Spis treści:
- Jak wygląda rdest ptasi?
- Gdzie i kiedy zbierać rdest ptasi?
- Ziele rdestu ptasiego – jak zbierać i suszyć?
- Właściwości rdestu ptasiego
- Jak stosować rdest ptasi?
- Kto nie może stosować rdestu ptasiego?
Jak wygląda rdest ptasi?
Rdest ptasi (Polygonum aviculare), potocznie nazywany świńską trawą, drutowcem czy wróblimi języczkami, jest rośliną znaną ze swoich licznych właściwości leczniczych. To przydrożny chwast, osiągający do 50 cm długości, o drobnych, podłużnych liściach i niewielkich kwiatach w kolorze biało-zielonym.
Rdest ptasi kwitnie od czerwca do września. Roślinę można spotkać przy drogach, ogrodzeniach czy ścieżkach. Może rosnąć nawet w szczelinach między kamieniami. Często wyrasta na trawnikach i polach uprawnych. Rośnie w skupiskach, ścieląc się po podłożu.
Gdzie i kiedy zbierać rdest ptasi?
Rdest ptasi zbieramy w początkowym okresie kwitnienia rośliny, a więc w czerwcu. Najlepiej jednak zbierać ją z miejsc oddalonych od jezdni. Rdest ptasi preferuje jałowe gleby, jednak bardzo szybko dostosowuje się do rozmaitych warunków. Nie lubi ziemi skrajnie suchej lub bardzo wilgotnej. Surowcem lekarskim są nadziemne części rośliny.
Ziele rdestu ptasiego – jak zbierać i suszyć?
Rdest ptasi należy zbierać na początku kwitnienia, wybierając ulistnione, niezdrewniałe szczyty pędów. Roślinę trzeba wysuszyć w zacienionym, przewiewnym miejscu. Można to zrobić również w suszarniach, w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Można oczywiście pozyskiwać ziele przez cały okres wegetacyjny rośliny. Wówczas jednak nie będzie na niej kwiatów.
Rdest ptasi można zbierać już od kwietnia. Fot. 123RF.com
Właściwości rdestu ptasiego
Ziele rdestu ptasiego wykazuje działanie moczopędne. Pomaga w leczeniu kamicy nerkowej i przeciwdziała tworzeniu kamieni w drogach moczowych. Ma jednak o wiele więcej właściwości. Jego stosowanie jest korzystne dla osób cierpiących na reumatyzm. Rdest ptasi pomaga przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym, zaburzeniach przemiany materii i przy niektórych chorobach układu krążenia.
Warto go stosować wspomagająco przy łagodnych stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Rdest ptasi pomoże też złagodzić objawy przeziębienia. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. To tylko niektóre właściwości tej rośliny, korzystnie wpływającej na zdrowie człowieka. Rdest ptasi zawiera między innymi rozpuszczalną w wodzie krzemionkę, flawonoidy (kwercetynę i awikularynę), sole mineralne, kwas salicylowy, karoten, witaminę C i witaminę K.
Jak stosować rdest ptasi?
Z rdestu ptasiego mogą zostać przygotowane:
- herbata (napar) lub odwar, przeznaczone do picia,
- wywar, którym można przepłukiwać jamę ustną,
- okład, w postaci gazy nasączonej naparem, którym przemywa się zmiany skórne,
- macerat z ziela rdestu, którym można przemywać trudno gojące się rany, stosować jako tonik do tłustej skóry, czy też wspomagać leczenie hemoroidów.
Aby przygotować napar z rdestu ptasiego, zalewamy jedną łyżkę suszu jedną szklanką wrzątku. Następnie przykrywamy i pozostawiamy na około 30 minut. Można też zagotować jedną lub dwie łyżki ziela w dwóch szklankach wody. Gotujemy je przez około 5-10 minut, a po tym czasie przecedzamy. W ten sposób przygotujemy odwar. Wykonanie maceratu z rdestu ptasiego również nie jest trudne. Wystarczy zalać jedną łyżkę ziela szklanką wody i macerować około 5-6 godzin.
Rdest ptasi posiada udokumentowane właściwości lecznicze. Fot. 123RF.com
Kto nie może stosować rdestu ptasiego?
Rdest ptasi nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie jest też odpowiedni dla dzieci. Przeciwwskazaniem jest też między innymi zapalenie żył czy nadwrażliwość na tę roślinę. Warto wiedzieć, że długotrwałe przyjmowanie rdestu ptasiego może doprowadzić do niedoboru witaminy B1 w organizmie. Zawarty w rdeście ptasim czynnik antytiaminowy rozkłada bowiem tę witaminę. W ten sposób działa zarówno stosowany od wewnątrz, jak i od zewnątrz.
Lepiej zatem nastawić się na kurację rdestem ptasim, trwającą 14 dni. Takie stosowanie zewnętrzne w postaci naparów czy okładów jest uznawane za bezpieczne. W przypadku picia naparu z rdestu ptasiego warto uzupełniać poziom witaminy B1 w organizmie. Osoby z przewlekłymi problemami zdrowotnymi powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem – wówczas rozwieją ewentualne wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania rdestu ptasiego w ich przypadku.
Mówi się, że jest w stanie wyleczyć 99 schorzeń. Poznaj niezwykle właściwości czarnego bzu
To witaminowa bomba, ale nie dla wszystkich. Kto powinien unikać czystka?
Chociaż niektórzy uważają skrzyp za uporczywy chwast, to cenna roślina lecznicza