Porady ogrodnicze

Co można wysiać po ogórkach? Sprawdź, jakie warzywa najlepiej urosną w tym miejscu

Co siać lub co można sadzić po ogórkach? Podłoże po tych żarłocznych roślinach jest zubożałe. Dobrym pomysłem jest wysianie na grządce najpierw poplonu, a dopiero wiosną innych gatunków warzyw. Jakich? Sprawdź!

Co można wysiać po ogórkach? Sprawdź, jakie warzywa najlepiej urosną w tym miejscu
Sprawdź, co można posadzić, a czego nie w miejscu po ogórkach. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

 

Uprawa ogórka – niezbędny płodozmian

Wysiewanie lub sadzenie w tym samym obszarze, a więc na tym samym polu czy grządce, tych samych gatunków rok po roku jest niekorzystne. Dlaczego? Takie działanie:

 • zmniejsza żyzność gleby, gdy co rok rośliny korzystają z tych samych mikroelementów z podłoża;
 • prowadzi do obniżenia plonów i zmniejszenia wielkości owoców;
 • może być też przyczyną rozwoju bakteryjnych chorób roślin.

Jak temu przeciwdziałać? Sprawdzonym sposobem, który daje efekty m.in. w uprawie ogórka, jest płodozmian. Ogólna zasada mówi, że tam, gdzie wcześniej rosły warzywa o płytkim systemie korzeniowym, należy siać lub sadzić te z głębokimi korzeniami. Można też w miejscu bardzo „żarłocznych” roślin sadzić te o niższych wymaganiach glebowych. Co siać po ogórkach czy co można sadzić po ogórkach? Poniżej znajdziesz konkretne podpowiedzi.

 

Czy stosować poplon w uprawie ogórka?

Chcesz, by uprawa ogórka była efektywna? Pamiętaj, aby wiązać ją nie tylko ze stosowaniem płodozmianu. Wielu ogrodników, zwłaszcza przy dużych terenach upraw, stosuje także poplon. Rośliny wybierane na poplon nie mają wysokich wymagań dotyczących składników pokarmowych w glebie. Po przekopaniu podłoża stają się naturalnym, tzw. zielonym nawozem.

Jakie są zalety stosowania poplonu?

 • Dostarcza podłożu niezbędnych składników odżywczych, m.in. azotu.
 • Zmniejsza ryzyko występowania chorób i szkodników.
 • Zwiększa szansę na obfity plon.
 • Poprawia strukturę gleby.
 • Zmniejsza występowanie chwastów.

Jakie gatunki wybrać na poplon po ogórkach? Najlepiej sprawdzą się: rośliny strączkowe (np. groch, fasola) i rośliny krzyżowe (np. rzepak, gorczyca, rzodkiew oleista, bób), a także łubin czy gryka. Czy stosowanie poplonu po ogórkach jest koniecznością? Nie, ale z pewnością pozwoli na uzyskanie lepszych efektów w kolejnym sezonie.

Co można wysiać po ogórkach w tym samym sezonie?

Po sezonie ogórkowym ziemia jest przeważnie wyjałowiona. Czy oznacza to, że w oczekiwaniu na kolejny sezon należy pozostawić grządki puste lub opcjonalnie zastosować poplon? Jeśli usuniesz sadzonki ogórków z podłoża dosyć wcześnie, np. pod koniec lipca lub na początku sierpnia, możesz ponownie wykorzystać tę ziemię do uprawy. Nie każdy gatunek warzyw będzie jednak dobrym wyborem.

Jakie rośliny sprawdzą się w ziemi po ogórkach w tym samym sezonie? Jedyne gatunki, które będą dobrze rosły w takim miejscu i nie wyjałowią całkowicie podłoża, to warzywa liściaste takie jak szpinak czy roszponka. Mają one naprawdę minimalne wymagania odżywcze i płytki system korzeniowy.

Przeczytaj również: Jak zbierać nasiona ogórków? Poradnik krok po kroku

Zbieranie nasion ogórków nie jest wcale trudne. Fot. Pixabay

Co wysiać po ogórkach bez poplonu?

Co uprawiać w miejscu po ogórkach w kolejnym sezonie? Jeśli nie masz możliwości czy czasu na wysiewanie jesienią poplonu, wybierz odpowiednie gatunki roślin. Na stanowisku po ogórkach dobrze sprawdzą się warzywa korzeniowe. Ich system korzeniowy sięga znacznie głębiej niż w przypadku ogórków. W efekcie mogą one korzystać z zasobów składników odżywczych, do których nie dotarły korzenie ogórka.

Co można sadzić po ogórkach w kolejnym sezonie lub jakie gatunki warzyw można siać po ogórkach bez poplonu? Są to m.in.:

 • warzywa korzeniowe (np. marchew, pietruszka, seler korzeniowy, buraki, rzodkiewka, rzepa);
 • warzywa cebulowe (np. cebula, czosnek);
 • zioła (np. koper).

Co wysiać po ogórkach z poplonem?

Planujesz wzbogacić podłoże, w którym rosły wcześniej ogórki, zielonym nawozem? W tym miejscu w kolejnym sezonie będzie można uprawiać tzw. żarłoczne gatunki roślin jadalnych. Warzywo, które najlepiej rośnie na przekopanych z poplonem grządkach po ogórkach, to np. kukurydza. Ten gatunek odznacza się dużym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze.

Przeczytaj również: Użyźnia glebę i zwiększa plonowanie. Jak i kiedy stosować nawóz zielony?

Co można sadzić po ogórkach z poplonem?

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie tzw. zielonych nawozów, a więc poplonu, możesz posadzić w miejscu ogórków więcej gatunków warzyw, krzewów owocowych czy roślin ozdobnych. Z pierwszej grupy są to m.in. gatunki o dużych wymaganiach odżywczych:

 • ziemniaki;
 • rabarbar;
 • kapusta;

W przypadku krzewów owocowych najlepiej sprawdzą się gatunki jagodowe, a więc maliny, agrest czy porzeczki. Z roślin ozdobnych  w miejscu po ogórkach najlepiej rosnąć będą powojniki, hortensje, astry.

Przeczytaj również: Jakie warzywa można wysiewać we wrześniu?

W miejscu ogórków można posadzić kapustę czy ziemniaki. Fot. 123RF.cm

Czego nie sadzić po ogórkach?

Ziemia po ogórkach jest mocno wyjałowiona w górnej warstwie. Na stanowisku, na którym rosły wcześniej te warzywa, nie powinno się więc sadzić roślin o podobnych wymaganiach i budowie korzeni. Z pewnością złym pomysłem jest ponowne sadzenie rozsady ogórków. Przed uprawą w tym samym miejscu gleba powinna „odpocząć” 3–4 sezony.

Czego nie sadzić po ogórkach? Bez poplonu nawet nie myśl, by uprawiać w tym miejscu kapustę. Rośliny będą się słabo rozwijać bez wsparcia pod postacią naturalnego nawozu, a ziemia zupełnie zubożeje. Z pewnością nie sadź też sadzonek warzyw z rodziny dyniowatych, które odznaczają się podobnymi do ogórków wymaganiami. Unikaj więc takich gatunków jak:

 • dynia;
 • cukinia;
 • arbuz;

Przeczytaj również: Jakie warzywa sadzić obok siebie na działce? Zasady dobrego sąsiedztwa

Sadzenie warzyw na działce nie powinno być przypadkowe. Fot. Canva Pro

Jak przygotować ziemię po ogórkach do nowego sezonu?

Niezależnie od tego, czy masz grządkę tradycyjną, podwyższoną czy pole, jesienią podłoże po ogórkach warto odpowiednio przygotować do następnego sezonu.

Kolejność prac wygląda następująco:

 • zebranie wysychających liści – to zadanie należy wykonać jak najszybciej, ponieważ liście ogórka kruszą się i trudno je później usunąć z podłoża (jest to konieczne w przypadku ogórków, których liście miały objawy chorób np. grzybowych czy ataku przędziorka);
 • usunięcie całych pędów ogórków z podłoża – zrób to niezwykle delikatnie, aby nie kruszyć liści;
 • zutylizowanie pędów i liści ogórków – jeśli rośliny były zdrowe, wystarczy wrzucić je na kompostownik; okazy z objawami chorobowymi najlepiej wyrzucić do opadów zielonych lub spalić;
 • wysianie poplonu (opcjonalnie);
 • przekopanie grządki po wzejściu poplonu.

Jak prawidłowo przygotować poplon po ogórkach?

Uprawiasz ogórki na niewielkim obszarze i planujesz wysianie poplonu pod koniec sezonu? Sprawdź, jak zrobić to dobrze. Przede wszystkim wybieraj nasiona gatunków, które opisaliśmy wcześniej. Nie mieszaj ich, tylko wybierz jeden typ roślin, aby kiełkowały i rosły w podobnym tempie. Idealnie, jeśli będą to nasiona z upraw ekologicznych. Zielony nawóz, jakim jest poplon, z takich nasion będzie zdrowszy. Realnie wpłynie to na jakość twoich polonów uprawianych w tym podłożu w kolejnym sezonie.

Nasiona namocz przez noc. Dzięki temu napęcznieją, ponieważ pobiorą wystarczający zapas wody. Pozwoli ci to na rezygnację z częstego podlewania po wysiewie. Dodatkowo poplon z namaczanych nasion wzejdzie zdecydowanie szybciej. W efekcie możliwe będzie skrócenie czasu prac ogrodowych. Po wzejściu nasion pilnuj, aby rośliny nie wyrosły za bardzo. Im będą wyższe, tym więcej pracy będzie wymagało ich przekopanie. Jeśli ich łodygi wybiją za bardzo, możesz je ściąć i przekopać razem z korzeniami.

Przeczytaj również: Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów na krzaku? Jest na to kilka sposobów

Zdarza się, że pomidory nie dojrzewają na krzaku, długo pozostają zielone lub nie nabierają czerwonego koloru w ogóle. Sprawdź, z czego to wynika! Fot.pixabay.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co można wysiać po ogórkach? Sprawdź, jakie warzywa najlepiej urosną w tym miejscu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.