Spis treści:
- Turkuć podjadek — charakterystyka
- Jak rozpoznać, że turkuć żeruje w ogrodzie?
- Jakie rośliny atakuje turkuć?
- Skutki żerowania turkucia podjadka w ogrodzie
- Zwalczanie turkucia podjadka — naturalne sposoby
Turkuć podjadek — charakterystyka
Turkuć podjadek (łac. Gryllotalpa gryllotalpa), zwany też turkuciem pospolitym, to jeden z największych owadów w naszym kraju, który może osiągać nawet do 6 cm długości. Owad ten w naturalnym środowisku występuje nie tylko w Polsce, ale też innych krajach Europy i Stanach Zjednoczonych.
Nazwa turkucia podjadka pochodzi od słów gryllidae (świerszcze) oraz talpa (kret). Te dwa słowa idealnie opisują wygląd tego szkodnika oraz sposób jego zachowania. Turkuć żeruje i żyje pod ziemią drążąc w niej długie korytarze, a jego przednie kończyny są podobne do łap kreta, co też ułatwia mu drążenie tuneli w ziemi. Natomiast skrzydła i ciemno-brązowy pancerz upodabniają go do świerszcza.
Co ciekawe, turkuć podjadek nazywany jest również rakiem ziemnym, ponieważ jest w stanie poruszać się do tyłu. Także z wyglądu nieco przypomina tego skorupiaka – ma sporą głowę i odnóża z kolcami. Polska nazwa tego szkodnika nawiązuje natomiast do turkotu, ponieważ owad w okresie godowym wydaje charakterystyczne dźwięki służące do wabienia partnerów.
Turkuć podjadek drąży w gruncie korytarze. Fot.123RF.com
Jak rozpoznać, że turkuć żeruje w ogrodzie?
Turkuć podjadek żyje głównie pod ziemią, gdzie żeruje i wykopuje tunele. Najbardziej lubi gleby podmokłe, tereny bagienne i torfowe. Może pojawić się na łące, w polu, sadzie i lesie, ale także w przydomowym ogrodzie czy warzywniku.
O obecności turkucia na działce mogą świadczyć ścieżki uniesionej ziemi, pod którymi znajduje się wydrążony przez szkodnika tunel. Znakiem świadczącym o żerowaniu turkucia jest również zamieranie roślin rzędami. Owad drąży w gruncie korytarze, podgryza i uszkadza systemy korzeniowe, przez co powoduje zasychanie i obumieranie nadziemnych części upraw wzdłuż jego drogi.
Jakie rośliny atakuje turkuć?
Turkuć podjadek może zaatakować praktycznie wszystkie rośliny. Wszystko zależy od tego, gdzie zdecyduje się założyć gniazdo. Podgryza bulwy, kłącza i korzenie roślin ozdobnych, drzew i krzewów, kwiatów, traw i warzyw. Niekiedy turkuć podjadek żywi się także owocami rosnącymi nad powierzchnią gruntu np. truskawkami. Nie lubi jedynie takich roślin jak szałwia, szachownica, czarna olsza czy macierzanka. Warto więc zasadzić te gatunki w formie ochrony przed tym insektem.
Turkucie są jednak przede wszystkim drapieżnikami. Żywią się larwami innych owadów, ale też dżdżownicami, ślimakami, pędrakami, drutowcami i pierścienicami. Obecność turkucia w ogrodzie może mieć więc też dobre strony, jednak problem pojawia się, gdy liczebność tych szkodników jest zbyt duża i powoduje widoczne straty.
Turkuć podjadek to jeden z największych owadów w Polsce. Fot. Pixabay
Skutki żerowania turkucia podjadka w ogrodzie
Żerowanie turkucia podjadka w ogrodzie i zakładanie przez niego gniazd powoduje:
- więdnięcie roślin,
- żółknięcie liści,
- gnicie korzeni roślin (zauważalne np. podczas przesadzania),
- przesuszenie wszystkich części rośliny,
- wzniesiona ziemi w pobliżu roślin,
- nadgryzione owoce w warzywniku,
- wydrążone tunele w glebie.
Turkucie żerują zwykle w pobliżu swojego gniazda, dlatego skutki ich żerowania widoczne są zwykle blisko siebie, np. w rzędach. Jeśli więc widzisz, że kilka różnych roślin (nawet innych gatunków) nagle przysycha, żółknie, więdnie i zamiera – prawdopodobnie jest to spowodowane obecnością turkucia.
Zwalczanie turkucia podjadka — naturalne sposoby
Pomocne w zwalczaniu turkucia jest posadzenie w ogrodzie roślin, których szkodnik ten nie znosi, czyli m.in. szałwii i szachownicy. Smak i aromat tych roślin sprawia, że szkodnik nie chce zakładać gniazd w pobliżu. Jak jeszcze można w naturalny sposób walczyć z turkuciem podjadkiem?
- Pułapka
W pobliżu żerowania turkuci zakop w ziemi słoi wypełniony obornikiem. To przyciągnie szkodniki, które mogą w nim złożyć swoje gniazdo. Gdy odkopiesz słoik, może się okazać, że zastaniesz w nim całą kolonię turkuci, które łatwo będzie można schwytać i zutylizować.
- Usuwanie gniazd
Wiele osób wykopuje gniazda turkuci w ogrodzie, które można rozpoznać po spulchnionej w pobliżu roślin ziemi, a następnie je usuwa. Gniazdo można również zalać wodą, co doprowadzi do podtopienia insektów.
- Zalewanie gniazd mydłem lub płynem do naczyń
Do tunelu wydrążonego przez turkucie wlej wodę wymieszaną z intensywnie pachnącym płynem do naczyń lub mydłem w proporcji 2 łyżki detergentu na 1,5 litra wody (najlepszy będzie zapach cytrynowy lub miętowy). Pod wpływem tej mieszanki turkucie zaczną opuszczać nory, a to pozwoli je wyłapać i zlikwidować.
Gdy naturalne sposoby zwalczania turkuci nie pomogą, a ich kolonie wciąż będą powiększać się w ogrodzie i powodować kolejne straty, konieczne będzie sięgnięcie po chemiczne środki przeciwko szkodnikom ogrodowym.
Przeczytaj również:
Jak się pozbyć karczownika z ogrodu? Tylko naturalne sposoby
Pędraki — jak sprawdzić, czy w ziemi są pędraki. Jak skutecznie pozbyć się pędraków?
Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby