najlepiej w przepuszczalnej glebie o lekko zasadowym odczynie. W naszym klimacie majeranek jest rośliną jednoroczną, ponieważ przemarza w okresie zimowym.

  • Lawenda – związki w niej zawarte, m.in. kamfora i linalol odstraszą nie tylko mrówki, ale i komary, muchy oraz kleszcze. Roślinę najlepiej umiejscowić na stanowisku ciepłym i słonecznym oraz w przepuszczalnej, wapiennej ziemi. Lawenda może być również sadzona tak, aby stworzyła pachnący żywopłot. Oprócz tego świetnie sprawdzi się na rabatach, ogródkach skalnych oraz na balkonie lub tarasie.

  • Bazylia – to nie tylko smaczne zioło, które dodajemy do potraw, ale i roślina odstraszająca mrówki swoim zapachem. Bazylia najlepiej będzie rosła na słonecznym stanowisku i może być umieszczona zarówno w ogrodzie, jaki i na balkonie. W ogrodzie jest ona rośliną jednoroczną, natomiast w domu może ona przetrwać nawet kilka lat.

  • Rozmaryn  kamforowy zapach rośliny skutecznie odstrasza mrówki. Rozmaryn warto posadzić w ogrodzie ziołowym lub na parapecie, balkonie czy tarasie. W dodatku rozmaryn może być również używany jako przyprawa, którą stosuje się na świeżo lub zasusza. Tak jak bazylia, jest on rośliną jednoroczną, gdy uprawiany jest w ogródku, jednak w domu może przetrwać nawet kilka lat.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Lista sprawdzonych domowych sposobów

Jakich roślin boją się mrówki?

Tak zwane rośliny odstraszacze świetnie sprawdzą się w naszym ogrodzie i skutecznie przegonią mrówki. Szczególnie będą one omijać nasz ogród, gdy oprócz wyżej wymienionych roślin, posadzimy przy płocie takie okazy, jak piołun, wrotycz, nagietek, czosnek, pomidory lub pietruszkę.

Są to rośliny, których zapach także odstrasza mrówki. Można je również posadzić na obrzeżach grządek. Oprócz tego warto na samym mrowisku, jak i na trasach przemarszu mrówek, ułożyć liście powyższych roślin, dzięki czemu będą one omijać to miejsce szerokim łukiem.

Mrówki w ogrodzie – skutki

Mrówki są stworzeniami, które działają w ogrodzie zarówno w sposób korzystny, jak i niszczycielski. Pozytywnym skutkiem ich obecności może być spulchnienie oraz wzbogacenie gleby w składniki odżywcze takie jak fosfor i potas. Dodatkowo czasami ułatwiają pozbycie się innych szkodników, którymi się żywią.

Jednak ich działanie niesie za sobą również negatywne skutki, szczególnie gdy mrówki pojawiają się w dużej liczbie. Wiąże się to między innymi z tym, że tunele mrówek ciągną się dość głęboko pod ziemią, co sprawia, że owady często degradują tym samym korzenie naszych roślin. Powoduje to zniszczenie roślin, a nawet krzewów.

Co więcej, mrówki usypują na ziemi kopce, które nie tylko sprawiają, że nasz trawnik jest mniej estetyczny, ale i utrudniają przeprowadzanie prac na murawie. Nie można również zapominać o tym, że mrówki żyją w przyjaźni z mszycami i chronią je przed wrogami, czasami nawet pozwalając przeczekać im zimę w mrowisku. Jest to niekorzystne dla naszego ogrodu, bo jak wiadomo mszyce również są bardzo szkodliwe dla roślin.

Przeczytaj również:

Czym nawozić maliny? Zrób to według wskazówek, krzaki będą się uginać od owoców

Jak walczyć z turkuciem podjadkiem w ogrodzie? Naturalne sposoby na pozbycie się szkodnika

Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowy sposób na mrówki na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.