Porady ogrodnicze

Czy warto zbierać liście na kompost? Sprawdź, jak zrobić ziemię liściową i do czego przyda się w ogrodzie

Kompost z liści to doskonały sposób na wykorzystanie jesiennych odpadów. Zamiast spisywać je na straty lepiej wykonać z nich drogocenny nawóz. Jego przygotowanie trwa trochę czasu, ale jest w pełni bezpieczne dla środowiska. Dzięki niemu przez kolejne miesiące rośliny ogrodowe będą mogły czerpać z dobrobytu zawartych w nim substancji. 

Czy warto zbierać liście na kompost? Sprawdź, jak zrobić ziemię liściową i do czego przyda się w ogrodzie
Kompost z liści sprawdzi się do ściołkowania rabat. Fot. 123RF.com/Pixabay
REKLAMA

Spis treści:

Czym jest kompost z liści?  

Kompost z liści często jest nazywany również ziemią liściową. Powstaje z połączenia liści drzew i krzewów, które znajdują się w ogrodzie. Choć nie jest bogaty w składniki odżywcze, to zawiera dużą ilość związków węgla, które są głównymi budulcami blaszek liściowych. Ziemia tego rodzaju jest przewiewna, dobrze absorbuje wodę i ma obojętny lub lekko kwaśny odczyn pH.  

Sprawdzi się do ściółkowania rabat czy grządek warzywnych oraz pod uprawę mało wymagających roślin. Z powodzeniem można ją wykorzystać także do tworzenia rozsad czy siewu nasion. W przeciwieństwie do tradycyjnego kompostu wokół ziemi liściowej nie unosi się nieprzyjemny zapach. Pachnie on raczej naturalnie, ziemiście.  

Dlaczego warto przygotowywać kompost z liści?  

O ile ziemia liściowa jest raczej rzadko wykorzystywana jako samodzielne podłoże, ponieważ zawiera jedynie niewielką ilość składników odżywczych, o tyle doskonale sprawdza się, jako dodatek do gleby. Pomaga ją rozluźnić i spulchnić. Warto stosować ją na ziemiach ciężkich, mokrych i zbitych, aby zapewnić roślinom lepsze warunki do wzrostu i rozwoju.  

Dzięki kompostowi z liści możesz także zadbać o odpowiednie napowietrzenie gleby, co przyczyni się do zminimalizowania ryzyka rozwoju chorób grzybowych i gnicia systemów korzeniowych twoich roślin. W przypadku lekkich ziem warto użyć kompostu, aby poprawić ich strukturę i sprawić, że będą bardziej odporne na wysychanie. Humus warto stosować w podwyższonych grządkach czy tarasowych donicach, w których podłoże wyjątkowo szybko staje się suche.  

Ziemia liściowa pomoże dodatkowo magazynować w glebie składniki odżywcze pochodzące z nawozów. Dzięki temu rośliny będą mogły w pełni czerpać z ich dobrobytu. Ogromną zaletą tego rodzaj kompostu jest to, że można go zrobić właściwie za darmo. Proces wymaga jedynie twojego czasu i zaangażowania, które trzeba poświęcić na grabienie liści. Powstały materiał jest w pełni ekologiczny i bezpieczny dla środowiska, a tobie znika problem bioodpadów w ogrodzie. Od dzisiaj mogą być wyjątkowo pożyteczne.  

Przygotowanie kompostu z liści jest bardzo proste, choć wymaga czasu. Fot. 123RF.com

Z jakich liści wykonać kompost?  

Nie wszystkie fragmenty roślin nadają się do wykonania kompostu. Trzeba sięgać jedynie po te pochodzące z drzew i krzewów, które na zimę zrzucają liście. Lepiej zrezygnować z okazów zimozielonych. W ich przypadku proces rozkładu jest bardzo długi i może trwać nawet do 3 lat. Dodatkowo tego rodzaju liście są pokryte woskowatą warstwą ochronną, która sprawia, że woda po nich spływa, a nie dostaje się do wnętrza, by przyspieszyć rozkład. Do środka tkanek dostaje się także mniejsza ilość powietrza, co znacząco spowalnia mineralizację materii organicznej.  

Rozsądnym wyborem jest także unikanie liści z drzewa orzecha włoskiego. Jego części wolno się rozkładają i znajdują się w nich substancje utrudniające wzrost i rozwój krzewów owocowych czy roślin ozdobnych. Nie najlepszym wyborem są także liście kasztanowca. Roślina jest podatna na inwazje szkodników, które mogą sprawić, że mimo wielu miesięcy kompostowania, ziemia liściowa się nie uda.  

Najlepiej wybierać liście następujących drzew:  

  • dębów,  
  • klonów,  
  • grabów,  
  • buków.  

Zanim zdecydujesz się użyć konkretnej materii, upewnij się, że drzewo było zdrowe. Jeśli zaatakowały je szkodniki lub choroby grzybowe, istnieje duża szansa, że uniemożliwi to prawidłowe dojrzewanie kompostu. Liście proponowanych gatunków stosunkowo szybko się rozkładają. Jeśli jednak zależy Ci na tym, żeby przyspieszyć proces powstawania humusu, możesz je rozdrobnić.  

Przeczytaj również: Tania alternatywa dla kompostownika w ogrodzie. Jak zrobić kompost w worku?

Sprawdź, jak zrobić kompost w workach? Fot. 123RF.com

Jak zrobić kompost z liści?  

Humus z liści można przygotować na dwa sposoby: używając kompostownika lub worków foliowych. Pierwsza opcja wymaga przede wszystkim miejsca oraz stosownego pojemnika. Nie w każdym gospodarstwie domowym będą więc znajdowały się narzędzia, które umożliwią wykorzystanie tego sposobu. Należy również pamiętać, że ziemia liściowa będzie powstawała przez okres 12-24 miesięcy. Przez ten czas bieżące korzystanie z kompostownika będzie uniemożliwione, więc jest to opcja właściwie dla osób, które mają nie jedno, a dwa narzędzia.  

Druga opcja z kolei jest znacznie prostsza. Wymaga użycia grubych, foliowych worków. Najlepiej sięgnąć po te czarne lub produkowane do samodzielnego kompostowania. Liście należy zgrabić jesienią, najlepiej tuż po deszczu. Jeśli będą mokre, proces rozkładu materii będzie znacznie szybszy, a więc efekty kompostowania pojawiają się wcześniej niż w przypadku suchych liści. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja i od wielu dni jest sucho, możesz samodzielnie nawilżyć liście, zraszając je wodą.  

Kompostowanie liści krok po kroku  

Po zebraniu mokrych liści lub ich zroszeniu warto je dodatkowo rozdrobnić. Wówczas skrócisz proces powstawania humusu. Do tego celu możesz wykorzystać po prostu kosiarkę wyposażoną w kosz. Jeśli nie będzie go miała, będziesz musiał ponownie zagrabić drobne fragmenty roślin, co nie będzie łatwe.  

Jakie są kolejne kroki? Oto one. 

  • Ułożenie warstwy drenażowej na dnie kompostownika. W tym celu najlepiej wykorzystać gałęzie. Dzięki temu do masy będzie dostawało się powietrze. W workach foliowych ten krok można pominąć. 
  • Umieszczenie materii roślinnej połączonej z ziemią w workach foliowych lub kompostowniku. Jeśli stosujesz worki, pamiętaj, aby po wszystkim umieścić je w zacisznym i przewiewnym miejsce, w którym zwierzęta ich nie uszkodzą. Decydując się na kompostownik, pamiętaj, że nie możesz wrzucać na niego innych odpadów.  
  • Nakłucie worków foliowych, aby do środka dostawało się powietrze.  
  • Obfite podlanie wodą całego materiału.  
  • Przerzucanie warstw w workach i kompostowniku co 3-6 miesięcy.  
  • Regularne kontrolowanie poziomu wilgoci. Jeśli doprowadzisz do przesuszania się ziemi liściowej, będzie ona znacznie mniej pożywna dla roślin. 

Aby przyspieszyć rozkład, warto dodać do mieszanki ziemi i liści nieco nawozu azotowego, mocznika, popiołu drzewnego czy obornika. Wówczas proces gnicia zostanie znacząco przyspieszony. Po 12-24 miesiącach materia powinna być gotowa do użycia w ogrodzie.  

Jeśli zależy ci na tym, aby znacznie szybciej uzyskać kompost, użyj do jego przygotowania jedynie liści drzew jabłoni, wierzb czy leszczyny. Jeśli je rozdrobnisz i namoczysz w wodzie, to po 6 miesiącach uzyskasz pełnowartościową mieszankę humusową. Pamiętaj jednak, aby co 2 miesiące mieszać kompost i regularnie go podlewać.  

Humus z liści jest łatwy w przygotowaniu. Wymaga jedynie liści, nieco ziemi oraz zaangażowania ze strony ogrodnika. Jest doskonałym sposobem na pozbycie się resztek roślinnych, które zalegają jesienią w ogrodzie, a zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mogą być palone. Proces stworzenia humusu wymaga cierpliwości i zaangażowania, ale rodzi się z niego darmowy, ekologiczny produkt, za który Twoje rośliny będą ci wdzięczne.   

Przeczytaj również: Jak przyśpieszyć kompostowanie? Zalety drożdży w kompoście i przepis na domową miksturę

Drożdże przyśpieszają rozkład kompostu. Fot. 123RF.com

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy warto zbierać liście na kompost? Sprawdź, jak zrobić ziemię liściową i do czego przyda się w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.