Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy obrywać liście pomidorów? Jak przycinać krzaki pomidorów, by plony były większe

Po co obrywać liście pomidorów? Ten zabieg pielęgnacyjny pomaga przyspieszyć proces dojrzewania owoców na krzakach i ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. W naszym artykule podpowiadamy, jak i kiedy usuwać liście pomidorów, aby zwiększyć plon i jednocześnie nie zaszkodzić roślinom. 

Kiedy obrywać liście pomidorów? Jak przycinać krzaki pomidorów, by plony były większe
Przycinanie liści pomidorów jest jednym z ważnych zabiegów, które m.in. przyspieszenie dojrzewania owoców. Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Obrywanie liści pomidorów – ogólne informacje

Czy obrywanie liści pomidorów rzeczywiście sprawia, że owoce są bardziej dorodne? Dzięki usunięciu części liści krzaki będą lepiej doświetlone, a w rezultacie będą bardziej soczyste i aromatyczne. Co więcej, lepsza cyrkulacja powietrza sprawia, że liście pomidorów szybciej wysychają po podlewaniu lub opadach deszczu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych. Ponadto usunięcie liści, które dotykają ziemi, sprawi, że roślina nie będzie narażona na gnicie od korzeni spowodowane zbyt dużą ilością wody. 

Warto jednak zaznaczyć, że niewłaściwie wykonany zabieg obrywania liści pomidorów spowoduje nieodwracalne szkody takie jak brak wypuszczania nowych owoców czy przyspieszona wegetacja. Jak przeprowadzić ten zabieg w bezpieczny sposób? Podpowiadamy!

Kiedy przycianać liście pomidorów?

O tym, kiedy obrywać liście pomidorów decyduje liczba owoców na krzaku. Jeśli okazują się dobrze wyrośnięte, taki zabieg można wykonać bez szkody dla rośliny. Obrywanie zostaw na pogodny i słoneczny dzień, gdy liście są suche oraz nie ma ryzyka wniknięcia wilgoci w ranki po zerwanych liściach.

Nadmierna wilgoć w trakcie usuwania liści pomidorów może sprawić, że roślina będzie osłabiona i w efekcie zgnije lub zachoruje. Pamiętaj o tym, że ta operacja przyspieszy dojrzewanie owoców. Zyskają w efekcie lepszy smak i aromat niż pomidory z krzewów, w których nie obrywa się liści. Z tego powodu okazuje się to niezbędne w uprawach towarowych, gdzie te walory stawia się na pierwszym miejscu.

Przeczytaj również: Jak zapylać pomidory w tunelu i szklarni? 6 niezawodnych sposobów na zapylanie pomidorów

Przycinanie liści pomidorów wpłynie na efektywność tego zabiegu, minimalizując ryzyko uszkodzenia rośliny. Jednorazowo można obciąć od 1 do 3 liści, a w pierwszej kolejności te zżółknięte i chore. Nie zapomnij o usuwaniu tych, które znajdują się najniżej. To właśnie one stają się najczęściej narażone na nadmiar wilgoci, przez co stają się czasem zalążkiem choroby całego krzewu.

Liście pomidorów możesz usunąć ręcznie lub przy pomocy sekatora. Pamiętaj o tym, by każdorazowo dezynfekować narzędzie i myć ręce, zanim przystąpisz do obrywania kolejnej rośliny. W ten sposób unikniesz ryzyka przeniesienia choroby na inny krzew. Zawsze urywa się cały liść razem z ogonkiem, aby rana po oberwaniu była jak najmniejsza. Minimalizuje to ryzyko choroby lub osłabienia rośliny. Ostatecznie powinno zostać co najmniej 15 liści.

W jaki sposób usuwać liście pomidorów? Zacznij od dołu. Usuń wszystkie żółte, zgniłe i problematyczne liście położone najniżej. Następnie przejdź do obrywania liści znajdujących się pod gronami. Nie zapomnij zostawić po kilka najbliższych owocom liści, z których czerpią cukry. Warto też zostawić liść umieszczony powyżej, co pomoże zmniejszyć stopień nasłonecznienia owoców.

Jak obrywać wilki na pomidorach?

Po co usuwa się wilki z pomidorów? Pędy boczne, czyli wilki pomidorów, to wyrastające z łodyg nowe gałązki w miejscu, w którym wyrasta liść. Jeśli wilków będzie zbyt wiele, roślina wyda o wiele mniejsze owoce, dlatego warto je usuwać w chwili, gdy są jeszcze niewielkie. Pędy boczne mają tendencję do szybkiego i niekontrolowanego wzrostu.

Jak usuwać pędy boczne pomidorów? To skomplikowany zabieg, który może uszkodzić cały krzew. Warto zachować dużą ostrożność podczas usuwania wilków, szczególnie pędów większych niż 10 cm. Niewłaściwie wyrwany wilk może spowodować dużą ranę, przez którą do rośliny dostaną się niechciane patogeny.

obrywanie liści pomidorów Obrywanie liści pomidorów sprawia, że pomidory szybciej dojrzewają i stają się o wiele smaczniejsze. Fot.123RF.com

Usuwanie wilków pomidorów wykonasz ręcznie lub z pomocą sekatora, który pozwoli ci zwiększyć precyzję w trakcie wykonywania zabiegu oraz zniweluje ryzyko uszkodzenia łodygi w trakcie wyrywania. Proces ogławiania pomidorów warto rozpocząć właśnie od usuwania nadmiarowych pędów bocznych, które wyłamuje się u nasady, zaraz przy pędzie głównym.

10-centymetrowe (i wyższe) pędy możesz spróbować ukorzenić. Włóż je do wilgotnej ziemi. Jeśli pojawi się sadzonka (wilk się ukorzeni) dla lepszego efektu nakryj ją folią. Wówczas młoda roślina ma szansę szybciej się rozwinąć, a nawet wydać owoce w jeszcze trwającym sezonie.

Dlaczego warto zmniejszyć liczbę pędów bocznych w krzewie pomidorów? Prowadzenie krzewu pomidorów na jeden pęd to świetna opcja, by uzyskać wąskie, ale wysokie rośliny, które można z łatwością przymocować do drutów znajdujących się w tunelu lub w szklarni. To rozwiązanie pozwoli ci uzyskać duży plon przy maksymalnym zminimalizowaniu krzewienia się rośliny na boki. Kiedy prowadzić pomidory na dwa i więcej pędów? Przede wszystkim, gdy powierzchnia uprawy jest większa lub próbujesz wyhodować pomidory na balkonie. Pnące się oraz szybko rosnące pędy boczne mogą owijać się wokół balustrady, tworząc naturalną, roślinną osłonę (i zarazem oryginalną żywą dekorację wnętrza).

Przeczytaj również: Obrywanie liści pomidorów krok po kroku. Po co usuwać pędy pomidora?

Kiedy nie usuwać liści pomidorów?

Taki zabieg można pominąć w przypadku niektórych upraw – pomidorów karłowych i samokończących. Te odmiany charakteryzują się dobrym, a także naturalnie ograniczonym wzrostem oraz dużymi plonami.

Uprawiasz pomidory na balkonie? W tym przypadku również warto, byś zrezygnował z zabiegu usuwania liści. Może to sprawdzić, że krzew będzie nieestetyczny. Chore i pożółkłe liście usuwaj jednak od razu. Jeśli oberwiesz zbyt wiele liści w twoim krzewie, może dojść do zaburzenia gospodarki wodnej. W efekcie pomidory zaczną pękać. Dlatego tak bardzo istotny okazuje się umiar przy tej czynności.

Jak obrywać liście pomidorów Nigdy nie obrywamy liści pomidorów w dzień deszczowy ani w czasie, gdy rośliny są mokre po podlewaniu. Fot.123RF.com

Jak wykorzystać oberwane liście pomidorów?

Zdrowe, pozbawione grzybów i szkodników, oberwane liście pomidorów możesz wykorzystać w ogrodzie jako gnojówkę lub oprysk. Gnojówka będzie świetnym rozwiązaniem jako nawóz pod krzewy pomidorowe, a oprysk pozwoli zredukować liczbę szkodników w innych uprawach w twoim ogrodzie np. warzywnych.

Jeśli jednak usunięte liście pomidorów są zniszczone, chore i zarażone patogenami, lepiej unikać ich dalszego wykorzystywania jako naturalny nawóz lub oprysk. Wadą krzewów pomidorowych jest skłonność do ulegania chorobom grzybowym oraz tzw. zarazie ziemniaczanej, która niewyłapana w porę może zdziesiątkować nie tylko twoje pomidory, lecz także inne uprawy z gatunku psiankowatych np. paprykę i bakłażan. Zaraza ziemniaczana jest jedną z najgroźniejszych chorób wywołanych przez grzyby ze względu na jej formy przetrwalnikowe, które zimują w resztkach rośliny umieszczonych w glebie lub na jej powierzchni, w tym na liściach. Nie należy więc o tym zapominać, ponieważ konsekwencję mogą okazać się bardzo bolesne.

Przeczytaj również: Siew i sadzenie cukinii. Jak mieć duże i zdrowe zbiory?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.