Spis treści:
- Czym jest sadzenie towarzyszące?
- Najlepsze rośliny towarzyszące dla ogórków
- Czego nie sadzić obok ogórków?
Czym jest sadzenie towarzyszące?
Pielęgnacja ogórków latem jest niezwykle istotna dla ich rozwoju. Ważne jest nie tylko podlewanie i nawożenie, ale także ochrona przed szkodnikami oraz chorobami roślin. W jaki sposób możesz ją zapewnić swojej uprawie? Pomogą w tym gatunki rosnące w pobliżu.
Podstawową zasadą uprawy towarzyszącej jest fakt, że konkretne rośliny uprawiane obok siebie mogą nawzajem się wspierać. Dzięki temu poprawiona jest ogólna kondycja ogrodu warzywnego, a rośliny chronione są przed atakiem szkodników. Taki rodzaj sadzenia poprawia zdrowie i kondycję roślin, a nam zapewnia większe plony o lepszej jakości.
Właśnie dlatego, zanim posadzimy rośliny w gruncie, upewnijmy się, że dobrze rozplanowaliśmy ogród. Dzięki sprawdzeniu, jakie wymagania mają rośliny oraz jaki wpływ mogą na siebie nawzajem mieć, uchronimy się przed negatywnymi konsekwencjami nieprzemyślanej uprawy. Co więcej, przyciągniemy do ogrodu cenne i pożyteczne owady, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia szkodników. Ograniczymy również ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.
Plusem upraw towarzyszących jest również polepszenie zdrowia i płodności gleby. Będziemy mieć pewność, że tegoroczne uprawy nie pozbawią jej cennych składników odżywczych, a także zapewnią jej napowietrzenie oraz rozluźnią nadmiernie zbitą ziemię. Odpowiednie zaplanowanie układu w ogródku warzywnym pomoże również stłumić rozwój chwastów.
Obok ogórków warto sadzić niektóre zioła. Fot. orestligetka/123RF.com
Przeczytaj również: Jak rozpoznać kwiaty męskie i żeńskie ogórka? Dlaczego to jest ważne?
Najlepsze rośliny towarzyszące dla ogórków
Dzięki posadzeniu odpowiednich roślin obok ogórków możemy mieć pewność, że będą prawidłowo i zdrowo rosnąć. Warto pamiętać, aby sadzić naokoło rośliny, które mają podobne wymagania i pobierają z gleby inne składniki niż te potrzebne są ogórkom. Dodatkowo właściwe towarzystwo może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób roślin. Ogórki warto sadzić przy:
- warzywach strączkowych,
- warzywach korzeniowych jak buraki, marchew czy pietruszka,
- warzywach kapustnych,
- cebuli,
- czosnku,
- koprze.
Ogórkom dobrze również zrobi obecność roślin wysokich, które będą chronić ogórki przed mocnym wiatrem oraz intensywnymi promieniami słońca. Mogą również stanowić naturalną podporę, dzięki której pędy ogórków będą mogły liczyć na stabilny rozwój. Nie konkurują z ogórkami o składniki pokarmowe ani wodę, ze względy na głębszy system korzeniowy. Do takich roślin należy kukurydza i słonecznik.
Przy ogórkach warto sadzić zioła i kwiaty. Nie tylko zapewnią grządkom ładniejszy wygląd, ale ich zapach skutecznie odstraszy szkodniki, takie jak mszyce. Co więcej, pomogą z zapylaniem kwiatów, przyciągając pożyteczne owady, jak pszczoły oraz motyle. Warto posadzić pomiędzy ogórkami:
- bazylię,
- kolendrę,
- kminek,
- oregano,
- wrotycz,
- nasturcję,
- nagietki,
- aksamitki.
Czego nie sadzić obok ogórków?
Musimy pamiętać, że są rośliny, które nie będą służyć ogórkom jako dobre towarzystwo. Przede wszystkim są to ziemniaki. Mogą one zwiększyć ryzyko występowania niezwykle groźnej dla ogórków choroby, zarazy ziemniaczanej.
Z podobnych powodów lepiej nie sadzić przy ogórkach:
- papryki,
- rzepy,
- dyni,
- pomidorów.
Należy również uważać na rzodkiewki. Z jednej strony ich zapach może odstraszyć żerujące na ogórkach chrząszcze. Z drugiej jednak ograniczają plonowanie oraz jakość ogórków.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czym podlewać pomidory, żeby dobrze owocowały? Domowa mikstura na obfite plony
Skuteczna mikstura na ślimaki. Zmieszaj kilka składników, a już więcej ich nie zobaczysz
Sekrety udanej uprawy cebuli – duże, zdrowe główki. Uprawa cebuli z rozsady i dymki