Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co można zasiać po pomidorach, a czego absolutnie po nich nie sadzić?

Co można zasiać po pomidorach, by rośliny dobrze rosły? Pomidory często uprawia się w przydomowych ogródkach i zwykle świetnie się udają. Odpowiednie sąsiedztwo i stosowanie płodozmianu są jednak zalecane, by gleba była żyźniejsza, a uprawy lepiej chronione przed szkodnikami, chorobami i chwastami. Co można posadzić po pomidorach i jak przygotować ziemię na nowe rośliny?

Co można zasiać po pomidorach, a czego absolutnie po nich nie sadzić?
Dobrym następcą pomidorów będzie szpinak. Unikajmy zaś ogórków czy ziemniaków. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pomidor to popularne warzywo, które z punktu widzenia botanicznego jest mięsistą jagodą, a więc owocem. Najlepiej sadzić go po marchewce, pietruszce, porach, selerach, czosnku czy kapuście. Co zasiać po zbiorach?

Co można zasiać po pomidorach?

Uprawa pomidorów nie jest tak prosta jak się wydaje – należy zwracać uwagę na wiele szczegółów, jak odpowiednie nasłonecznienie czy nawodnienie terenu. Niektórzy popełniają też kolejny błąd – sadzą pomidory zawsze w tym samym miejscu, w określonej części ogrodu. Tymczasem warto stosować płodozmian i wybrać inne rośliny, przy czym możemy je podzielić na dwie grupy: te, które ewentualnie można posadzić po pomidorach i te, które idealnie się do tego celu nadają.

Co można wysiać po pomidorach? Najlepiej nasiona roślin strączkowych, jak fasola czy groch. Zwiększają one biologiczną aktywność gleby. Spulchniają głębsze jej warstwy, dotleniają ją i wzbogacają w azot. Po pomidorach warto też posadzić zielone warzywa liściaste, jak szpinak lub rośliny kapustne, jak brokuły czy kalafior.

W glebie po pomidorach udadzą się również:

  • marchewki
  • pory
  • selery
  • rzodkiewki
  • koper.

Przeczytaj również: Czym i kiedy nawozić dynię, by plony były obfite? O tym musisz pamiętać

Czego nie sadzić po pomidorach?

Czy można sadzić pomidory w tym samym miejscu kilka lat z rzędu? Nie, ponieważ identyczne rośliny potrzebują tych samych składników odżywczych. Trzeba się też wstrzymać z uprawą innych warzyw z rodziny psiankowatych. Istnieje bowiem naprawdę duże ryzyko przeniesienia wspólnych chorób grzybowych. Czego nie sadzić po pomidorach? Ziemniaków, papryki, ale też bakłażana. By uchronić swoje rośliny przed chorobami, najlepiej odczekać dość długi czas z ponownym ich posadzeniem w tym samym miejscu. Pomidory mogą być wysiewane na terenie, na którym rosły, nie częściej niż co 3-4 lata.

Czy po pomidorach można siać ogórki? Nie jest to zalecane. Teoretycznie nie ma do tego przeciwwskazań, bo nie istnieje zagrożenie przeniesieniem chorób, ale ogórki są dość wymagające, jeśli chodzi o glebę. Potrzebują ziemi żyznej, próchniczej, pełnej składników pokarmowych – o co ciężko, jeśli posadzi się je po pomidorach.

Przeczytaj również: Co można wysiać po ogórkach? Sprawdź, jakie warzywa najlepiej urosną w tym miejscu

Uprawa pomidora – płodozmian

Pomidory to rośliny wymagające – podobnie jak na przykład kalafiory, cukinie czy dynie. W miejscu, w którym rosły, najlepiej więc zasadzić w kolejnym roku rośliny o mniejszych wymaganiach – jak na przykład marchew, pietruszka czy por.

Płodozmian jest bardzo korzystny i chętnie stosowany w gospodarstwach ekologicznych. Znany jest od wieków i ma na celu użyźnienie gleby. Jego prawidłowe stosowanie zapobiega jej erozji. Gleba pełna składników pokarmowych wydaje lepszy plon i to bez nadmiernego nawożenia. Przekłada się to zatem na mniejsze wydatki, większą dbałość o środowisko i – przede wszystkim – na zdrowie samych roślin.

Jak przygotować ziemię po pomidorach do nowego sezonu?

Ziemia po pomidorach musi zostać odpowiednio przygotowana do dalszej uprawy. Przede wszystkim należy usunąć resztki roślin i wszystkie chwasty. Warto też użyźnić ziemię, używając naturalnego nawozu. Czasami należy też użyć fosforu i potasu.

Pomidory – poplon i przedplon

Poplon to określenie rośliny uprawianej dodatkowo, między dwoma plonami głównymi. Stąd też jego inna, częściej używana obecnie nazwa – międzyplon. Z kolei przedplon jest rośliną uprawianą przed inną. Celem stosowania tak poplonu, jak i przedplonu jest podniesienie żyzności gleby. Kiedy plonem głównym mają być pomidory, jako przedplon można wykorzystać na przykład kalarepę wczesną. Z kolei poplonem może być między innymi szpinak lub koper.

Podsumowując, co można zasiać po pomidorach? Najlepiej rośliny strączkowe lub zielone warzywa liściaste, ale sprawdzi się też między innymi szpinak czy marchew. Czego nie siać po pomidorach? Przede wszystkim ponownie pomidorów, ale też innych warzyw z rodziny psiankowatych.

Przeczytaj również: Co robić i czego unikać, by uzyskać obfity plon? 7 błędów w uprawie warzyw

"Na zdrowie": Pomidor. Włosi i dietetycy go uwielbiają na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.