Spis treści:
Kiedy sadzić krzewy w ogrodzie?
Sadzenie krzewów w ogrodzie najlepiej zaplanować na jesień. Szczególnie w przypadku roślin kopanych z ziemi optymalne będą ostatnie miesiące roku. Krzewy są już po wegetacji, a jednocześnie mają jeszcze czas dobrze się ukorzenić.
Rośliny hodowane w donicach teoretycznie możemy zasadzić przez cały rok, o ile ziemia nie jest zamarznięta. Złym pomysłem będzie też sadzenie krzewów podczas upałów, dlatego dla ułatwienia możemy przyjąć, że wszystkie krzewy ozdobne w ogrodzie najlepiej zasadzić w okolicach października.
8 najbardziej kolorowych krzewów do ogrodu
Nawet początkujący ogrodnik może ożywić swoją aranżację kolorami większości z krzewów na liście.
- Krzewuszka cudowna. Krzewuszka, czy inaczej wajgelia została sprowadzona z Dalekiego Wschodu prawie 200 lat temu, dziś możemy wybierać z 10 gatunków i ponad 200 odmian. Wśród nich znajdziemy właściwie wszystkie kombinacje kolorów, jakie przyjdą nam do głowy.
Kwiaty mogą być białe, żółte, bordowe, albo w jakimkolwiek kolorze pomiędzy. Znajdziemy też gatunki wielobarwne. Wyjątkowe są również liście, które w zależności od odmiany mogą być niemal czarne, żółte, albo intensywnie zielone i poprzecinane białymi paskami.
Krzewuszka nie jest też bardzo wymagająca. Potrzebuje słonecznego stanowiska i dość wilgotnej gleby. W zależności od funkcji, w żywopłocie krzewy sadzimy co 1,5 metra, w roli solitery wajgela potrzebuje przynajmniej 2 metrów wolnego miejsca w każdym kierunku. Może rosnąć nawet na 4 metry.
- Hortensja ogrodowa. Królowa krzewów ozdobnych, która osiąga do 2 metrów wysokości. Ilość kolorów poszczególnych odmian jest oszałamiająca, a co roku powstają kolejne. Do tego, w zależności od pH gleby ten sam krzew może jednego roku kwitnąć na różowo, aby kolejnego wypuścić niebieskie kwiaty.
Kwiaty mają kształt kuli (niektóre są wielkości piłki do siatkówki), stożka, można też spotkać różne nietypowe formy. Hortensja wymaga sporo opieki. Potrzebuje częstego podlewania (przy ekstremalnych upałach nawet 3 razy dziennie). Co roku wymaga też specjalnego nawożenia.
- Berberys. To uniwersalny krzew, który sprawdzi się zarówno w roli żywopłotu, jak i solitery. Berberysy świetnie znoszą przycinanie. Niektóre gatunki są zimozielone, a w lecie radzą sobie z suszą.
Przeróżne kolory, kształty i ozdobne owoce ponad 450 gatunków pozwalają idealnie wkomponować berberys w każdy w miarę nasłoneczniony punkt ogrodu. Od kulek, po kolumny i rozłożyste gałęzie przypominające macki, berberysy są bardzo odporne, jednak musimy pamiętać o regularnym przycinaniu krzewów.
Czerwony berberys to ceniona na całym świecie ozdoba ogrodu. Fot. 123RF.com
- Zadrzewnia okazała. Krzew o niespotykanych barwach, którego liście są całkowicie purpurowe od spodu, a na wierzchu delikatnie przebija się ciemna zieleń. W lecie na tle ciemnych liści z łatwością możemy dostrzec jasne intensywnie żółte kwiaty w kształcie dzwonków.
Zadrzewnia doskonale radzi sobie z mrozami i zanieczyszczonym powietrzem. Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste, dobrze znosi nawet słabe gleby i okresowe przesuszenia.
- Mahonia. Mahonia to kolejny zimozielony krzew ozdobny, który przez cały rok będzie zdobił ogród zielenią, w kwietniu i maju ubarwi intensywnie żółtymi kwiatami. We wrześniu w pełni dojrzewają fioletowo-niebieskie owoce mahonii, których kiście wystają spomiędzy zieleni.
Mahonia rośnie na 1-2 metry i jak zadrzewnia jest bardzo odporna na mrozy. Potrzebuje dość żyznej gleby, za to podlewać musimy ją tylko, kiedy przez dłuższy czas nie pada. Mahonia jest też odporna na szkodniki, które praktycznie jej nie atakują.
Mahonia to jeden z ciekawszych krzewów, który z powodzeniem może rosnąć niemal w każdym ogrodzie. Fot. Pixabay
- Trzmielina oskrzydlona. W polskich ogrodach uprawia się około 20 gatunków ozdobnej trzmieliny. Większość z nich to krzewy, z których najbardziej znane są odmiany trzmieliny oskrzydlonej często nazywane "płonącym krzewem".
Swoją biblijną nazwę zawdzięczają kolorowi kwiatów, które w pełni rozkwitają w okolicach maja. Cały pokrój mieni się wtedy intensywną czerwienią, która wywołuje skojarzenia z płomieniami. W zależności od odmiany czerwień może być jaśniejsza, wpadająca w róż i odwrotnie, ciemniejsza, prawie szkarłatna.
Trzmielina dorasta do 1,5 metra, część gatunków ma zimozielone liście (trzmielina japońska, trzmielina Fortune'a). Jak większość krzewów preferuje stanowiska słoneczne, ale radzi sobie w półcieniu. Zniesie też przejściową suszę, należy jednak pamiętać o dobrym nawodnieniu przed zimą.
Istnieje wiele odmian trzmieliny o różnorodnym wyglądzie. Fot.123RF.com
- Wiciokrzew. Pod tą nazwą kryje się mnóstwo gatunków, które pozwalają ozdobić ogród wszystkimi kolorami tęczy. W zależności od gatunku wiciokrzewy potrafią wyrastać nawet na 5 metrów, niektóre z nich są zimozielone.
Kwiaty wiciokrzewów przybierają przeróżne kolory, od mlecznobiałych po głęboki fiolet. Istnieje też mnóstwo odmian o wielobarwnych kwiatostanach. Podczas kwitnięcia, zwykle od maja do lipca rośliny wydzielają intensywny, wręcz odurzający zapach.
Wiciokrzew jako krzew rośnie w górę i na boki, niektóre gatunki mogą potrzebować podpórki lub kratownicy (np. wiciokrzew pomorski). Te kolorowe krzewy preferują słoneczne stanowiska, dobrze radzą sobie z mniej żyzną glebą.
Wiciokrzewy to rośliny niezwykle ozdobne, charakteryzujące się pachnącymi i bardzo dekoracyjnymi kwiatami. Fot. 123RF.com
- Ceratostigma. Ceratostigma, czyli zawciągowiec zwyczajny, zwyczajny jest tylko z nazwy. To krzew o najdelikatniejszych kwiatach ze wszystkich na liście. Sam krzew jest niewielki, dorasta do maksymalnie 30 centymetrów i świetnie nadaje się na rabaty.
Jego niebieskie kwiaty w odcieniu kobaltu przyciągają wzrok późnym latem i na początku jesieni. W tym samym czasie kolor zmienia część liści ceratostigmy, które z zielonych stają się ciemnoczerwone.
Ceratostigma jest dość odporna na mróz, o okryciu trzeba pomyśleć, jeżeli temperatury zbliżą się w okolice -15 stopni. Roślina preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste. Zawciągowiec nie lubi wiatru, dobrze o tym pamiętać podczas wyboru miejsca.
Chociaż najlepszą porą na sadzenie krzewów w ogrodzie jest jesień, jeżeli nie chcesz czekać aż tyle, możesz posadzić je także wiosną. Pamiętaj, tylko żeby zdążyć przed okresem wegetacji wybranych gatunków. Dzięki temu już najbliższego lata każdy w twoim ogrodzie będzie mógł zachwycać się niesamowitym spektaklem barw rozgrywającym się wokoło.
Wszystkie z wymienionych roślin są wieloletnie i przy odpowiedniej uprawie będą stałą atrakcją, skutecznie przełamując wkradającą się w aranżację monotonię zieleni. Z większością bez problemu poradzą sobie nowi adepci sztuki uprawy krzewów, a satysfakcja z bajecznie kolorowych kwiatów będzie motywacją na kolejne lata w ogrodzie.
Przeczytaj również: Najpiękniejsze kwiaty i krzewy kwitnące wczesną wiosną. Ogród zacznie mienić się kolorami
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.