Porady domowe

Jak prać kołdry i poduszki tak, aby były one czyste, puszyste i pachnące

Jak często pierzesz kołdry i poduszki? Pranie samych poszewek nie jest wystarczające! Aby uniknąć nadmiernego rozwoju roztoczy oraz zbierania się kurzu należy zadbać także o odświeżanie wypełnień. Zobacz, jak prac kołdry i poduszki tak, aby były one czyste, puszyste i pachnące! 

 

Jak prać kołdry i poduszki tak, aby były one czyste, puszyste i pachnące
Jak często powinno się prać poduszki i kołdry, aby były wystarczająco czyste? Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Podstawowe zasady prania kołdry i poduszki 

Pranie kołdry czy poduszki nie jest sprawą, która wchodzi w skład regularnego sprzątania. W trakcie porządków pamięta się o prześcieradłach, kocach i poszewkach. Jak często powinno się prać poduszki i kołdry, aby były wystarczająco czyste? 

Podstawowe zasady prania kołdry i poduszek nie mówią dokładnie, jak często powinno odbywać się pranie. Zależy to bowiem od wielu czynników, w tym od rodzaju ich wypełnienia. Kołdry i poduszki powinny być prane tak często, jak tego wymagają. Zaleca się, aby pranie wykonywane było minimum dwa razy w roku.  

Dlaczego warto regularnie prać poduszki i kołdry? 

Pierwsza odpowiedź na pytanie „dlaczego warto regularnie prać poduszki i kołdry” wydaje się oczywista – aby były one czyste! To jednak niejedyny powód. 

Pranie kołder i poduszek: 

 • pozwala pozbyć się roztoczy z ich powierzchni; 
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii u dzieci; 
 • odświeża materiał oraz wypełnienie; 
 • sprawia, że naturalne wypełnienie poduszek (takie jak puch) równomiernie się rozkłada i staje się bardziej puszyste; 
 • przedłuża życie poduszek i kołder. 

Jak dbać o kołdry i poduszki na co dzień

Pranie to nie wszystko! O poduszki i kołdry należy dbać także na co dzień. Wystarczy pamiętać o kilku prostych rzeczach, dzięki którym dłużej utrzymasz je w optymalnej kondycji. 

Codziennie, najlepiej po przebudzeniu, kołdry i poduszki powinny być wytrzepywane i wstrząsane. W ten sposób znajdujący się w nich wkład odpowiednio się ułoży, będzie możliwa też lepsza wymiana powietrza. Wypełnienie nie będzie się zbijało, a do tego zmniejszy się ryzyko szybkiego namnażania roztoczy.  

Przynajmniej raz w tygodniu warto poduszki i kołdry wywietrzyć. Można je rozłożyć na suszarce na ubrania na zewnątrz. Jak dbać o kołdry i poduszki zimą? Minusowe temperatury nie są powodem do tego, aby zaniechać wietrzenia. Zimno zabija wiele bakterii i roztoczy. Jeśli tylko poduszki i kołdry nie zamokną na zewnątrz, to można spokojnie je wietrzyć.  

Na co dzień pamiętaj o tym, aby poduszka i kołdra były używane tylko wtedy, kiedy są w poszewce. Dzięki temu unikniesz bezpośredniego zabrudzenia. Jeżeli twoja pościel szybko się brudzi, ponieważ masz dzieci albo zwierzęta w domu, możesz rozważyć jednoczesne założenie dwóch poszewek. Wtedy masz pewność, że sama kołdra i poduszka będą bezpieczne! 

Jak prać kołdry i poduszki bez konsekwencji i ryzyka uszkodzenia? 

Pranie pościeli nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Warto pamiętać o tym, że każdy z rodzajów wypełnienia wymaga specjalnego traktowania. Bardzo ważne jest więc to, aby wiedzieć, jakie wypełnienie znajduje się w twojej kołdrze lub poduszce. Jak to sprawdzić? Najpewniejszym źródłem informacji będzie metka produktu. Można na niej znaleźć wszystkie potrzebne informacje.  Może się jednak zdarzyć, że nadruk na metce się zetrze lub ulegnie ona uszkodzeniu. 

Jak dbać o kołdry i poduszki podczas prania? 

 • Zawsze pierz kołdry i poduszki osobno

W celu zadbania o tkaninę zewnętrzną oraz wypełnienie, pranie poduszek i kołder powinno zawsze odbywać się osobno. Nie łącz ich z bielizną, ubraniami czy ręcznikami. W ten sposób będziesz mieć lepszą kontrolę nad procesem prania i pewność, że odbyło się ono prawidłowo.  

 • Sprawdź, czy twoja pralka nie jest za mała

Żeby pranie było skuteczne, środek piorący musi mieć możliwość dotarcia do wszystkich zakamarków pościeli. Konieczne jest także porządne wypłukanie płynu lub proszku do prania pod koniec cyklu. Nie będzie to możliwe, jeżeli poduszki i kołdry będą prane w zbyt małej pralce. Większość domowych urządzeń ma wsad nie większy niż 5–6 kg. Chociaż wydawać by się mogło, że taka wielkość jest wystarczająca, to w rzeczywistości za mało. Bęben pralki powinien być na tyle duży, aby jego zawartość mogła się swobodnie obracać. Jeśli w domu nie masz dużej pralki, możesz skorzystać z pralni samoobsługowej! 

 • Wybierz odpowiednią temperaturę

Myślisz, że kołdry i poduszki potrzebują jak najwyższej temperatury? Wcale tak nie jest! Zbyt wysoka temperatura może uszkodzić tkaninę lub sprawić, że wypełnienie się zbije. Do tego większość nowoczesnych środków piorących działa skutecznie także w niskich temperaturach.  

 • Użyj odpowiedniej ilości środka piorącego

Zamiast lać płyn lub sypać proszek do prania na oko, skorzystaj z miarki. Przeczytaj zalecenia producenta, które znajdują się na opakowaniu! Dzięki temu masz pewność, że kołdra i poduszka zostaną wyprane w odpowiedni sposób. Jeśli użyjesz zbyt mało środka, to nie będą one wystarczająco czyste. Z kolei zbyt dużo środka piorącego może sprawić, że nie do końca wypłucze się on z wypełnienia. 

Czytaj także: Jak usunąć plamy z potu na poduszce? Domowe środki czyszczące

pranie pościeli w pralce Bęben pralki powinien być na tyle duży, aby jego zawartość mogła się swobodnie obracać. Fot. 123RF/PICSEL

Jak prać kołdry i poduszki z różnymi wypełnieniami? 

Wśród najczęściej stosowanych wypełnień do poduszek i kołder wymienić można kulki silikonowe i inne wypełniacze syntetyczne, wypełniacze pochodzenia zwierzęcego oraz roślinne. Jak je prać? 

 • Jak prać kołdry i poduszki z puchu i pierza? 

Wypełnienie to jest naturalne, pozyskiwane z ptactwa. Pierze zbierane może być z różnych gatunków ptaków, z całego pióra. Z kolei puch to najdelikatniejsze piórka gęsi i kaczek. Wybierane jest ze względu na swoje niezwykłe właściwości termoizolacyjne.  

Takie kołdry i poduszki nie powinny być prane w wysokiej temperaturze – maksymalna wynosi 40°C. Do prania należy używać tylko delikatnych detergentów, które nie zniszczą wypełnienia. Ze względu na swój charakter puch i pierze mają tendencję do zbijania się. Dlatego do prania warto wrzucić kilka piłeczek tenisowych, które będą dokładnie rozbijać je podczas prania. Tego typu poduszki i kołdry najlepiej suszyć na leżące, często wzbijając je podczas schnięcia. 

 • Jak prać kołdry i poduszki z wełny? 

Wełna ceniona jest za swoje właściwości termiczne. Jest też jednak trudna w praniu. Najlepiej oddać ją do czyszczenia do pralni lub uprać ręcznie. Do prania i płukania wełny należy stosować wodę o podobnej temperaturze, aby uniknąć filcowania. Kołdrę należy przez kilkanaście minut namaczać, a potem lekko ugnieść. 

Do prania produktów z wełny koniecznie zastosuj dedykowane produkty. W swoim składzie mają lanolinę – naturalną substancję, która odpowiada za właściwości wełny. W trakcie prania jest wypłukiwana. Środek piorący z lanoliną pozwoli przywrócić warstwę ochronną włókien.  

 • Jak prać kołdry i poduszki syntetyczne

Syntetyczne wypełnienia kołdry i poduszki to doskonały wybór dla osób, które szukają niedrogich i łatwych w czyszczeniu rozwiązań. Nie oferują tak dobrej izolacji termicznej co puch, pierze czy wełna. Takie kołdry i poduszki można prac w temperaturze do 60°C. Można je suszyć w suszarkach bębnowych.  

Zastosuj się do powyższych zasad, a pranie kołder i poduszek nie będzie stanowiło problemu! Po praniu będą odświeżone i pachnące, posłużą ci jeszcze przez długi czas. 

Domowy sposób na głęboko czarne ubrania. Do płynu dolej kawy - Kobieta w INTERIA.PL

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ze zlewu? - Porady w INTERIA.PL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak prać kołdry i poduszki tak, aby były one czyste, puszyste i pachnące"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.