Porady ogrodnicze

Wiosenne cięcie budlei. Przycinanie młodego i starego krzewu krok po kroku

Budleja, inaczej nazywana motylim krzewem, jest łatwa w uprawie, dlatego często uprawiana jest w ogrodach, na działkach, a nawet miejskich skwerach. Jej drobne kwiaty zebrane w obfite grona co roku zachwycają oko i przyciągają mnóstwo motyli. Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych budlei jest jej cięcie. Należy je wykonać w kwietniu lub na początku maja, zanim roślina na dobre wejdzie w okres wegetacji. Sprawdź, jak przycinać budleję, aby była duża i gęsta.

Wiosenne cięcie budlei. Przycinanie młodego i starego krzewu krok po kroku
Budlaja Dawida to zjawiskowo kwitnący krzew. Wiosną wymaga jednak konkretnego przycięcia. Fot.kitleong/123RF.com

Spis treści:

Wiosenne cięcie budlei Dawida 

Kiedy przycinać budleje? Najlepszym okresem jest wczesna wiosna, kiedy krzew nie wypuszcza jeszcze młodych pędów. Jednak należy zwrócić uwagę na pogodę, a szczególnie ryzyko przymrozków. Po cięciu krzew może się przemrozić, co nie wpłynie dobrze na jego kondycję. Kiedy minie ryzyko przymrozków, czyli pod koniec marca, w kwietniu czy nawet na początku maja w chłodniejszych regionach Polski – można przyciąć budleję.  

Budleja jest krzewem, który szybko się regeneruje i rozrasta. Może osiągnąć maksymalnie 3 metry wysokości. Wielu ogrodników jednak nie zaleca hodowli budlei jako bardzo wysokiego krzewu. Traci on wówczas zwarty pokrój, kwiaty stają się drobne i występują jedynie na górze krzewu, gdzie jest największy dostęp do słońca. Dolne pędy często są suche i pozbawione liści.  

W ciągu jednego roku budleja może mieć przyrosty o długości nawet 1 metra. Z tego powodu spokojnie można ciąć budleję nisko nad ziemią na wysokości ok. 10-30 cm. Zabieg powtarzany co roku sprawi, że krzew będzie gęsty i obficie obsypany dużymi kwiatami.  

Oprócz wiosennego cięcia budlei warto latem przycinać przekwitłe kwiatostany. Pobudza to roślinę do wypuszczania pędów bocznych i ponownego kwitnienia. W ten sposób budleja może kwitnąć nawet do późnej jesieni.  

Przeczytaj również: Przycinanie krzewów w marcu. Jakie krzewy trzeba przyciąć i jak to zrobić?

Jak ciąć budleję, żeby była większa?  

Budleja doskonale sprawdza się jako część żywopłotu, element szeregowych nasadzeń. Sprawdzi się także jako tło dla innych, niższych krzewów czy roślin. Wówczas ogrodnicy chcą, aby budleja była nieco wyższa. Jak przycinać budleję, żeby była większa? 

Budleja, nie bez powodu nazywana jest motylim krzewem. Fot.steidi/123RF.com

Wiosną warto wówczas obcinać jedynie pędy jednoroczne, zostawiając na nich 2-3 oczka. Dzięki temu zabiegowi z roku na rok krzew będzie coraz większy. Pamiętaj jednak, aby co roku usuwać także suche pędy, przemarznięte i te, które nie wypuszczają już liści. W przycinaniu budlei można trzymać się także zasady ołówka stosowanej przy cięciu hortensji. Wszystkie pędy cieńsze od ołówka należy całkowicie usunąć. Podczas cięcia zapewnij roślinie światło wewnątrz korony, usuwając pędy krzyżujące się lub rosnące w głąb. 

Przeczytaj również: Budleja Dawida - król ogrodu. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja budlei

Cięcie starego krzewu budlei 

Budleja cięta na wysoki krzew z czasem będzie coraz starsza i będzie miała pędy kilkuletnie. Po 7-8 latach uprawy krzewu w ten sposób, warto pomyśleć o cięciu odmładzającym. Wówczas, jak zawsze ścina się młode przyrosty, ale każdego roku można usunąć jeden starszy pęd u niemal samej podstawy. Pobudzi to krzew do wypuszczenia nowych pędów z bryły korzeniowej. W ten sposób odmłodzisz roślinę bez radykalnego cięcia i co roku będziesz zachwycać się pięknym okazem w swoim ogrodzie.  

Cięcie młodej budlei 

Jak ciąć młodą budleję, czyli jednoroczną, ewentualnie dwuletnią? Najlepiej młode budleje ciąć nisko nad ziemią ok. 10 cm. Dzięki temu zachęcasz krzew do wypuszczenia kolejnych pędów. Z roku na rok budleja będzie coraz gęstsza i zyska młode pędy od samej podstawy. Jeśli osiągniesz zadowalającą szerokość krzewu, możesz pozwolić jej rosnąć nieco wyżej. Z kolei miniaturowe odmiany budlei przycina się nisko przez cały czas. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Krzewy kwitnące na wiosnę. 10 najpiękniejszych i reprezentacyjnych krzewów

Miniaturowe krzewy ozdobne – idealne rozwiązanie do małego ogrodu

8 najbardziej kolorowych krzewów. Posadź je w ogrodzie, a będą jego wizytówką

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.