Spis treści:
Przycinanie pigwowca japońskiego
Pigwowiec japoński jest często spotykany w naszych ogrodach jako krzew ozdobny – na przełomie marca i kwietnia (jeszcze przed rozwojem liści) obsypuje się pięknymi kwiatami. Zazwyczaj są one różowe lub czerwone, ale w zależności od odmiany mogą przybierać też barwę pomarańczową, łososiową lub białą. Jesienią pigwowce japońskie tworzą aromatyczne owoce przypominające małe jabłka. Choć nie nadają się do spożycia na surowo, w przetworach smakują wyśmienicie. Szczególnie są one doceniane w okresie jesienno-zimowym, ponieważ zawierają dużo witaminy C, która wzmacnia odporność organizmu. Mimo że pigwowiec japoński nie jest rośliną wymagającą, aby obficie kwitł i owocował, konieczne jest prawidłowe i regularne przycinanie.
Pierwsze cięcie pigwowca należy wykonać w okresie wiosennym (bezpośrednio po posadzeniu). Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, z czynnością tą należy poczekać do najbliższej wiosny. W przypadku sadzonek z odkrytym korzeniem skracamy pędy prawie tuż przy ziemi, zostawiając 2-3 ostatnie pąki. Dzięki temu pobudzimy je do wzrostu i wypuszczenia jeszcze większej ilości rozgałęzień. Jeśli chodzi o sadzonki z doniczek, po posadzeniu skracamy pędy o 1/3 długości.
W drugim roku cięcie pigwowca japońskiego przeprowadzamy wczesną wiosną, czyli w marcu. Wówczas usuwamy wszystkie gałązki słabe, cienkie i pokładające się na ziemi. Z kolei gałązki bez pąków i przyrosty młode skracamy o połowę. Pozwoli to utrzymać roślinę w pożądanym kształcie, a także sprzyja bardziej obfitemu kwitnieniu w następnym roku. Kolejne cięcia przeprowadzamy po przekwitnieniu. Usuwamy pędy, które zbytnio zagęszczają roślinę. Obcinamy też gałęzie suche, porażone przez choroby, a także te wrastające do środka krzewu. Zdaniem wielu ogrodników, cięcie pigwowca można też przeprowadzić latem lub jesienią, gdyż może powtarzać kwitnienie w sierpniu lub wrześniu. Wówczas usuwamy gałęzie słabe, chore i uszkodzone, a także te rosnące do środka krzewu.
Przycinanie pigwowca japońskiego sprzyja lepszemu krzewieniu się rośliny i obfitszemu owocowaniu. Fot.arkela/123RF.com
Odżywianie pigwowca po cięciu
Po cięciu pigwowce japońskie potrzebują dodatkowego odżywiania. W tym celu doskonale sprawdzi się odżywka bogata w potas i fosfor. Pierwiastki te znajdziemy w skórkach bananów. Można z nich przygotować naturalny nawóz – skórkę po jednym bananie kroimy, wkładamy do słoika i zalewamy litrem wody. Całość przykrywamy i odstawiamy na 48 godzin w ciepłe miejsce. Po tym czasie przecedzamy nawóz, rozcieńczamy wodą w proporcji 1:1 i podlewamy pigwowca japońskiego.
Ze skórek bananów można też przygotować gnojówkę – wystarczy zalać je wodą, po czym odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie (pamiętajmy, aby mieszać gnojówkę codziennie). Na koniec mieszankę rozcieńczamy wodą w stosunku 1:1 i podlewamy nasze krzewy. Mam też swój sposób na odżywianie pigwowca po cięciu. Kroję skórkę banana na kawałki, a następnie zakopuję je wokół rośliny. Rozkładając się, dostarczają glebie mikro- i makroelementy niezbędne do wzrostu i rozwoju pigwowca japońskiego. Dzięki temu będzie kwitł jeszcze bujniej i wydawał mnóstwo zdrowych owoców.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zrób to zaraz po zbiorach owoców moreli. W następnym sezonie zbiory będą jeszcze większe
Irga błyszcząca na żywopłot. Sadzenie, pielęgnacja i uprawa
Zdobi ogród przez cały rok, dzieci ja uwielbiają. Najpiękniejsze odmiany i sadzenie śnieguliczki