Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

To wspaniała dekoracja południowej części ogrodu. Jak pielęgnować słonecznicę?

Słonecznica to, wbrew efektownej nazwie, drobna bylina o uroczych kwiatkach w intensywnych kolorach. Doskonale sprawdza się w kaskadowych kompozycjach, jako uzupełnienie ich ostatniego piętra. Świetnie prezentuje się także pod rozłożystymi krzewami. Zastanawiasz się, jak ją uprawiać? Nie wiesz, jakie odmiany wybrać? Sprawdź! 

To wspaniała dekoracja południowej części ogrodu. Jak pielęgnować słonecznicę?
Do gatunku słonecznic zalicza się kilkadziesiąt różnych odmian.Fot.123RF.com

Spis treści: 

Słonecznica – ogólna charakterystyka 

Słonecznica, łac. Delosperma, jest rośliną zaliczaną do sukulentów z rodziny pryszczyrnicowatych, które naturalnie występują głównie na silnie nasłonecznionych, suchych i piaszczystych terenach południowej Afryki. Jednak przed laty została zawleczona przez ludzi na inne kontynenty i obecnie można spotkać ją w różnych zakątkach świata, gdzie zdziczała i bardzo się rozprzestrzeniła.  

Delosperma wyróżnia się grubymi, mięsistymi liśćmi, które stanowią dla niej magazyny wody na okresy suszy. Ich kształt i wielkość, a także kolor różnią się w zależności od odmiany 

Najpiękniejsze odmiany delospermy 

Do gatunku słonecznic zalicza się kilkadziesiąt różnych odmian. Jednak w Polsce uprawia się tylko dwa z nich: 

  • delospermę nubigenum, nazywana również wysokogórską. Tworzy niskie, gęste kobierce przylegających do ziemi pędów. Ma eliptyczne, gładkie, grube liście o długości ok. 1,5 cm, w jasnozielonym kolorze, który zimą zmienia się na czerwony. Kwitnie na żółto w maju i czerwcu, a kwiaty mają dwa centymetry średnicy i wiele płatków. Co ciekawe, podczas brzydkiej pogody zamyka swoje kielichy. Dość odporna na przemarzanie, a nawet, jeśli mróz jej zaszkodzi, szybko wytwarza nowe pędy, 

  • delospermę cooperii – bardzo ceniona roślina ze względu na walory estetyczne. Ma mięsiste, płożące się pędy, wśród których gęsto wyrastają urocze, fioletowe kwiaty o długich, wąskich płatkach i żółtych pręcikach. Zaczyna kwitnąć na początku czerwca, a przestaje wraz z pierwszymi przymrozkami. Niezwykle długi okres wegetacji sprawia, że jest bardzo pożądaną rośliną w ogrodzie. Ma wysokość ok. 20 cm i jest bardziej odporna na zimno niż odmiana wysokogórska.  

Można spotkać także odmiany o białych kwiatach, które pięknie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Jednak w Polsce nie są one mrozoodporne, więc nie przetrwają w gruncie. 

Uprawa słonecznicy w ogrodzie 

Delosperma świetnie prezentuje się zwłaszcza na skalniakach, w gazonach i murkach kwiatowych. Ich mięsiste liście świetnie komponują się z surowym betonem i kamieniami. Jednak, żeby kwitły i zdrowo rosły należy zapewnić im: 

  • odpowiednie stanowisko – najlepiej sprawdzi się słoneczne i suche miejsce np. przy południowej ścianie domu. Jednocześnie roślina nie może być narażona na porywiste, zimne wiatry, ponieważ mogłaby zmarnieć, 
  • przepuszczalne podłoże – najefektywniej słonecznica rozwija się w gliniasto-piaszczystej glebie o pH od zasadowego do kwaśnego. W takich warunkach może swobodnie rozwijać swoje korzenie bez ryzyka, że zaczną gnić, a roślina chorować. 

Niestety, nawet odpowiednio pielęgnowana słonecznica nie zawiązuje nasion w polskich warunkach. Aby pozyskać nowe sadzonki, należy rozmnożyć ją wegetatywnie, czyli przez podział pędów. W tym celu należy czystymi nożycami lub nożem przeciąć korzenie, a następnie chwilę poczekać, aby zdrewniała. Takie sadzonki są gotowe do sadzenia w przepuszczalnym gruncie. 

Warto pamiętać, że delospermy można uprawiać nie tylko w gruncie, ale także w donicy. Ułatwia to m.in. zimowanie rośliny.  

Pielęgnacja delospermy latem 

Słonecznica uwielbia wysokie temperatury, dlatego nawet podczas upalnego lata wygląda doskonale. Świetnie znosi suszę, dzięki zapasom wody w mięsistych liściach, dlatego nie trzeba jej często podlewać. W zupełności wystarczy poczekać na deszcz. Jednak, jeśli upalny okres trwa długo lub występują wyłącznie gwałtowne krótkie burze można raz na jakiś czas nawodnić roślinę. 

Dodatkowo, nie trzeba jej nawozić ani przycinać. Wystarczy wiosną usuwać nadmiar chwastów, które mogłyby zasłaniać jej słońce. Jednak jeśli będziesz uprawiać ją w odpowiednim podłożu, szybko się rozrośnie i nie będzie potrzebować pomocy w radzeniu sobie w innymi roślinami. 

słonecznics Delosperma świetnie prezentuje się zwłaszcza na skalniakach, w gazonach i murkach kwiatowych. Fot.123RF.com

Zimowanie słonecznicy 

Delosperma jest dość wrażliwa na mróz. Odmiana cooperi jest w stanie wytrzymać spadki mrozu do -20°C, ale słonecznica wysokogórska zaledwie do -10°C. Aby wiosną móc znów podziwiać urocze kwiaty, po nadejściu przymrozków warto osłonić roślinę np. agrowłókniną. Dzięki temu nie tylko zachowasz wyższą temperaturę podłoża, ale także uchronisz delospermę przed śniegiem, który mógłby spowodować wzrost wilgoci w glebie.  

Jeśli uprawiasz słonecznicę w donicy, przed zimą zabezpiecz pojemnik styropianem, aby nie przemarzł, a roślinę przykryj agrowłókniną. Dobrym pomysłem jest przeniesienie delospermy do pomieszczenia, gdzie jest jasno, a temperatura oscyluje w okolicy 0°C. Dzięki temu nie przemarznie ani nie rozpocznie okresu wegetacji zbyt szybko. Jednak wtedy musisz pamiętać o podlewaniu, aby nie doprowadzić do suszy fizjologicznej.  

Delosperma – zastosowanie w ogrodzie  

Aby słonecznica nie była narażona na częste zalewanie, należy posadzić ją obok innych gatunków odpornych na suszę. Jednocześnie warto zadbać o to, żeby nie zasłaniały słońca, ponieważ roślina mogłaby zacząć obumierać. 

Doskonale sprawdzą się np.: 

  • liliowce – mają bardzo atrakcyjny pokrój, dzięki czemu nie sposób przejść obok nich obojętnie. Duże, kielichowate kwiaty na wysokich łodygach wspaniale będą prezentować się tuż przy ścianie domu, ale także w formie efektownego szpaleru pośrodku pasa trawy pomiędzy ciągami komunikacyjnymi. Delosperma zasadzona w ich towarzystwie nie tylko podkreśli wspaniały kolor liliowców, ale także uzupełni puste miejsca pod liśćmi,  

  • rozchodniki – pięknie zadarniają przestrzeń tworząc kolorowe dywany pod stopami. Dzięki dużej liczbie odmian można z łatwością dobrać okaz, który będzie współgrał z kolorem kwiatów delospermy i tym samym stworzyć spójną, zachwycającą kompozycję. Rozchodniki idealnie sprawdzą się na skalniaki, gdzie stworzą niezwykły, roślinny wodospad, 

  • rogownica – urocza roślina, która zachwyca swoimi drobnymi, białymi, kielichowatymi kwiatami. Rośnie bardzo powoli, ale dzięki temu nie dominuje na rabacie czy skalniaku. Świetnie uzupełnia np. szczeliny między kamieniami! Rogownica będzie pasować do każdej odmiany delospermy. Razem stworzą estetyczną kompozycję, która zachwyci każdego gościa, 
  • eszewerie – atrakcyjne sukulenty, których liście układają się w kształt okazałej róży. W zależności od odmiany mogą mieć zielony, czerwony, niebieski, a nawet jasnofioletowy kolor. Dzięki temu można dobrać kolory tak, aby razem tworzyły gradientową kompozycję. Eszewerie świetnie rosną w donicach razem z delospermami. Żaden z gatunków nie jest dominujący, więc będą żyć w zgodnej symbiozie. To doskonały wybór do ozdoby tarasów i balkonów, a także parapetów.  

Nie bój się sadzić słonecznicy wzdłuż ciągów komunikacyjnych, czy w okolicy domu. Ich niewielkie korzenie nie uszkodzą ani starannie ułożonej kostki, ani warstwy izolacyjnej budynku. 

Sięgnij po delospermę i zamień swój skalniak na kompozycję pełną barw! To będzie wspaniała dekoracja południowej części ogrodu, w której inne rośliny nie są w stanie przetrwać. 

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.