Porady ogrodnicze

Jak skutecznie zabezpieczyć ogród przed kleszczami? Posadź te rośliny, zrób naturalne opryski

Kleszcze są nieodłącznym elementem letniego krajobrazu. Z roku na rok rośnie problem przenoszonych przez nie groźnych chorób. Obecnie te małe pajęczaki można spotkać nie tylko w lasach, ale także w przydomowych ogrodach, gdzie stanowią prawdziwe zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Sposobów jest kilka. Najskuteczniejsze jednak okazują się naturalne opryski na kleszcze. Dowiedz się, z jakich roślin je przygotować.

Jak skutecznie zabezpieczyć ogród przed kleszczami? Posadź te rośliny, zrób naturalne opryski
Kleszcze w ogrodzie można zwalczyć naturalnymi opryskami. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Tuje - skupisko kleszczy w ogrodzie  

Kleszcze są to małe pajęczaki należące do tej samej grupy co roztocza. Są niewielkie i mają podobnie jak pająki osiem odnóży. Żywią się krwią żywiciela - kąsają zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Potrzebują jednak znacznie więcej krwi, dlatego do skóry mogą być przyczepione nawet 15 dni.  

Aby swobodnie pobierać krew, wyposażone są w rozbudowany aparat ssący i podłużny ryjek zakończony kolcami, które unieruchamiają go w skórze żywiciela. Samo ukłucie kleszcza nie boli, ponieważ ślina pajęczaka zawiera środek znieczulający.  

Gdzie żyją kleszcze i jak odnaleźć ich największe skupisko? Jeszcze nie tak dawno kleszcze stanowiły jedynie problem osób długo przebywających w lasach. Dziś ze względu na ocieplenie klimatu i łagodne zimy populacja kleszczy rośnie. Można je odnaleźć na skraju lasu, łąkach, ale także w miejskich parkach i przydomowych ogrodach. Kleszcze preferują miejsca zacienione i wilgotne. Najczęściej można je spotkać w gęstych krzakach i na czubkach wysokich traw, gdzie czekają na żywiciela.  

Utarło się myślenie, że tuja – popularna roślina na żywopłoty - jest istnym siedliskiem kleszczy. Nie do końca jest to jednak prawda. Krzewy te nie są uwielbiane przez te pajęczaki. Ich obecność na tujach wynika po prostu z panującego w nich cienia, które preferują.

To mit, że w tujach kryje się więcej kleszczy niż w innych roślinach w ogrodzie. Czy w tujach kryje się więcej kleszczy niż w innych roślinach w ogrodzie? Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Kiedy przycinać tuje po zimie, żeby były gęste? Nie przegap pierwszego ważnego terminu 

Jak skutecznie zabezpieczyć ogród przed kleszczami? 

Kleszcze przenoszą groźne choroby m.in. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy anaplazmozę. Ich ugryzienie może wiązać się z porażeniem układu nerwowego i mózgu, gorączką, zapaleniem stawu kolanowego. Wiele z tych chorób można wyleczyć odpowiednią antybiotykoterapią, jednak groźne powikłania mogą obejmować nawet śmierć pogryzionego. Z tego powodu warto chronić siebie i bliskich przed kleszczami podczas beztroskiej zabawy w ogrodzie.  

Biorąc pod uwagę preferowane miejsca zasiedlania przez kleszcze, odpowiednie czynności pielęgnacyjne w ogrodzie mogą pomóc w zredukowaniu ich populacji. Należy regularnie przycinać trawnik i krzewy. Warto także unikać sadzenia wysokich traw ozdobnych. Z kolei sam trawnik i rabaty kwiatowe warto regularnie czyścić z nagromadzonych liści i innych odpadków roślinnych.  

Kiedy zauważysz obecność kleszczy w ogrodzie, możesz sięgnąć także po domowe sposoby na kleszcze w ogrodzie np. opryski lub rośliny, których zapach odstrasza te pajęczaki.  

Warto sadzić w ogrodzie rośliny, które odstraszają kleszcze. Kleszcze lubią chować się w trawach. Fot. CanvaPro

Naturalne opryski na kleszcze - przepisy i zastosowanie 

W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele chemicznych oprysków, które pomogą ci pozbyć się kleszczy z ogrodu. Warto jednak pamiętać, że ich zastosowanie jest szkodliwe nie tylko dla ludzi, zwierząt domowych czy roślin, ale także dla pożytecznych owadów i zwierząt bytujących w trawie. Kleszcze są naturalnym pożywieniem dla żab, biedronek, mrówek i chrząszczy. Stosując chemiczne opryski na kleszcze, możesz mocno zredukować także ich populację.  

  • Olej rydzowy na kleszcze 

Zamiast chemii, warto skorzystać z naturalnych właściwości odstraszających niektórych roślin i zastosować naturalne opryski na kleszcze. W sklepach ogrodniczych dostępne są np. ekologiczne opryski na bazie oleju rydzowego. Warto j stosować wczesną wiosną, kiedy kleszcze dopiero się budzą, a wraz z nimi cały ogród. Olej rydzowy unieruchamia kleszcze i zalepia ich aparat oddechowy. Jednak może także źle wpłynąć na kiełkujące rośliny czy pąki.  

Przeczytaj również: Wrotycz na kleszcze i komary. Jak zrobić wyciąg i wywar z wrotyczu?

  • Oprysk z czeremchy na kleszcze 

Warto także wypróbować oprysk na kleszcze z czeremchy. Aby go przygotować, potrzebujesz liści i gałązek czeremchy, które następnie posłużą ci do przygotowania wywaru. Wystarczy, że włożysz je do garnka z zimną wodą, zagotujesz i przytrzymasz na kuchence przez 30 min. Po tym czasie odfiltruj czerwony wywar i odstaw do wystudzenia. Tak przygotowany oprysk przelej do konewki lub opryskiwacza i spryskaj zaatakowane przez kleszcze rośliny.  

Aby pozbyć się kleszczy, możemy przygotować oprysk z czeremchy. Aby pozbyć się kleszczy, możemy przygotować oprysk z czeremchy. Fot. CanvaPro

  • Oprysk z clematisa na kleszcze 

Podobną skuteczność co oprysk z czeremchy wykazuje oprysk z clematisa, czyli powojnika. Do jego przygotowania potrzebne są świeże kwiaty, które należy zalać wrzącą wodą i odstawić na 2-3 godziny. Tak przygotowany wywar należy przelać do konewki lub opryskiwacza i zastosować na rośliny zaatakowane przez kleszcze.  

Przeczytaj również: Jak wykonać oprysk przeciw kleszczom w ogrodzie i na działce?

  • Oprysk z octu jabłkowego na kleszcze 

Kolejnym skutecznym opryskiem na kleszcze jest oprysk z octu jabłkowego. Aby go przygotować, wymieszaj 200 ml octu jabłkowego z 200 ml wody. Dodaj 2 łyżki stołowe spirytusu i kilka kropel olejku herbacianego lub eukaliptusowego. Gotowym roztworem spryskaj zaatakowane rośliny. Tym roztworem staraj się nie pryskać na rośliny jadalne. 

  • Oprysk z czosnku na kleszcze 

Ostatnim pomysłem na skuteczny oprysk na kleszcze w ogrodzie jest roztwór z czosnku. Roślina ta dzięki swojemu intensywnemu zapachowi skutecznie odstrasza kleszcze. Jak przygotować oprysk? Wystarczy 10 ząbków czosnku drobno posiekać i zalać 1 litrem wody. Tak przygotowaną miksturę odstaw na 24-48 godzin, po czym dokładnie przefiltruj, aby pozbyć się resztek czosnku. Na sam koniec dodaj do roztworu 1 łyżkę naturalnego mydła w płynie, a następnie przelej do opryskiwacza i zastosuj na rośliny.  

Jak stosować naturalne opryski na kleszcze w ogrodzie? Naturalne opryski na kleszcze są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Nie powinny zaszkodzić także roślinom i owadom pożytecznym. Warto je jednak rozpylać w godzinach porannych lub wieczornych w dni suche i bez deszczu czy wiatru. Naturalne opryski można stosować nawet co dwa tygodnie.  

Jakie rośliny odstraszają kleszcze? 

Co odstrasza kleszcze w ogrodzie? Oprócz naturalnych oprysków na kleszcze warto w swoim ogrodzie posadzić rośliny odstraszające te pajęczaki. Należą do nich: wrotycz, lawenda, kocimiętka czy rozmaryn i złocień dalmatyński. Stanowią one piękną ozdobę ogrodu i naturalny sposób na kleszcze w ogrodzie.  

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Te rośliny przyciągają kleszcze. Nie sadź, a jeśli już masz w ogrodzie, pozbądź się ich

Gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy? Cztery województwa najbardziej zagrożone

Masz je w ogrodzie? Lepiej usuń. Przyciągają kleszcze jak mało co

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.