Porady ogrodnicze

Jak walczyć z turkuciem podjadkiem w ogrodzie? Naturalne sposoby na pozbycie się szkodnika

Turkuć podjadek to owad o odstraszającym wyglądzie, który potrafi wyrządzić w ogrodzie naprawdę duże szkody. O jego obecności świadczą m.in. zamierające rzędami rośliny. Sprawdźcie, jak pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu za pomocą naturalnych metod.

Jak walczyć z turkuciem podjadkiem w ogrodzie? Naturalne sposoby na pozbycie się szkodnika
Wyjaśniamy, jak pozbyć się turkuci z ogrodu za pomocą naturalnych sposobów. Fot. 123RF.com/CanvaPro

Spis treści:

Turkuć podjadek — charakterystyka

Turkuć podjadek (łac. Gryllotalpa gryllotalpa), zwany też turkuciem pospolitym, to jeden z największych owadów w naszym kraju, który może osiągać nawet do 6 cm długości. Owad ten w naturalnym środowisku występuje nie tylko w Polsce, ale też innych krajach Europy i Stanach Zjednoczonych.  

Nazwa turkucia podjadka pochodzi od słów gryllidae (świerszcze) oraz talpa (kret). Te dwa słowa idealnie opisują wygląd tego szkodnika oraz sposób jego zachowania. Turkuć żeruje i żyje pod ziemią drążąc w niej długie korytarze, a jego przednie kończyny są podobne do łap kreta, co też ułatwia mu drążenie tuneli w ziemi. Natomiast skrzydła i ciemno-brązowy pancerz upodabniają go do świerszcza.

Co ciekawe, turkuć podjadek nazywany jest również rakiem ziemnym, ponieważ jest w stanie poruszać się do tyłu. Także z wyglądu nieco przypomina tego skorupiaka – ma sporą głowę i odnóża z kolcami. Polska nazwa tego szkodnika nawiązuje natomiast do turkotu, ponieważ owad w okresie godowym wydaje  charakterystyczne dźwięki służące do wabienia partnerów.

Turkuć podjadek drąży w gruncie korytarze. Fot.123RF.com

Jak rozpoznać, że turkuć żeruje w ogrodzie?

Turkuć podjadek żyje głównie pod ziemią, gdzie żeruje i wykopuje tunele. Najbardziej lubi gleby podmokłe, tereny bagienne i torfowe. Może pojawić się na łące, w polu, sadzie i lesie, ale także w przydomowym ogrodzie czy warzywniku.

O obecności turkucia na działce mogą świadczyć ścieżki uniesionej ziemi, pod którymi znajduje się wydrążony przez szkodnika tunel. Znakiem świadczącym o żerowaniu turkucia jest również zamieranie roślin rzędami. Owad drąży w gruncie korytarze, podgryza i uszkadza systemy korzeniowe, przez co powoduje zasychanie i obumieranie nadziemnych części upraw wzdłuż jego drogi.

Jakie rośliny atakuje turkuć?

Turkuć podjadek może zaatakować praktycznie wszystkie rośliny. Wszystko zależy od tego, gdzie zdecyduje się założyć gniazdo. Podgryza bulwy, kłącza i korzenie roślin ozdobnych, drzew i krzewów, kwiatów, traw i warzyw. Niekiedy turkuć podjadek żywi się także owocami rosnącymi nad powierzchnią gruntu np. truskawkami. Nie lubi jedynie takich roślin jak szałwia, szachownica, czarna olsza czy macierzanka. Warto więc zasadzić te gatunki w formie ochrony przed tym insektem.

Turkucie są jednak przede wszystkim drapieżnikami. Żywią się larwami innych owadów, ale też dżdżownicami, ślimakami, pędrakami, drutowcami i pierścienicami. Obecność turkucia w ogrodzie może mieć więc też dobre strony, jednak problem pojawia się, gdy liczebność tych szkodników jest zbyt duża i powoduje widoczne straty.

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów w Polsce. Fot. Pixabay

Skutki żerowania turkucia podjadka w ogrodzie

Żerowanie turkucia podjadka w ogrodzie i zakładanie przez niego gniazd powoduje:

  • więdnięcie roślin, 
  • żółknięcie liści,
  • gnicie korzeni roślin (zauważalne np. podczas przesadzania), 
  • przesuszenie wszystkich części rośliny, 
  • wzniesiona ziemi w pobliżu roślin,
  • nadgryzione owoce w warzywniku,
  • wydrążone tunele w glebie. 

Turkucie żerują zwykle w pobliżu swojego gniazda, dlatego skutki ich żerowania widoczne są zwykle blisko siebie, np. w rzędach. Jeśli więc widzisz, że kilka różnych roślin (nawet innych gatunków) nagle przysycha, żółknie, więdnie i zamiera – prawdopodobnie jest to spowodowane obecnością turkucia.

Zwalczanie turkucia podjadka — naturalne sposoby

Pomocne w zwalczaniu turkucia jest posadzenie w ogrodzie roślin, których szkodnik ten nie znosi, czyli m.in. szałwii i szachownicy. Smak i aromat tych roślin sprawia, że szkodnik nie chce zakładać gniazd w pobliżu. Jak jeszcze można w naturalny sposób walczyć z turkuciem podjadkiem?

  • Pułapka

W pobliżu żerowania turkuci zakop w ziemi słoi wypełniony obornikiem. To przyciągnie szkodniki, które mogą w nim złożyć swoje gniazdo. Gdy odkopiesz słoik, może się okazać, że zastaniesz w nim całą kolonię turkuci, które łatwo będzie można schwytać i zutylizować.

  • Usuwanie gniazd

Wiele osób wykopuje gniazda turkuci w ogrodzie, które można rozpoznać po spulchnionej w pobliżu roślin ziemi, a następnie je usuwa. Gniazdo można również zalać wodą, co doprowadzi do podtopienia insektów.

  • Zalewanie gniazd mydłem lub płynem do naczyń

Do tunelu wydrążonego przez turkucie wlej wodę wymieszaną z intensywnie pachnącym płynem do naczyń lub mydłem w proporcji 2 łyżki detergentu na 1,5 litra wody (najlepszy będzie zapach cytrynowy lub miętowy). Pod wpływem tej mieszanki turkucie zaczną opuszczać nory, a to pozwoli je wyłapać i zlikwidować.

Gdy naturalne sposoby zwalczania turkuci nie pomogą, a ich kolonie wciąż będą powiększać się w ogrodzie i powodować kolejne straty, konieczne będzie sięgnięcie po chemiczne środki przeciwko szkodnikom ogrodowym.

Przeczytaj również:

Jak się pozbyć karczownika z ogrodu? Tylko naturalne sposoby

Pędraki — jak sprawdzić, czy w ziemi są pędraki. Jak skutecznie pozbyć się pędraków?

Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.