Porady ogrodnicze

Co robić i czego unikać, by uzyskać obfity plon? 7 błędów w uprawie warzyw

Uprawa warzyw to marzenie niemal każdego ogrodnika. W końcu pyszne plony z własnego ogródka smakują dużo lepiej niż te ze sklepu! Warzywa można hodować zarówno w gruncie na grządkach, jak i na balkonie czy tarasie. Co zrobić, żeby rosły zdrowe? Poznaj 7 błędów w uprawie warzyw i zadbaj o swój warzywnik!

Co robić i czego unikać, by uzyskać obfity plon? 7 błędów w uprawie warzyw
Oto najczęściej popełniane błędy w uprawie warzyw Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Błąd 1. Posadzenie roślin w zbyt dużym zagęszczeniu

Jeśli na małym kawałku grządki czy w niewielkiej doniczce chcesz posadzić jak najwięcej roślin – wiedz, że może to spowodować znaczne obniżenie plonów. Po pierwsze rośliny rosnące w dużym zagęszczeniu nie mogą w pełni się rozwinąć, ponieważ zwyczajnie nie mają na to miejsca. Po drugie sprzyja to wystąpieniu chorób grzybowych i pleśni, bo między liśćmi i łodygami nie ma wystarczającego przewiewu.

Mało kto wie ponadto, że standardowa uprawa w rzędach jest dużo mniej efektywna i wygodna na co dzień niż inne rozwiązania – szczególnie w niewielkim ogrodzie. Zamiast rzędów zastanów się nad uprawą zagonową. Inną ciekawą opcją są warzywniki ozdobne lub grządki podwyższone.

Błąd 2. Niestosowanie płodozmianu

Płodozmian lub zmianowanie to po prostu sadzanie w konkretnym miejscu na danej glebie różnych roślin kolejno po sobie. Uprawiając te same rośliny ciągle na jednym stanowisku, narażasz się przede wszystkim na:

 • obniżenie plonów, ponieważ z czasem gleba się wyjaławia (konkretne warzywo pobiera regularnie te same substancje) i nie pomaga nawet regularne nawożenie, dodatkowo każdy gatunek rośliny ma inny system korzeniowy i pobiera składniki z różnych warstw ziemi,
 • zachorowanie lub wystąpienie szkodników, np. zgniliznę cebuli, kiłę kapusty.

Jak stosować płodozmian? Najlepiej podzielić swój ogródek warzywny na strefy. Później w każdej strefie wystarczy sadzić co roku inne grupy warzyw. Możesz stworzyć grupy na podstawie rodzaju warzyw (kapustne itp.) lub wymagań, jakie mają dane rośliny. Konkretna grupa może wrócić na pierwsze miejsce co 3-4 lata. Dzięki temu znacznie zwiększasz szansę na wysokie i zdrowe plony.

Błąd 3. Niewłaściwe warunki uprawy

Planując swój ogródek warzywny, pogrupuj rośliny pod kątem wymaganych warunków. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie ci dbać o ogród. Weź pod uwagę przede wszystkim:

 • stanowisko – słoneczne, półcieniste, cieniste, a także osłonięte od wiatru lub przewiewne – każda roślina ma inne wymagania,
 • temperaturę – niektóre rośliny lubią, gdy jest bardzo ciepło, z kolei dla innych umiarkowana temperatura będzie najlepsza,
 • pH gleby – większość roślin lubi odczyn obojętny, ale niektóre mają konkretne wymagania – np. borówki lubią glebę kwaśną i to właśnie na niej rosną najlepiej,
 • wilgotność gleby – większość warzyw wymaga regularnego podlewania, jednak lanie po owocach czy liściach może wywołać gnicie,
 • konieczność nawożenia – wiele roślin jadalnych lubi nawożenie – pamiętaj jednak, że są to plony zwykle dla ciebie lub twoich bliskich, dlatego najlepiej stosować preparaty naturalne, np. gnojówki,
 • przygotowanie gleby – stanowisko pod grządki powinno być odpowiednio przygotowane, czyli spulchnione, zgrabione i oczyszczone z chwastów.

Błąd 4. Brak nawożenia i ochrony przed chorobami

Warzywa są narażone na choroby i szkodniki, np. szarą pleśń, mączniaka, mszyce czy stonki. Warto więc pamiętać o kilku najważniejszych działaniach profilaktycznych:

 • zakup nasion i sadzonek jedynie ze sprawdzonych źródeł – wbrew pozorom choroby i szkodniki często przynoszone są ze sklepu, dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego dostawcy oraz dokładne przejrzenie nasion i kiełków przed sadzeniem,
 • wybór takich odmian warzyw, które są bardziej odporne na choroby – zawsze warto szukać takich rozwiązań, które mają mniejsze ryzyko zachorowania, np. w przypadku ogórków to odmiana Edyp F1,
 • regularne nawożenie ogródka warzywnego – najlepiej naturalnym specyfikami, takimi jak gnojówki z chwastów, skorupki jajka czy fusy po kawie – dzięki temu rośliny otrzymają niezbędne substancje odżywcze bez dodatkowej chemii.

Pamiętaj ponadto, żeby obserwować rośliny i szybko reagować na jakiekolwiek niepokojące objawy. Im szybciej zaczniesz działać, tym mniejsze ryzyko, że infekcja rozprzestrzeni się na kolejne grządki.

Plonowanie ograniczają również chwasty Fot. 123RF/PICSEL

Błąd 5. Chwasty

Warto wspomnieć też o chwastach. Szczególnie początkujący ogrodnicy nie zwracają uwagi na pielenie. A to błąd! Chwasty potrafią pozbawić inne rośliny składników odżywczych czy wilgoci. To z kolei przekłada się na słabszy wzrost, a często także brak plonów. Chwasty powodują też, że zagęszczenie roślin w danym miejscu jest zbyt duże, co sprzyja wstąpieniu chorób grzybowych.

Pamiętaj więc, by regularnie usuwać chwasty – w zależności od wielkości ogrodu rób to ręcznie lub z wykorzystaniem narzędzi. Uważaj jednak, by nie uszkodzić delikatnego systemu korzeniowego warzyw. Możesz też zastosować ściółkowanie np. korą, słomą czy agrowłókniną – dzięki temu w pobliżu warzyw wyrośnie znacznie mniej niechcianych roślin.

Ściółkowanie pozwala nie tylko zminimalizować zachwaszczenie, ale ponadto ma wiele innych korzyści. Dzięki niemu parowanie wody z gleby jest znacznie obniżone. Chronione są również korzenie.

Błąd 6. Nieprawidłowy termin siewu

Każde warzywo ma termin, w którym powinno być zasadzone na stałym stanowisku. Przykładowo cebulę czy bób możesz siać do gruntu już w marcu i kwietniu, a rzodkiewkę nawet w lutym. Takie warzywa jak rukola, ogórek czy kabaczek mają termin sadzenia w maju. Przestrzegaj tego kalendarza, ponieważ to jeden z ważniejszych warunków udanej uprawy konkretnych gatunków.

Często spotykanym błędem jest też sadzenie do gruntu takich warzyw, które potrzebują wcześniej rozsady i kiełkowania w wyższej temperaturze. Przykładowo większość pomidorów czy papryk wymaga przechowywania np. w szklarni czy innym pomieszczeniu przed posadzeniem do gruntu. Zasadzenie ziaren bezpośrednio na grządce, gdy roślina nie jest przystosowana do polskich warunków, może obniżyć plony lub całkowicie zahamować owocowanie.

Błąd 7. Niewłaściwe dbanie o ogród

Niektórym ogrodnikom-amatorom wydaje się, że wystarczy posadzić warzywa, podlać i czekać na przepyszne plony. Tymczasem ogródek warzywny jest jednym z bardziej wymagających. Regularne dbanie o niego pozwala szybko cieszyć się obfitymi i zdrowymi warzywami. Pamiętaj więc, żeby regularnie podlewać rośliny i kontrolować je pod kątem nieprawidłowych objawów.

Takie gatunki jak pomidory czy papryka są bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne w Polsce – czasem wystarczy kilka dni upału bez nawadniania lub wręcz przeciwnie, by plony uległy zmarnowaniu. Pamiętaj również o regularnym zrywaniu dojrzałych warzyw. W przeciwnym razie szybko mogą zostać zaatakowane przez szkodniki, zgnić lub spleśnieć.

Własne rzodkiewki, pomidorki czy ogórki są nie tylko pyszne. Ich uprawa daje ponadto niesamowitą satysfakcję. W polskich warunkach można uprawiać naprawdę bardzo dużo warzyw – warto tylko wiedzieć, jak robić to poprawnie! Pamiętaj, by nie popełniać najczęstszych błędów. Dzięki temu będziesz cieszyć się plonami.

Przeczytaj:

Jak sadzić orzech włoski? Najważniejsze informacje

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Lucyna13

Te grządki wyglądają jak groby

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co robić i czego unikać, by uzyskać obfity plon? 7 błędów w uprawie warzyw"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.