Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego ogórki gniją na krzaku? Przygotuj roztwór z dwóch składników, podlewaj i pryskaj

Niezależnie od tego, czy prowadzimy je pod osłonami, czy może na nieosłoniętej grządce  ogórkom zagraża wiele patogenów. Niszczą starannie pielęgnowane plony i sprawiają, że cała nasza praca przy uprawie idzie na marne. Ogrodników szczególnie niepokoi, gdy ogórki gniją. Na szczęście matka natura podpowiada nam, jak zapobiegać zarazie i uzyskać zdrowe plony bez zbędnej chemii. Zachęcamy do przygotowania tanich nawozów oraz oprysków domowym sposobem, które skutecznie uchronią ogórki przed gniciem. 

Dlaczego ogórki gniją na krzaku? Przygotuj roztwór z dwóch składników, podlewaj i pryskaj
Z gniciem ogórków doskonale poradzą sobie naturalne nawozy i opryski. Fot. CanvaPro.

Spis treści: 

Dlaczego ogórki gniją – przyczyny 

Często nawet najbardziej doświadczeni ogrodnicy nie są w stanie zapobiec rozwojowi chorób ogórków. Przyczyną tego jest fakt, że rośliny te należą do stosunkowo mało odpornych na działanie patogenów pochodzenia wirusowego, grzybowego oraz bakteryjnego. Dlaczego ogórki gniją? Wśród najczęstszych przyczyn wymieniamy choroby grzybowe, takie jak: 

  • Mączniak rzekomy – objawia się powstawaniem żółtych, mozaikowo ułożonych plam na liściach i późniejszym obumieraniem rośliny. 
  • Mączniak prawdziwy – rozpoznamy po białym, mączystym nalocie na liściach. Infekcja prowadzi do zamierania całych roślin i niszczenia upraw. 
  • Parch dyniowatych – na liściach, pędach i owocach występują brązowe plamy z żółtą obwódką, które z czasem się zapadają, niszcząc tkanki. Porażone chorobą ogórki nie nadają się do spożycia. 
  • Antraknoza ogórka – choroba rozpoczyna się od powstawania żółtych plam na liściach, a następnie porażenia pędów i owoców. Na ogórkach zauważamy gnijące punkty z różowym nalotem. 
  • Korynesporoza roślin dyniowatych – infekcja poraża liście, pędy i zawiązki owoców. Objawia się wystąpieniem żółtawych plam z ciemniejszą obwódką, które z czasem pokrywają coraz większe obszary tkanek i powodują powstawanie w nich dziur. 

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Jak zapobiegać gniciu ogórków? Przepis na domowy nawóz i oprysk 

Warto wiedzieć, że wystąpienie chorób objawiających się pleśnieniem ogórków jest ściśle powiązane z tym, jak prowadzimy uprawę. Aby zapobiec gniciu plonów, warto zmieniać miejsce siewu co kilka lat, a także pamiętać, by nie uprawiać ogórków na stanowisku po innych roślinach dyniowatych. Starajmy się również nawadniać ogórki w taki sposób, aby nie polewać liści, a wyłącznie ziemię pod krzakami. W przypadku upraw pod folią unikanie wysokiej wilgotności też przeciwdziała gniciu. Profilaktycznie powinniśmy ograniczać nadmiernego zagęszczania krzaków, a także chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

Warto wiedzieć również, jak zapobiegać gniciu ogórków za pomocą naturalnych środków ochrony roślin. Domowy nawóz i oprysk na ogórki przygotujesz bez trudu, wykorzystując zaledwie dwa składniki, które każdy ma pod ręką. Przepis na naturalny preparat grzybobójczy i antyseptyczny na gnicie ogórków jest prosty. Wystarczy do 2 l wody dodać 1 l niepasteryzowanego mleka krowiego. Przygotowanym roztworem podlewać krzaki wcześnie rano lub późnym wieczorem, wykorzystując jako nawóz. Można zastosować go również w postaci oprysku na rośliny. 

Źródło: Deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

W ten sposób skutecznie oczyścisz warzywa i owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.