Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wysiew trawy na starym trawniku. Jak zakryć dziury i puste miejsca, do kiedy można to zrobić?

Zabawy w ogrodzie, zwierzęta domowe, a nawet szkodniki mogą sprawić, że trawnik w naszym ogrodzie wygląda jak pobojowisko. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym szybko i sprawnie ukryjemy nieestetyczne dziury i suche placki w murawie. Poznaj sprawdzone mieszanki, które sprawią, że już w dwa tygodnie trawnik będzie wyglądał jak nowy. 

Wysiew trawy na starym trawniku. Jak zakryć dziury i puste miejsca, do kiedy można to zrobić?
Żółte, spalone słońcem plamy na trawniku, to zmora każdego ogrodnika. Jak temu zaradzić? Fot. 123RF/Piscel

Spis treści:

Dziury w trawniku to problem, z którym prędzej czy później zmierzy się każdy ogrodnik. Czy wiesz, jak dosiać trawę, aby wypełnić murawę i cieszyć się nią w nowym sezonie?

Skąd się biorą dziury i puste miejsca na trawniku?

Istnieje kilka przyczyn, przez które w naszym trawniku pojawiają się dziury. Jedną z najczęstszych są nieodpowiednie warunki do wzrostu trawy. Szczególnie kwaśna gleba oraz zacienione miejsca mogą sprawić, że będzie ona wolniej rosnąć. W niektórych przypadkach, zamiast niej może zacząć rozwijać się mech.

Dziury w murawie równie często pojawiają się przez uszkodzenia mechaniczne. Zwierzęta domowe, zabawa w ogrodzie, a nawet kopanie piłki mogą przeszkodzić trawie w rozwoju lub wyrywać jej kępy. W przypadku zwierząt domowych ryzykiem jest to, że pupil będzie załatwiał na trawniku swoje potrzeby fizjologiczne. Mocz zwierząt wysusza trawę i może skutkować powstawaniem suchych placków na trawniku.

Trawa, podobnie jak inne rośliny, może zostać zaatakowane przez szkodniki lub choroby grzybowe. W murawie najczęściej można spotkać pędraki opuchlaki oraz gryzonie, takie jak nornice i myszy polne. Żywią się korzeniami trawy, przez co doprowadzają do jej obumierania. Nawet w zadbanym trawniku mogą bardzo szybko zrobić niezwykle duże szkody.

Spośród chorób roślin, które atakują najczęściej trawę możemy wyróżnić pałecznicę traw, którą można rozpoznać po czerwonych plamach na źdźbłach oraz pleśń śniegową, która charakteryzuje się białym lub różowym nalotem. W obu przypadkach najlepszym sposobem na ochronę trawnika przed zniszczeniem będzie jak najszybsze użycie odpowiednich oprysków.

Przeczytaj również: Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby

Kiedy dosiewać trawę?

Dosiewanie trawy najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Można jednak dosiewać trawę także latem, a nawet jesienią – do początku października. Jesienią i zimą w ziemię wnika dużo wody, która na zmianę zamarza i topnieje. To zjawisko negatywnie wpływa na delikatne korzenie trawy, dlatego często możemy zauważyć, że wraz z nadejściem wiosny nasz trawnik jest osłabiony, a wiele kęp obumarło. Dlatego warto dosiewać trawę na początku nowego sezonu.

Jeśli zależy nam na czasie, możemy użyć mieszanek trawy samozagęszczających. Dzięki nim dziury zostaną szybko wypełnione, a my nie będziemy musieli czekać do kolejnego sezonu na piękną murawę. Szacuje się, że średnio już po dwóch tygodniach trawa ukryje puste placki. Oznacza to, że przed nadejściem zimy możemy wysiewać trawę w dowolnym terminie.

Sposoby na dosiewanie trawy na starym trawniku?

Stare trawniki mogą stanowić wyzwanie dla ogrodnika. Zanim dosiejemy trawę, warto o nie dodatkowo zadbać, aby mieć pewność, że nowe źdźbła się przyjmą.

Proces wysiewania warto zacząć od oczyszczenia powierzchni ze wszelkich zanieczyszczeń – obumarłe kępy trawy, kamienie, opadłe liście, chwasty czy resztki roślin powinny zniknąć z trawnika. Następnie warto użyć wertykulatora. To urządzenie, które rozbija ubitą ziemię i nacina darń, dzięki czemu trawnik lepiej wchłania wodę oraz składniki pokarmowe.

 Zanim rozpoczniemy dosiewkę trawy, trzeba dobrze oczyścić stary trawnik. For. 123RF/Piscel

Przed dosianiem trawy warto wykonać również aerację trawnika. To zabieg, dzięki któremu napowietrzymy korzenie trawy, tym samym umożliwiając im lepszy przepływ substancji odżywczych oraz wody z ziemi do korzeni. Aby przeprowadzić aerację, będziemy potrzebowali specjalnego urządzenia lub narzędzia ze specjalnymi kolcami.

W niektórych przypadkach konieczne może okazać się analiza stanu gleby, szczególnie jeśli trawa często obumiera lub nie chce rosnąć. Gliniaste, zbite gleby warto piaskować, aby stworzyć luźniejsze podłoże do rozwoju trawnika. Warto sprawdzić pH gleby i w razie zbyt niskiego wyniku, postarać się o jego podniesienie.

Zanim wysiejemy nową trawę, warto sprawdzić, czy podłoże jest równe. Pozwoli to nam uniknąć sytuacji, w której murawa wygląda nieestetycznie, a trawa rośnie nierównomiernie. Dzięki specjalnym walcom będziemy mogli zadbać o wyrównanie gleby i jednocześnie pobudzimy korzenie do wzrostu.

Ostatnim etapem jest dosianie trawy. Nasiona należy równomiernie posiać, a następnie przysypać je cienką warstwą gleby. Dzięki temu ochronimy je przed wydziobaniem przez ptaki. Jeśli dzień jest ciepły, możemy lekko podlać ogród.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby trawnik był soczyście zielony. Koniec z suchą trawą i łysymi plackami

Jakie nasiona trawy nadają się najlepiej do dosiewania?

Najlepszym wyborem jest używanie mieszanki trawy, która wcześniej została użyta do zakładania trawnika. Dzięki temu nie będzie różnić się kolorem, ani wyglądem źdźbeł. Zachowamy spójny wygląd murawy, a po dziurze nie zostanie nawet ślad.

Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy użyć mieszanek trawy, które przeznaczone są do wypełniania dziur. Gatunki samozagęszczające niezwykle szybko rosną, a dodatkowo są odporne na trudne warunki pogodowe. Warto je wybrać, szczególnie jeśli zależy nam na czasie i wytrzymałości trawy.

Jak pielęgnować trawnik po dosiewce?

Cykliczne dosiewanie trawy nie oznacza, że możemy przestać dbać o nasz trawnik. Warto zapobiegać powstawaniu nowych dziur, aby móc cieszyć się piękną murawą przez cały rok.

Trawa podobnie jak inne rośliny musi być cyklicznie nawożona. Przyśpieszymy tym tempo jej wzrostu oraz zapewnimy niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym przetrwa trudne warunki pogodowe. Najlepiej sprawdzą się nawozy azotowe, fosforowe oraz potasowe. Późną jesienią, przed pierwszymi opadami śniegu możemy również rozłożyć na powierzchni trawy kompost.

Konieczne jest regularne przycinanie trawnika. Przynajmniej raz na 2-3 tygodnie należy zadbać o to, aby był koszony. Trawa będzie nie tylko lepiej sobie radzić, ale również lepiej wyglądać.

W ciepłe i suche dni konieczne może być podlewanie trawnika. Najlepiej robić to wieczorem. Aby zapewnić trawie dobre warunki do rozwoju, należy zadbać o to, aby ziemia była stale delikatnie wilgotna.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Choroby grzybowe na trawniku latem. Czy można go jeszcze uratować?

Czym pryskać drzewa owocowe na jesień? Kiedy najlepiej wykonać opryski, jak i czym to zrobić

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.