Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Są wszędzie, nawet w materacu. Jak znaleźć gniazda i pozbyć się robaków domowych

Walka z robakami w domu nie jest łatwa. Aby się ich pozbyć, możemy skorzystać z usług profesjonalistów albo spróbować zwalczyć insekty domowymi sposobami. Nasze działania muszą być jednak przemyślane. W przeciwnym razie problem może się pogłębić, a rybiki, karaluchy i mole na dobre zadomowią się w naszym mieszkaniu. Podpowiadamy, jak pozbyć się robaków z domu szybko i skutecznie.

Są wszędzie, nawet w materacu. Jak znaleźć gniazda i pozbyć się robaków domowych
Robaki w domu stanowią poważny problem. Również dla zdrowia. Fot.123RF.com

Spis treści:

Skąd się biorą robaki w domu? Powody mogą być różne

Robaki mogą pojawiać się w domu z różnych powodów. Bywa, że trafiają do nich wraz z sierścią zwierząt, brudnymi butami lub zakupionymi meblami. Często wabi je zapach brudnych naczyń lub niedokończonych posiłków.

Robaki w domu mogły przedostać się do budynku przez szczeliny w podłodze lub otwarte okna. Na ogół występują w miejscach wilgotnych, zakurzonych i brudnych. Jeżeli stan budynku nie jest najlepszy, a w pobliżu bloku znajduje się zsyp lub wysypisko śmieci, wzrasta ryzyko odwiedzin nieproszonych gości w naszych mieszkaniach.

Rozważając wynajem danego lokum, warto zwrócić uwagę na nietypowy zapach. Sprawdzajmy zakamarki, dokładnie przyglądając się szafkom i podłodze. W przypadku, gdy zauważymy tam odchody, larwy czy jaja, powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy.

Przeczytaj również: 15 robaków, które żyją w twoim domu. Jak się ich pozbyć?

Robaki, które możesz mieć w domu

Aby wytępić insekty, które niespodziewanie zaczęły dzielić z nami domową przestrzeń, musimy określić, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia.

Robaki, które możesz mieć w domu to m.in.:

  • Roztocza

Są to niewielkie, przezroczyste pajęczaki, których raczej nie zauważymy gołym okiem. W mniejszym lub większym stopniu występują w każdym mieszkaniu. Przyciąga je kurz. Lgną również do ciepłych i wilgotnych miejsc (np. do pościeli). Stanowią zagrożenie dla alergików, u których powodują sienny katar i nasilają problemy ze skórą. Dlatego tak ważne są regularne porządki.

  • Mole odzieżowe

Mole odzieżowe (a tak naprawdę mole włosienniczki) lgną do ubrań z futra, bawełny czy piór. Przyciąga je również moher. Wyglądem przypominają niewielkich rozmiarów motyle. Dla naszej odzieży groźne są jednak ich larwy, które nie przekraczają długości 11 mm.          

  • Psotniki zakamarniki

W ciemnych i wilgotnych kątach często pojawiają się tak zwane gryzki, czyli psotniki zakamarniki. Te szkodniki osiągają wymiary od 0,5 do 2 mm, a ich ciała są żółtawe z delikatnymi, brunatnymi plamkami. Przyciąga je kurz, a ich pożywienie stanowią resztki materii organicznej. Największe zagrożenie stwarzają dla książek i biurowych dokumentów.

  • Pluskwy

Pluskwy to kolejne robaki, które możesz mieć w domu. Ich czerwonobrązowe ciało ma 4-6 mm długości i około 3 mm szerokości. Jest lekko spłaszczone i znajdują się na nim czułki, które pozwalają pluskwom odnaleźć żywiciela. Są szybkie, ekspresowo się rozmnażają, a ich pożywieniem jest krew – ludzka lub zwierzęca.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Wytrop gniazdo po zapachu i działaj

robaki w domu Pluskwy najczęściej sami przynosimy do domu. Przyczepiają się do ubrań czy toreb i w ten sposób trafiają do naszych mieszkań. Fot.123RF.com

  • Prusaki

Prusaki (określane także jako karaczany) mierzą 10-15 mm i mają złotobrązowe zabarwienie. Przedplecze ich ciała posiada ciemne plamy. Te insekty żerują nocą, żywiąc się głównie pieczywem owocami, warzywami czy produktami spożywczymi.

Uznaje się je za niebezpieczne dla człowieka z uwagi na przenoszone zarazki i choroby, w tym salmonellę i zarodniki pleśni. Gdy występują te robaki w domu, w pomieszczeniu łatwo można wyczuć charakterystyczny zapas stęchlizny.

  • Karaluchy

Te wszystkożerne robaki lgną do wilgotnych, brudnych i ciemnych pomieszczeń. Nie są wybredne pod względem pożywienia, dlatego można je spotkać w wielu, brudnych miejscach.

Wykazują podobieństwo do prusaków i podobnie jak one roznoszą groźne choroby (czerwonkę, gruźlicę, dur brzuszny). Wizualnie jednak są od nich większe. Ich ciało dorasta do 2 cm długości.       

  • Spuszczele

Spuszczele żywią się drewnem. Ich larwy spotkamy na rusztowaniach dachów, w boazerii czy ramach okiennych. Insekty w tym stadium osiągają do 1 cm długości, a ich znakiem rozpoznawczym jest dźwięk, przypominający chrobotnie, wydobywający się z drewna wiosną lub latem.

Tych robaków w domu nie wolno lekceważyć, ponieważ stanowią zagrożenie dla konstrukcji budynku.

  • Mkliki mączne

Mkliki mączne to niewielkie (około 15 mm) brązowe motyle z jasnym tułowiem, u których rozpiętość skrzydeł wynosi 20-25 mm. Początkowo przybierają postać gąsienicy, która przedostaje się do domu wraz z naszymi zakupami.

Ich obecność rozpoznamy po przegryzionym opakowaniu lub niewielkiej pajęczynie wewnątrz sypkich produktów w spiżarni. Najczęściej lgną do mąki, cukru czy kaszy.

  • Mrówki faraona

Mrówki faraona najczęściej goszczą w wilgotnych kuchniach i łazienkach. Te niewielkie owady mają od 1 do 2 mm długości, a ich ciało jest żółtawe lub czerwonobrązowe. Posiadają 12-segmentowe czułki. Lgną do niewielkich szczelin, odpływów i małych przestrzeni pomiędzy płytkami.

Mogą przenosić organizmy patogenne na produkty higieniczne, takie jak papier toaletowy czy opatrunki. Dlatego tych lepiej nie stawiać na ziemi.

  • Rybiki cukrowe

Jednymi z najczęściej występujących robaków w domu są rybiki cukrowe. Te bezskrzydłe owady charakteryzują się długimi czułkami i połyskującym na srebrno łuskowatym ciałem od długości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów.

Lgną do ciepłych, wilgotnych i stosunkowo ciemnych miejsc. Żywią się produktami ze skrobią, ale także martwymi owadami, papierem czy klejem organicznym.

Przeczytaj również: Rozsyp na noc, a problem zniknie. Jak szybko pozbyć się rybików cukrowych z domu?

robaki w domu Aby pozbyć się rybików cukrowych, postępuj według naszych wskazówek. Fot.123RF.com

Gdzie szukać robaków w domu? Te miejsca sprawdzaj regularnie

Jeśli chodzi o to, gdzie szukać robaków w domu, to z reguły najchętniej koczują one w różnego rodzaju szczelinach i zagłębieniach np. w drewnianych meblach, nieszczelnej podłodze, starych materacach i fotelach. Wiele z nich spotkamy w garderobie (mole odzieżowe), w koszach na śmieci pod zlewem (prusaki, karaluchy), w spiżarni (mkliki mączne) lub łazience (głównie rybiki cukrowe, ale również mrówki faraona).

Uważać należy również na pościel, którą warto często zmieniać z uwagi na to, że niekiedy lubią w niej zadomowić się pluskwy. Zakamarników warto szukać pod ramami obrazów lub dawno nieodświeżanymi listwami. Natomiast spuszczele najczęściej można spotkać na poddaszach, w pobliżu rusztowań, ram okiennych lub pod tradycyjną boazerią.

Jak pozbyć się robaków w domu?

Aby uniknąć gromadzenia się dużych skupisk roztoczy, warto regularnie wymieniać pościel i zasłony, a ponadto odkurzać dywany, podłogi i inne, trudnodostępne miejsca. Takie zabiegi pomagają również pozbyć się z domu zamarników, choć niekiedy konieczne jest ich profesjonalne zamgławianie. Za skuteczny środek na mole odzieżowe uznaje się naftalinę lub lawendę, którą należy trzymać w szafie w formie naturalnej aromatycznej esencji lub jako kostkę do mydła. Domowy sposób na spuszczele to terpentyna zaaplikowana w miejscu ich występowania. Jeżeli to nie pomoże, trzeba zdecydować się na fumigację (gazowanie).

Prusaki karaczany zaleca się zwalczać za pomocą  dostępne specjalnych żeli lub past na te owady. Do domowych sposobów na prusaki zaliczana jest także kocimiętka. Natomiast, gdy w mieszkaniu zalęgną się karaluchy, warto wypróbować metodę piwnej pułapki. Polega ona na położeniu nasączonej trunkiem tkaniny w naczyniu, które następnie umieszczamy w miejscu występowania robaków. Karaluchy upoją się alkoholem, dzięki czemu ich wyłapanie będzie prostsze. Jeśli to nie pomoże, najlepiej założyć trutkę lub zadzwonić po ekipę od dezynsekcji.

A jak pozbyć się robaków z domu, jeśli mowa jest o pluskwach? W tym przypadku z uwagi na szybkie rozmnażanie owadów najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy dezynfekcyjnej. Doraźnie można stosować domowe sposoby na pluskwy, takie jak herbata piołunowa czy opryski z miętowych olejków eterycznych.

Dość łatwe jest zwalczanie mączników i moli spożywczych w spiżarni. W tym celu wystarczy wyrzucić zainfekowane produkty i dokładnie umyć spiżarnię. Aby zapobiec przyszłej inwazji tych motyli, podczas czyszczenia pustych szafek, do płynu warto dodać odrobinę olejku eterycznego z lawendy i octu. Produkty spożywcze należy zaś trzymać w słoikach.

Skomplikowane nie powinno być dla nas również wyeliminowanie insektów w łazience. Aby pozbyć się mrówek faraona, wystarczy wykorzystać prostą pułapkę miodu i sody oczyszczonej. W tym celu w miejscu ich występowania należy rozłożyć miskę, wypełnioną połową łyżeczki miodu. Owady zaczną lgnąć do produktu, a gdy w naczyniu zbierze się ich całe skupisko, należy po prostu zasypać je sodą i wyrzucić.

Sodę oczyszczoną można również po prostu rozsypać na drodze, którą najczęściej przemierzają mrówki. Z kolei do walki z rybikami warto wykorzystać domową pułapkę z cukru pudru i boraksu. Mieszamy je w proporcjach 1:1 i rozsypujemy w miejscu, w którym najczęściej widzimy te owady. Jeżeli to nie pomoże, należy sięgnąć po profesjonalne środki owadobójcze.

Przeczytaj również: Stonoga murowa i prosionek szorstki. Mieszkańcy domów jednorodzinnych dobrze znają te szkodniki. Jak się ich pozbyć?

Aromatyczne zioła i olejki do wiosennych porządków na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.