Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czym pryskać winogrona? Naturalna ochrona przed szkodnikami i chorobami

Samodzielnie wyhodowane, słodkie i soczyste winogrona to prawdziwa duma każdego ogrodnika. Tym bardziej że krzewy winorośli są podatne na wiele chorób oraz działanie co najmniej kilku szkodników. Zanim więc rozpoczniesz uprawę, poznaj sprawdzone metody, które ułatwią ci skuteczną ochronę roślin.

Czym pryskać winogrona? Naturalna ochrona przed szkodnikami i chorobami
Winogrona mogą paść ofiarą chorób i szkodników. Dzięki domowym opryskom uzyskasz zdrowe i obfite plony. Fot.levnat/123RF.com

Spis treści:

Jak i kiedy pryskać winogrona?

Czy wiesz, że w przypadku winorośli z opryskami nie warto czekać, aż pojawią się pierwsze objawy chorób lub bytności szkodników? Jeśli skorzystasz z naturalnych metod, możesz zadziałać profilaktycznie. Jak i kiedy pryskać winogrona?

Ogólna zasada mówi, że naturalne opryski warto przeprowadzać już od rozpoczęcia wegetacji (czyli mniej więcej od kwietnia) i kontynuować przez cały okres wzrostu owoców. Powtarzaj je co 7–14 dni.

Zwróć też uwagę, że ważne jest nie tylko to, jak i kiedy pryskać winogrona, ale też czym wykonywać opryski. W profilaktyce świetnie sprawdzają się preparaty siarkowe, ale też domowe sposoby: z drożdży piekarskich, wywaru ze skrzypu polnego, czosnku albo cebuli.

Czym pryskać winorośl na mączniaka?

Jedną z najczęściej występujących i najgroźniejszych chorób grzybowych, jakie mogą zaatakować krzewy winorośli, jest mączniak rzekomy. Choroba ta zazwyczaj pojawia się przy dużej wilgotności powietrza (np. dłużej utrzymujących się intensywnych opadach deszczu) i prowadzi do zamierania pędów, niszczenia owoców oraz osłabienia całej rośliny. Czasem winorośl atakowana jest także przez mączniaka prawdziwego – na pędach pojawia się wówczas srebrnoszary, mączysty nalot.

jak i kiedy pryskać winogrona Winorośl może zostać zaatakowana przez różne choroby i szkodniki. Fot.levnat/123RF.com

Czym pryskać winorośl na mączniaka? Zanim sięgniesz po środki chemiczne, wypróbuj naturalne metody. One także są skuteczne, a przy tym zupełnie bezpieczne zarówno dla roślin, jak i dla twojego zdrowia. W tym przypadku świetnie sprawdzą się preparaty na bazie skrzypu polnego albo zawierające lecytynę. Z domowych metod wypróbuj np. oprysk z szarego mydła. 

Do 2 litrów wody dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej oraz 5 ml rozpuszczonego szarego mydła. Całość dokładnie wymieszaj. Pryskaj krzewy winorośli kilkakrotnie w ciągu dnia. Powtarzaj zabieg co 3–4 dni.

Przeczytaj również: Zmieszaj z wodą i podlej winorośl. Grona będą duże, a owoce bardzo smaczne

Oprysk winorośli na szarą pleśń

Jeśli na łodygach winorośli zauważysz szary, puszysty nalot, który pyli się po dotknięciu, to znak, że twoje uprawy zaatakowała szara pleśń. W tym przypadku działaj szybko, bo ta choroba niszczy kwiaty, a także sprawia, że owoce gniją. Co więcej, szara pleśń może powodować szybsze gnicie owoców nawet już po zbiorach, w czasie ich przechowywania! Jak ją zwalczyć?

Oprysk winorośli na szarą pleśń przygotujesz z drożdży piekarniczych. Około 100 g drożdży rozpuść w 500 ml ciepłego, tłustego mleka (np. 3,2%), a następnie rozcieńcz miksturę wodą. Krzewy winorośli pryskaj raz w tygodniu.

Sprawdzony oprysk winorośli na szarą pleśń wykonasz także z cebuli. Do garnka włóż 300 g łusek cebuli, zalej wodą tak, aby dobrze je przykryć i gotuj przez 30 minut. Gotowy wywar ostudź i pryskaj bezpośrednio na części roślin objęte chorobą.

pryskanie winogron Choroby winorośli mogą doprowadzić do zmniejszenia jakości i ilości plonu, a nawet zamierania całych roślin. Fot.CanvaPro

Pryskanie winogron na antraknozę

Kolejna choroba, która może dotknąć winogrona, to antraknoza. Ta choroba grzybowa jest szczególnie groźna w trakcie wyjątkowo deszczowych letnich miesięcy. Jej pierwszymi objawami są drobne plamki czarnego lub brunatnego koloru nagle pojawiające się na łodygach i liściach winorośli. Liście następnie zwijają się i opadają, a cała roślina staje się o wiele słabsza.

Pryskanie winogron na antraknozę można przeprowadzać już profilaktycznie – zwłaszcza jeśli pogoda sprzyja rozwojowi tej choroby. Możesz sięgnąć po wspomniane już środki, które sprawdzają się w przypadku innych chorób grzybowych, tj. preparaty ze skrzypem, wywar z cebuli, miksturę na bazie drożdży piekarskich albo szarego mydła.

Świetnie sprawdzi się także wywar z czosnku. Około 25 gramów czosnku przeciśnij przez praskę albo zblenduj. Zalej 1 litrem wody i odstaw na około 15–20 minut. Po tym czasie miksturę przecedź, rozcieńcz wodą (dodaj kolejny litr) i od razu pryskaj miejsca objęte objawami choroby. Opryski powtarzaj przynajmniej raz w tygodniu.

Jeśli wolisz, pryskanie winogron na antraknozę możesz także przeprowadzić przy zastosowaniu oprysku z mniszka lekarskiego. Zbierz około 200 g świeżych liści mniszka, przełóż do dużej butli lub miski i zalej 5 litrami wody. Odstaw na kilka godzin. Tak przygotowana mieszanka posłuży ci jako oprysk, ale wykorzystasz ją także po prostu do profilaktycznego podlewania roślin.

czym pryskać winogrona Choroby winorośli można zwalczyć za pomocą oprysków domowych. Fot.levnat/123RF.com

Czym pryskać winogrona na przędziorki?

Przędziorki to chyba najlepiej znane wszystkim ogrodnikom roztocza. I nic dziwnego – atakują wiele roślin, a o ich bytności świadczy pojawienie się na pędach małych pajęczynek. Charakterystyczne są także drobne plamy na liściach, a z czasem – przedwczesne ich opadanie.

Czym pryskać winogrona na przędziorki? Wykorzystaj preparaty na bazie oleju rydzowego. Samodzielnie możesz z kolei przyrządzić napar z kwitnącego krwawnika. Zbierz 0,5 kg liści ziela, rozdrobnij i zalej 5 litrami wrzącej wody. Odstaw na noc, przecedź i pryskaj zaatakowane części winorośli. Możesz także wykorzystać wspomniany już preparat na bazie sody oczyszczonej i szarego mydła.

Czym pryskać winogrona na przędziorki, pleśnie lub inne choroby grzybowe? Zawsze warto zacząć od naturalnych metod. Dzięki temu osiągniesz podwójną korzyść: pozbędziesz się problemów, a jednocześnie zadbasz o środowisko i swoje zdrowie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Niezastąpiony oprysk na szkodniki malin. Pozbędziesz się ich raz-dwa

Kiedy przycinać czereśnie, jak zrobić to dobrze? Owoców za rok będzie więcej

Metoda uprawy borówki amerykańskiej dla leniwych. Ogrodnik pokazał, jak mieć dużo owoców bez wysiłku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.