Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

To najlepsze, co teraz możesz zrobić w ogrodzie. Jak i czym piaskować trawnik?

Jesień to dobry czas na piaskowanie trawnika. Niestety czynność ta jest często pomijana, a przecież to ona zapewnia trawie niezbędne warunki do zdrowego wzrostu i rozwoju. Piaskowanie trawnika niesie ze sobą szereg korzyści. Celem tego działania jest m.in. poprawa struktury gleby, a także zwiększenie jej przepuszczalności, co ułatwia wnikanie wody i składników odżywczych do korzeni trawy. Choć może wydawać się to dość skomplikowanym procesem, ale w rzeczywistości tak nie jest. Jak i czym piaskować trawnik? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym na wiosnę twój trawnik będzie gęsty i soczyście zielony.  

To najlepsze, co teraz możesz zrobić w ogrodzie. Jak i czym piaskować trawnik?
Marzysz o bujnej, gęstej i pięknie prezentującej się trawie? Koniecznie wykonaj piaskowanie trawnika. Fot.dcwcreations/123RF.com

Spis treści:

Jaka gleba potrzebuje piaskowania?

Aby trawnik był gęsty oraz miał piękny, żywozielony kolor, należy zadbać o jego staranną pielęgnację. Do podstawowych zabiegów zaliczamy koszenie, podlewanie oraz nawożenie. Warto jednak pamiętać, że pielęgnacja trawnika nie ogranicza się jedynie do tych czynności. Aby nasza trawa była piękna i zdrowa, konieczne mogą okazać się takie zabiegi, jak aeracja, wertykulacja czy wapnowanie. Niezwykle istotnym elementem pielęgnacji trawnika jest również piaskowanie. Niestety zabieg ten jest często pomijany, co jest dużym błędem. Równomierne rozprowadzenie cienkiej warstwy piasku na powierzchni trawy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego i zadbanego trawnika.

Jaka gleba potrzebuje piaskowania? Zabieg ten jest szczególnie ważny na terenach, gdzie gleba jest zbyt ciężka i gliniasta. Takie podłoże słabo przepuszcza wodę i powietrze, a co za tym idzie, sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Z kolei piaskowanie zwiększa przepuszczalność podłoża, w wyniku czego nie tworzą się kałuże na powierzchni murawy. Ponadto zabieg ten doskonale sprawdzi się w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie (np. przez bawiące się dzieci).     

Co daje piaskowanie trawnika?

Piaskowanie wywiera bardzo korzystny wpływ na murawę. Czynność ta w dużym stopniu poprawia właściwości fizykochemiczne gleby, dzięki czemu staje się ona bardziej przepuszczalna. To sprawia, że woda, powietrze i składniki pokarmowe lepiej wnikają do korzeni trawy, co sprzyja jej zdrowemu i równomiernemu wzrostowi. Oprócz tego piaskowanie trawnika umożliwia lepsze odprowadzanie wody, a to z kolei zapobiega tworzeniu się kałuż na powierzchni trawy. Ponadto ogranicza rozwój mchu, chwastów oraz wszelkiego rodzaju chorób murawy. Warto też wiedzieć, że drobna struktura piasku wnika we wszelkie ubytki, co pomaga wyrównać powierzchnię trawnika.        

piaskowanie trawnika Piaskowanie trawnika wywiera bardzo korzystny wpływ na murawę. Fot.volokhatiuk/123RF.com

Piaskowanie trawnika można przeprowadzić wiosną, co pobudzi trawę do intensywnego wzrostu. Natomiast wielu ogrodników uważa, że najlepiej wykonać ten zabieg jesienią. Pomoże to wesprzeć regenerację murawy po sezonie letnim, a także przygotować trawnik na zimę. Ogromne znaczenie ma też pogoda. Piaskowanie trawnika wykonujemy w dzień słoneczny i bezwietrzny, dzięki czemu piasek równomiernie rozłoży się na powierzchni murawy. Warto jednak unikać przeprowadzania zabiegu podczas deszczowej pogody.  

Zastanawiasz się, jaki piasek przyniesie najlepsze efekty? Idealnie sprawdzi się piasek kwarcowy lub rzeczny, który jest drobnoziarnisty i wolny od zanieczyszczeń. Można zakupić gotową mieszankę lub przygotować ją samodzielnie w zależności od tego, jakie potrzeby ma twój trawnik.

Co roku piaskuję trawnik specjalną mieszanką, dzięki czemu moja trawa jest bujna i gęsta, niczym zielony dywan. Do piasku dosypuję torf i kompost, które dostarczają glebie łatwo przyswajalne substancje odżywcze. Następnie dodaję glinę, ponieważ poprawia strukturę podłoża. Na koniec dosypuję sproszkowaną kredę. Działa ona podobnie jak wapno, dzięki czemu podnosi pH gleby, a tym samym ogranicza rozwój mchu i chwastów.       

Jak piaskować trawnik?

Choć piaskowanie trawnika nie jest trudne, należy się do niego odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy skosić trawę (na wysokość 3-4 cm), co ułatwi wniknięcie piasku w podłoże. Dobrym pomysłem jest też prowadzenie aeracji. Kolejnym krokiem jest równomierne rozprowadzenie piasku (można do tego użyć siewnika lub rozrzucić mieszankę ręcznie). Warstwa piasku powinna wynosić około 2-3 cm. Następnie warto użyć grabi lub miotły, aby delikatnie rozrównać mieszankę na trawniku. Na koniec trawę podlewamy. Piaskowanie trawnika sprawi, że będzie on bujny, gęsty i soczyście zielony.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Wertykulacja trawnika we wrześniu. Najczęstsze błędy przy wertykulacji

Nornica zryła ci cały trawnik? Potnij gałązki, dodaj czosnek i wrzuć jej do nory

Szybko rośnie i dobrze osłania. Sadzenie jałowca na żywopłot - termin, odległość, pielęgnacja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.