Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te rośliny przyciągają kleszcze. Nie sadź, a jeśli już masz w ogrodzie, pozbądź się ich

Kleszcze w ogrodzie to udręka wielu gospodarzy, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Ich ukłucie może być bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą groźne choroby. Jeśli w twoim ogrodzie pojawiły się kleszcze, to znaczy, że musisz pozbyć się niektórych roślin. Koniecznie sprawdź, jakie rośliny przyciągają te pajęczaki jak magnes.

Te rośliny przyciągają kleszcze. Nie sadź, a jeśli już masz w ogrodzie, pozbądź się ich
Sprawdź, które rośliny najbardziej przyciągają kleszcze. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co grozi po ugryzieniu kleszczy?

Kleszcze uważane są za jedne z najbardziej niebezpiecznych pajęczaków. Ich największą aktywność obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (od kwietnia do czerwca) oraz jesiennym (od września do listopada). Powszechnie uważa się, że kleszcze można spotkać tylko w lasach. Nic bardziej mylnego! Te pajęczaki występują praktycznie wszędzie – grasują też w parkach, a nawet w przydomowych ogrodach.    

Kleszcze najczęściej wgryzają się w naszą skórę w miejscach, gdzie jest ona najdelikatniejsza, a więc na granicy włosów, za uszami, w pachwinach czy zgięciach stawów. Chociaż ich ugryzienia nie są odczuwalne (gdyż nie są bolesne), konsekwencje mogą być bardzo groźne. Te pajęczaki przenoszą niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia człowieka choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.    

Jakie rośliny przyciągają kleszcze?

Kleszcze uwielbiają wilgotne i zacienione miejsca. Istnieje też wiele roślin, które przyciągają te niebezpieczne dla człowieka pajęczaki jak magnes. Aby uniknąć bytowania kleszczy w ogrodzie, warto ich się pozbyć. O jakie rośliny chodzi?

  • Paprocie – to popularne rośliny ozdobne, które nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów i potrafią dostosować się do większości panujących warunków. Lubią stanowiska zacienione i wilgotne, dlatego stanowią doskonałe schronienie dla kleszczy. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z paproci w swoim ogrodzie, pamiętaj o jej regularnym przycinaniu. Ponadto między poszczególnymi roślinami warto zachować odstęp, który pozwala na swobodny przewiew powietrza.   

  • Mszaki – podobnie jak paprocie, preferują miejsca cieniste i wilgotne. To sprawia, że kleszcze chętnie ukrywają się właśnie w mszakach.

  • Czarny bez – jest chętnie uprawiany w ogrodach ze względu na swoje dekoracyjne kwitnienie i właściwości lecznicze. Jest znany i wykorzystywany w medycynie naturalnej od wieków – wykazuje właściwości antyoksydacyjne, wzmacnia odporność organizmu i reguluje pracę układu trawiennego. Niestety między gałęziami tej rośliny można znaleźć wiele kleszczy.

Przeczytaj również: Rozsyp w ogrodzie, pozbędziesz się kleszczy. Domowe metody na kleszcze

kleszcze Wszelkiego rodzaju opryski na kleszcze dobrze jest wykonywać w suchy, słoneczny dzień. Fot.123RF.com

  • Kępy jeżyn – jeżyny oferują wiele korzyści odżywczych i zdrowotnych. Są bogatym źródłem błonnika, który obniża poziom złego cholesterolu, składników mineralnych (m.in. manganu i wapnia), a także witamin (takich jak C i K). Warto jednak wiedzieć, że mocno rozrastające się kępy jeżyn są idealnym siedliskiem dla kleszczy.

  • Leszczyna – kleszcze chętnie zasiedlają leszczynę, zwłaszcza jeśli znajduje się ona w miejscu zacienionym.   

  • Wysokie trawy – istnieje błędne przekonanie, że kleszcze spadają z drzew. W rzeczywistości okazuje się, że pajęczaki te lubią przebywać w wysokich trawach, gdzie czyhają na swoje ofiary. Dlatego regularne koszenie trawy zmniejszy możliwość występowania kleszczy.

  • Krzewy – bujne rośliny są idealnym schronieniem dla kleszczy, gdyż chronią przed światłem, a w ich wnętrzu panuje spora wilgoć. Dlatego należy zadbać o przycinanie krzewów, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza.

Jakie rośliny odstraszają kleszcze?

Aby skutecznie pozbyć się tych pajęczaków z ogrodu, warto posadzić rośliny o intensywnym zapachu, którego pajęczaki nie tolerują. Oto lista roślin, które pomogą w walce z uporczywymi pasożytami:

  • lawenda,
  • kocimiętka,
  • rozmaryn,
  • tymianek,
  • eukaliptus,
  • mięta pieprzowa,
  • wrotycz pospolity,
  • mit czerwony,
  • złocień dalmatyński,
  • czosnek niedźwiedzi.

Przeczytaj również: 

Gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy? Cztery województwa najbardziej zagrożone

Opuchlaki w ogrodzie. Jak rozpoznać i zwalczać te szkodniki?

Jak walczyć z turkuciem podjadkiem w ogrodzie? Naturalne sposoby na pozbycie się szkodnika

Łatwy i pachnący sposób na mszyce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.