Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy? Cztery województwa najbardziej zagrożone

W naszym kraju żyje nawet 19 różnych gatunków kleszczy. Choć bardzo małe, pajęczaki to obecnie jedno z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia w naszej strefie klimatycznej. Odkleszczowe choroby niosą ze sobą niezwykle nieprzyjemne konsekwencje, dlatego warto wiedzieć, gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy oraz gdzie najchętniej się wgryzają. Sprawdzamy też, kiedy wykazują się największą aktywnością i kiedy unikać odwiedzania zagrożonych terenów. 

Gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy? Cztery województwa najbardziej zagrożone
Sprawdź, gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy jest najwięcej kleszczy?

Kleszcze są aktywne od marca aż do listopada. Oczywiście wiele zależy od lokalizacji czy samej aury, niemniej w praktyce aktywność tych pajęczaków trwa nawet dziewięć miesięcy w roku. Kiedy jest najwięcej kleszczy? Te największą aktywność wykazują w okresie od maja do czerwca. Oprócz tego szczególnie wysoką ich obecność notuje się także w lipcu.

Kiedy jest najwięcej kleszczy, biorąc pod uwagę aktywność dobową? Planując wyjście w zagrożone tereny, warto mieć na uwadze, że kleszcze wykazują największą aktywność przed południem między godz. 8:00 a 12:00. To nie wszystko, ponieważ po krótkim okresie spoczynku, wyruszają na kolejny żer. Czas największej aktywności dobowej to także pora przedwieczorna między godz. 16:00 a 20:00.

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Zła informacja jest taka, że lista miejsc, gdzie pojawiają się kleszcze, jest naprawdę długa. Gdzie jest najwięcej kleszczy? Pajęczaki można spotkać przede wszystkim w wilgotnych lasach mieszanych. Eksperci zauważają, że najwięcej kleszczy jest tam, gdzie jest przewaga drzew liściastych. Do tego warto uważać tam, gdzie las liściasty przechodzi w iglasty i odwrotnie.

Gdzie jest najwięcej kleszczy? Pajęczaki często pojawiają się:

  • na obrzeżach lasów;
  • wzdłuż leśnych ścieżek;
  • na obszarach porośniętych wysoką trawą;
  • w gęstych zaroślach;
  • w miejscach przejścia lasu w łąkę;
  • w miejscach gniazdowania gryzoni;
  • w miejscach porostu paprociami, czarnym bzem, leszczyną i krzewami jeżyn.

Kleszcze czekają na żywicieli również w mieście. Jak wynika z badań Państwowego Zakładu Higieny, parki miejskie są ulubionym siedliskiem kleszczy. Najlepszym tego przykładem jest Warszawa, a konkretnie Lasek Bielański oraz Łazienki. Obserwacje doprowadziły do tego, że w samym centrum miasta ryzyko ugryzienia przez kleszcze określono jako bardzo duże. 

kleszcze a borelioza Kleszcze masowo roznoszą boreliozę. Fot.123RF.com

W których regionach jest najwięcej kleszczy?

Najwięcej kleszczy jest w centralnej i wschodniej Polsce. Tak wynika z badań Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W raportach przekazanych w rozmowie z PAP wynika, że najwięcej kleszczy jest w województwach mazowieckim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim.

W Polsce wskaźnik zakażonych kleszczy boreliozą wynosi około 10-15 proc. To sporo, jednak w wymienionych województwach jest jeszcze większy. Jak tłumaczą naukowcy, odsetek kleszczy, zakażonych tymi bakteriami, rośnie nawet do 60-70 proc. Jednocześnie nie ma jednego czynnika, który wpływa na taki stan rzeczy. Kleszcze są tylko przenosicielami tej choroby i same muszą ulec zakażeniu. 

Przeczytaj również: Co posadzić w ogrodzie, by odstraszyć mrówki? Lista roślin, które mrówki omijają z daleka

Kleszcze a borelioza

Co roku w Polsce kilkanaście tysięcy osób zakaża się boreliozą. Zakażenie jest możliwe tylko w wyniku pokłucia przez zakażonego osobnika. Co bardzo ważne, bakteria Borrelia przebywa w jelicie środkowym kleszcza. Dlatego, zanim bakterie zdążą się przedostać z pajęczaka do żywiciela poprzez gruczoły ślinowe, musi upłynąć trochę czasu. Dlatego im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze ryzyko zakażenia boreliozą. 

Jakie są objawy boreliozy? Najczęściej to zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza. To rozszerza się obwodowo, dlatego mówimy o nim rumień wędrujący. Co ciekawe, wcale nie musi pojawić się w miejscu ugryzienia. Zaczerwienienie skóry w kształcie pierścienia lub owalnej plamy często obserwowane jest w ciągu pierwszych kilku dni do tygodnia.

Rumień wędrujący dotyczy około 40-60% zakażonych. Inne objawy boreliozy to także nieuzasadnione zmęczenie, zawroty i bóle głowy. W kolejnych dniach pojawia się porażenia nerwu twarzowego, widoczne jako porażenie połowy twarzy. Do rzadziej występujących symptomów można również zaliczyć bóle oraz problemy z sercem, zapalenie stawu, aż po zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Gdzie najchętniej wgryzają się kleszcze?

Kleszcze wgryzają się w ciepłe, miękkie, cienkie i dobrze ukrwione miejsca. Oczywiście w praktyce mogą wgryźć się niemal wszędzie, niemniej pajęczaki przeważnie nie wgryzają się w pierwsze miejsce z odsłoniętą skórą. Gdzie najchętniej wgryzają się kleszcze? Najczęściej próbują dostać się w dwa miejsca:

  • pod kolanem: tutaj znajduje się dobrze ukrwiona i cienka skóra, dlatego jest to pierwsze miejsce, gdzie wgryzają się kleszcze;
  • okolice intymne: w tych z kolei jest ciepło i wilgotno, a skóra cienka i ukrwiona.

Gdzie jeszcze wgryzają się kleszcze? Często zdarza się, że pajęczak pojawia się we włosach, szczególnie, gdy lubimy wylegiwać się na łąkach. Kleszczy należy szukać nad uszami, w okolicach potylicy, a mężczyźni powinni przeczesywać swoje brody. Równie delikatna i dobrze ukrwiona skóra znajduje się pod pachami, dlatego te również powinny być miejscem dokładnych oględzin.

Przeczytaj równieżSą wszędzie, nawet w materacu. Jak znaleźć gniazda i pozbyć się robaków domowych

Kleszcze. Czy jest sposób, aby ich uniknąć? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.