Marcin Szałaj

Marcin Szałaj

Od dziecka ciekawy świata, przypadłość pogłębiła się w trakcie studiowania kognitywistyki - nauki, która próbuje rozgryźć ludzki umysł. Przez wiele lat zajęty głównie astronautyką, obecnie coraz częściej w tematach związanych ze sztuczną inteligencją. W przerwach od wiedzy ścisłej miłośnik pieszych wędrówek, książek z zakresu psychologii i filozofii umysłu. Wyznaje jedną zasadę - fundamentem każdego artykułu są rzetelne źródła.

Brykiet torfowy zyskał popularność w obliczu szalejących cen i problemów z dostępnością węgla kamiennego w poprzednim sezonie grzewczym. Mimo znacznych obniżek różnica wciąż sięga nawet 35 proc. na korzyść brykietu. Czy niższa cena oznacza mniejszą wydajność opałową tego paliwa? Jaki wpływ na środowisko ma spalanie brykietu torfowego?

Czytaj artykuł 

W ostatnich miesiącach pojawia się sporo doniesień o coraz mniejszej opłacalności pomp ciepła. Bezpośrednią przyczyną są wysokie ceny prądu, które nawet przy tak wydajnych rozwiązaniach przekładają się na duże kwoty rachunków za energię. Od czego zależy pobór mocy przez pompę ciepła? Ile kWh potrzeba do ogrzania domu i jak duże znaczenie ma odpowiednia izolacja budynku? 

Czytaj artykuł 

Aktualne przepisy pozwalają na wycięcie wielu drzew na własnej działce bez pozwolenia, a nawet zgłaszania wycinki do urzędu. Kluczowy jest obwód pnia drzewa. Warto znać obowiązujące prawo, bo za nielegalne usuwanie drzew grozi surowa kara. W skrajnych przypadkach może to być nawet 100 tysięcy złotych. Jakie drzewa można wycinać bez zezwolenia, a które wymagają zgłoszenia? Co musi zawierać wniosek i ile trzeba zapłacić? 

Czytaj artykuł 

Czosnek ozdobny to często spotykane w polskich ogrodach odmiany, które uprawia się dla ich wspaniałych, kulistych kwiatów. Przybierają różne odcienie bieli i fioletu, a niektóre nie ustępują wielkością pojedynczym kwiatostanom hortensji. Zwykle przekwitają pod koniec sierpnia, jednak mogą cieszyć nasze oczy jeszcze przez wiele lat. Jak wykorzystać kwiaty czosnku ozdobnego po przekwitnięciu? 

Czytaj artykuł 

Wiercenie, stukanie, tłuczenie, wibracje... To nieodzowne elementy każdego remontu, które dla innych mieszkańców bloku mogą być szczególnie uciążliwe. Jeżeli masz problem z uciążliwym sąsiadem i wyjątkowo hałaśliwą ekipą remontową, przeczytaj ten artykuł. Czasami do interwencji wystarczy sam hałas, ale warto też sprawdzić, czy nie ma innych argumentów, które możemy dostarczyć spółdzielni lub policji. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Dużo kwiatów na pomidorach powinno skutkować obfitymi zbiorami. Zdarza się jednak, że po spektakularnym kwitnieniu zawiązuje się zaledwie kilka owoców. Przyczyn może być kilka - poniżej opisujemy te, które trapią ogrodników najczęściej. Sprawdź koniecznie, jeśli twoje pomidory jeszcze nie owocują. Jest szansa na uratowanie zbiorów!

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Uprawa pomidorów bez wykorzystania syntetycznych oprysków jest możliwe. W ekologicznej hodowli dwa najważniejsze aspekty to prewencja i systematyczność. Dotyczy to przede wszystkim ochrony roślin i owoców przed chorobami, w tym znienawidzoną przez ogrodników zarazą ziemniaczaną. W ochronie pomidorów przed grzybami świetnie sprawdza się octan wapnia. Jak przygotować z niego domowy oprysk i kiedy go stosować?

Czytaj artykuł 

Pływalnia olimpijska czy przydomowy basen rozkładany na wakacje – każdy z tych obiektów potrzebuje regularnego czyszczenia i pielęgnacji. Inaczej szybko pojawią się w nich glony i groźne bakterie. Istnieje kilka sposobów na oczyszczanie wody basenowej, które sprawdzają się w większych i mniejszych zbiornikach. Jak działają te metody i czym się różnią?

Czytaj artykuł 

Zagniwanie pomidorów najczęściej wywołują choroby grzybicze. Zaraza ziemniaczana czy zgnilizna pierścieniowa potrafią uśmiercić cały krzew w przeciągu kilku dni. Jak chronić swoje uprawy w ostatnich tygodniach przed zbiorami? Do ogrodniczego arsenału dodaj specyficzny nawóz polecany przez jedną z youtuberek.

Czytaj artykuł 

Wniosek o zamrożenie cen prądu musimy złożyć najpóźniej do 30 czerwca, jednak każda zwłoka to pieniądze, które mogły zostać w naszym portfelu. Jakie limity uprawniają do niższych rachunków? Jakie dokumenty trzeba przygotować, żeby zwiększyć próg zużycia i gdzie je dostarczyć?

Czytaj artykuł 

Wygląda jak z bajki, jest bardziej odporna na choroby niż inne róże i wytrzymuje mrozy nawet do -25 stopni. Trudno o bardziej wdzięczną odmianę niż Nostalgia. Szlachetny krzew, który zachwyca ogrodników od niecałych 30 lat występuje też pod nazwą La Garconne lub Taneiglat. Jak uprawiać różę Nostalgię? Poniżej znajdziesz kompletny poradnik.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Jest niejadalny, wyglądem przypomina męski organ płciowy, a do tego roztacza nieziemski smród w promieniu nawet kilku metrów. Wszystkie te nieprzyjemne cechy można przypisać jednemu z obcych gatunków grzybów – mądziakowi malinowemu. Jak pozbyć się go z ogrodu, jeżeli będziemy mieli pecha i wyrośnie właśnie u nas? Czy mądziak jest groźny dla ludzi i zwierząt?

Czytaj artykuł 

Zapraszamy do świata autorów oraz redaktorów serwisu Deccoria.pl. Jesteśmy zespołem pełnym pasji, oddania i kreatywności. Za zadanie postawiliśmy sobie, dostarczać wam najświeższe, najważniejsze i najbardziej pomocne treści. Naszym celem jest nie tylko informowanie, ale także inspiracja i rozrywka. Chcemy, abyście wspólnie z nami zdobywali wiedzę i czerpali radość z czytania. Przedstawiamy Marcina – miłośnika pieszych wędrówek, książek z zakresu psychologii i filozofii umysłu.

Czytaj artykuł 

Niektórzy nie wyobrażają sobie ciepłego weekendu bez grilla i nie ma w tym nic dziwnego. Mało potraw ma równie intensywny smak i aromat co mięso przyrządzone na ogniu trawiącym brykiet lub węgiel drzewny. Jedzenie trafi do naszych żołądków, ale co zrobić z popiołem. Zdecydowanie nie warto go wyrzucać! Sprawdź, jak wykorzystać popiół z grilla w domu i ogrodzie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.