Marcin Szałaj

Marcin Szałaj

Od dziecka ciekawy świata, przypadłość pogłębiła się w trakcie studiowania kognitywistyki - nauki, która próbuje rozgryźć ludzki umysł. Przez wiele lat zajęty głównie astronautyką, obecnie coraz częściej w tematach związanych ze sztuczną inteligencją. W przerwach od wiedzy ścisłej miłośnik pieszych wędrówek, książek z zakresu psychologii i filozofii umysłu. Wyznaje jedną zasadę - fundamentem każdego artykułu są rzetelne źródła.

Jedna nazwa, ale tysiące odmian – nic dziwnego, że powojniki stały się nieodłączną dekoracją ogrodów na całym świecie. Wiele z nich podbiły zresztą powojniki wyhodowane w Polsce, np. Jan III Sobieski, Grunwald, Mazurek, Copernicus czy... Tomek. Kluczowym aspektem uprawy każdego z nich jest cięcie, a czasami jego brak. Jak przycinać powojniki z poszczególnych grup? Kiedy przeprowadzać cięcie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Czytaj artykuł 

Bez charakterystycznego smaku i aromatu kopru trudno wyobrazić sobie wiele dań kuchni polskiej. Wystarczy kawałek działki, a nawet doniczka na balkonie żeby wyhodować go samego i cieszyć się świeżym koperkiem przez niemal cały rok. Kiedy siać i jak uprawiać koper ogrodowy? Jakie odmiany wybrać?

Czytaj artykuł 

Każdy ogrodnik wie, że pracy nie brakuje w nim przez cały rok, a koniec lutego to najwyższy czas na wysiew pierwszych nasion. Część z nich będzie można zebrać jeszcze przed nadejściem kwietnia – jednym z przykładów jest musztardowiec, a właściwie długa lista gatunków i odmian znanych pod tą nazwą. Jak zapewnić im idealne warunki do wzrostu? Co odgrywa kluczową rolę w ich uprawie?

Czytaj artykuł 

Jeśli planujesz szczepienie drzewek lub krzewów owocowych jeszcze w tym sezonie – to ostatnie dogodne chwile. Większość metod wymaga przeprowadzenia szczepienia jeszcze przed wejściem roślin w okres wegetacyjny. Jakie to metody? Kiedy i którą najlepiej zastosować w zależności od średnicy obu fragmentów?

Czytaj artykuł 

Żywopłot z buka to świetny sposób, żeby zastąpić powszechnie stosowane w takich nasadzeniach tuje. Które odmiany nadadzą się do tego najlepiej? W jakich odstępach umieszczać w ziemi kolejne sadzonki, aby szybko uformowały jednolitą, zieloną ścianę? Czy żywopłot z buka będzie spełniał swoją rolę także w zimie? Odpowiadamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Trwa nabór do kolejnej edycji programu Moja Woda, znanego także pod mniej oficjalną nazwą – Beczka Plus. To dofinansowanie dostępne dla wszystkich, którzy na swojej działce chcą zamontować zbiornik na wodę deszczową i różne systemy jej dalszego wykorzystania. Państwo pokrywa nawet 80 proc. inwestycji. Ile wynosi maksymalna dopłata z programu Moja Woda 2024? Gdzie złożyć wniosek i do kiedy rozliczyć dofinansowanie?

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą obniżyć wysokość opłat za wywóz śmieci – wystarczy, że będą samodzielnie kompostować swoje bioodpady. Każda gmina ma obowiązek ustalić dla nich ulgę i nie może być to symboliczna kwota. Jak uzyskać ulgę za kompostownik? Do kogo trzeba złożyć wniosek? Czy gminy dopłacają do zakupu pojemnika na kompostowanie bioodpadów?

Czytaj artykuł 

Od dwóch lat Polacy o dochodach poniżej wyznaczonego progu mogą składać wniosek o wypłacenie dodatku osłonowego. W tym roku rekompensata obejmie pierwsze półrocze z możliwością rozszerzenia programu, jeżeli utrzymają się wysokie ceny energii. Ile wyniesie dodatek osłonowy w 2024 roku? Do kiedy trzeba złożyć wniosek? Kto może liczyć na więcej pieniędzy?

Czytaj artykuł 

Czyszczenie mopa nie jest "praniem", jak każde inne. W przypadku materiału tak bardzo narażonego na zanieczyszczenia niezbędny jest dodatkowy etap – dezynfekcja. W czym wyprać mopa z mikrofibry, a w czym tego z gąbki? O czym należy pamiętać zawsze, bez względu na zastosowane środki czystości?

Czytaj artykuł 

W ostatnich latach likwidacja rodzinnych ogrodów działkowych najczęściej była związana z zagospodarowaniem zajmowanej przez nie powierzchni pod inne cele – np. drogi. Obecnie na horyzoncie pojawiło się kolejne zagrożenie, które może dotknąć nawet 60 procent wszystkich ROD w Polsce. Co mówią nowe przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym? Kiedy ROD może zostać zlikwidowany? Za co można dostać odszkodowania i kto może się ubiegać o nową działkę w innym miejscu?

Czytaj artykuł 

Ekrany telewizorów to jedna z powierzchni, na których często gromadzi się gruba warstwa kurzu. Ten zbiera się też na obramowaniu – zwykle w czarnym kolorze, co tylko jeszcze bardziej uwydatnia brud. Jak wyczyścić telewizor bez ryzyka uszkodzenia ekranu? Czego nie wolno robić? Jaki materiał sprawdza się najlepiej w roli czyściwa? Odpowiadamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Trudno o bardziej wytrzymałą i jednocześnie mniej wymagającą roślinę płożącą do ogrodu niż pragnia syberyjska. Jeżeli szukasz czegoś, co przykryje część rabaty, czy zadarni skarpę – jest to najlepszy wybór. Dodatkowym atutem jest pełen spokój nawet w trakcie ostrej zimy – roślina wytrzymuje mrozy nawet do 50 stopni! Jak uprawiać i rozmnażać pragnię syberyjską? 

Czytaj artykuł 

Gd zakończymy już jesienne porządki w ogrodzie mamy zwykle do dyspozycji trochę więcej czasu. Wiele osób i tak spędzi go w ogrodzie, ale nie wśród rabat, tylko przy domowej wędzarni. Jednym z najpilniej strzeżonych sekretów doświadczonych wędzarzy jest dobór właściwego drewna. Jakie gatunki najlepiej pasują do drobiu, a jakie do dziczyzny? Czy przed postawieniem murowanej wędzarni trzeba zgłosić ten pomysł do urzędu?

Czytaj artykuł 

Uniwersalny środek czyszczący bez dodatku ani grama chemicznych dodatków? Takie rozwiązanie nie tylko istnieje, ale jest też łatwo dostępne i wykorzystywane przez profesjonalne firmy sprzątające. . Do powyższego opisu pasuje tylko jedna substancja - woda alkaliczna. Jak powstaje i dlaczego tak dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami? Sprawdź, zanim znowu kupisz 5 różnych środków do każdego pomieszczenia.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.