Spis treści:
- Kiedy sadzić aronię w ogrodzie?
- Jesienne sadzenie aronii krok po kroku
- Pielęgnacja krzewów aronii po posadzeniu
Kiedy sadzić aronię w ogrodzie?
Są dwa dobre momenty na sadzenie aronii – wczesna wiosna i późna jesień. Wiosenny termin to przełom marca i kwietnia, a jesienny- października i listopada. Jesienne sadzenie aronii zapewnia krzewowi lepsze ukorzenienie przed pierwszym okresem wegetacyjnym. W październiku i listopadzie gleba jest bardziej wilgotna, co zapobiegnie wysuszeniu rośliny. W przypadku sadzenia jesiennego ryzykiem jest przemarznięcie roślin w trakcie zimy. Na szczęście aronii to nie grozi, bo ten krzew jest bardzo odporny na mróz.
Przeczytaj również: Jak sadzić maliny jesienne? Wybierz najlepsze odmiany i miejsce sadzenia
Jesienne sadzenie aronii krok po kroku
Aronię najlepiej posadzić na słonecznym stanowisku. Nie ma ona wygórowanych wymagań glebowych, poradzi sobie i na piasku, i na glinie. Płytki system korzeniowy tej rośliny sprawia, że może ona korzystać z wysokich wód gruntowych.
Oto jak wykonać jesienne sadzenie aronii, by roślina ładnie się ukorzeniła:
- wykop dołek nieco głębszy i szerszy niż doniczka;
- delikatnie wyjmij krzak aronii z doniczki;
- wsadź ziemię z korzeniem aronii do dołka;
- przysyp ziemią i delikatnie ją uklep;
- usyp kopczyk z trocin lub kory.
Jeśli sadzisz kilka krzewów aronii obok siebie, zostaw między roślinami 1,5 metra odstępu. Pozwoli to w przyszłości krzewom odpowiednio się rozwijać. Zaraz po jesiennym sadzeniu aronii skróć jej pędy o 1/3 długości. Dzięki temu roślina przez zimę lepiej się ukorzeni.
Aronię najlepiej posadzić na słonecznym stanowisku. Fot.123RF.com
Pielęgnacja krzewów aronii po posadzeniu
Aronia nie ma wybujałych wymagań pielęgnacyjnych. Warto jednak w jej przypadku pamiętać o trzech rzeczach: podlewaniu, nawożeniu i przycinaniu.
Podlewanie aronii jest ważne zwłaszcza w pierwszym roku wegetacyjnym, zanim roślina się przyjmie. Potem krzew będzie sobie radził sam, gdyż nie potrzebuje zbyt wiele wody. Jednie w okresie długotrwałej suszy można roślinę wspomóc dodatkowym podlewaniem.
Mimo że aronia poradzi sobie bez nawożenia, to dodatkowe składniki odżywcze sprawią, że roślina będzie się lepiej rozwijała. Krzew ten z powodzeniem można nawozić kompostem, obornikiem lub gnojówkami roślinnymi. Nawozami zawierającymi minerały można wspomóc aronię na początku sezonu wegetacyjnego, czyli pod koniec marca. Zabieg można powtórzyć późną jesienią.
Aronia nie wymaga regularnego cięcia. Nie znaczy to jednak, że można całkowicie go zaniechać. Oprócz przycięcia pędów zaraz po posadzeniu krzew warto przejrzeć po każdej zimie. Wtedy wycinamy przemarznięte lub obumarłe pędy, a także te, które się ze sobą krzyżują. Prześwietli to roślinę i pozwoli jej swobodnie się rozwijać.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Jak głęboko sadzić tulipany do gruntu? Sposoby na sadzenie tulipanów
Niedoceniany owoc. Żurawina ma wyjątkowe właściwości na INTERIA.TV.