Porady ogrodnicze

Najpiękniejsze kwiaty i krzewy kwitnące wczesną wiosną. Ogród zacznie mienić się kolorami

Ogród po zimie często nie wygląda zbyt zachwycająco. Wiele roślin dopiero budzi się do życia i zanim w pełni ukażą swoje piękno, może minąć kilka miesięcy. Na szczęście istnieją odmiany wczesnokwitnące, które bez względu na niskie temperatury czy resztki śniegu rozwijają swoje pąki, zwiastując rychłe nadejście wiosny. Poznaj je! 

Najpiękniejsze kwiaty i krzewy kwitnące wczesną wiosną. Ogród zacznie mienić się kolorami
Magnolia zaczyna kwitnąć już w marcu. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Wiosenne kwiaty – co zdobi ogród w marcu?  

Wiele osób czeka na piękne kwiaty aż do maja. Jednak wcale nie musi tak być. Ogród może wyglądać zachwycająco już od momentu, gdy pojawią się pierwsze ciepłe promienie wiosennego słońca. Wystarczy zasadzić w nim kwiaty kwitnące na wiosnę. Wbrew pozorom roślin, które rozwijają swoje pąki już w lutym, gdy pokrywa śnieżna nieco stopnieje, jest dość sporo i nie są to tylko tulipany czy przebiśniegi! Oto odmiany kwiatów, na które warto zwrócić uwagę w tym okresie. 

 • Rannik zimowy – rozpoznasz go po żółtych kwiatach zebranych w uroczy kielich otoczonych rozetą długich, półokrągłych liści. Wyglądem przypomina nieco baletnicę w spódniczce tutu. Wyrasta z nasion, które przenoszą mrówki, i pojawia się głównie w zacienionych miejscach.

 • Śnieżnik lśniący – wyróżnia się fantastycznymi kwiatami w biało-niebieskim kolorze z żółto-białym wnętrzem, które mają kształt sześcioramiennych gwiazd. Rozwija się z cebul, które należy umieścić w ogrodzie wiosną.

 • Śnieżyca wiosenna – kuzynka popularnego przebiśniegu. Tworzy długie łodygi zakończone pachnącymi, białymi kwiatami, które wyglądają jak drobne dzwoneczki i przyciągają pszczoły. Jej cebule sadzi się we wrześniu. Gatunek częściowo pod ochroną.

 • Ciemiernik – niepowtarzalna, choć mało popularna bylina, które swoim wyglądem przypomina róże. Ma pięć dużych płatków, które zachodzą na siebie, a pośród nich wystają żółte pręciki. Występują w wielu różnych kolorach. Kwitnie już od lutego!

 • Kosaciec żyłkowany – uroczy, motylkowaty kwiat w niebieskim kolorze, który składa się z trzech par płatków – górne wznoszą się pionowo, a dolne wywijają ku ziemi i mają pośrodku atrakcyjny, żółty pasek. Wyrasta z cebul, które należy sadzić do gruntu jesienią.

 • Puszkinia cebulicowata – znany z kwiatostanów w formie luźnych gron, które składają się z kilku lub kilkunastu kwiatów o białych płatkach z niebieskimi paseczkami pośrodku. Mają wspaniały kształt dzwoneczków, więc świetnie prezentują się np. ze śnieżycą. Jak większość wiosennych kwiatów, puszkinia jest rośliną cebulową, którą należy sadzić na rabatę jesienią.

 • Gęsiówka kaukaska – wdzięczna, zimozielona bylina, która w marcu rozkwita białymi lub różowymi, drobnymi kwiatuszkami. Składają się one z czterech płatków i tworzą urocze wzniesione grona. Po przekwitnięciu zdobi ogród swoimi dekoracyjnymi liśćmi. Rozsiewa się z nasion i pięknie wygląda na skalniakach.

 • Miłek wiosenny – charakteryzuje się dużymi, wielopłatkowymi kwiatami w żółtym kolorze, które są umieszczone na niewysokich łodygach pokrytych pierzastymi liśćmi. Z pozoru pospolita roślina świetnie urozmaica ogród wiosną swoją wesołą barwą. Jest byliną wieloletnią – po przekwitnięciu zachowuje się wyłącznie jej podziemna część.

 • Przylaszczka pospolita – zidentyfikujesz ją po drobnych, fioletowych kwiatach, które składają się z pięciu półokrągłych płatków z żółtym środkiem i białymi pręcikami. Jest byliną, którą należy sadzić wiosną, aby zdążyła umocnić się przed nadejściem następnej zimy. W Polsce jest pod ochroną.

 • Cebulica syberyjska – zachwyca zwisającymi, szafirowymi kwiatami w formie dzwoneczków, które wyrastają w formie luźnych gron pośród podłużnych, długich liści. Pięknie prezentuje się na rabacie wśród popularnych szafirków i białych tulipanów. Jest rośliną cebulową.

Większość wiosennych kwiatów należy umieścić w ziemi jeszcze jesienią, ponieważ potrzebują niskich temperatur, aby rozpocząć wegetację. Dlatego, jeśli chcesz mieć piękny, kolorowy ogród na wiosnę, powinieneś o to zadbać już w poprzednim sezonie.  

Krzewy wczesnokwitnące – co kwitnie na początku wiosny? 

Doskonałym towarzystwem dla niskich bylin i roślin cebulowych są krzewy wczesnokwitnące. Świetnie wyglądają jako kolorowe szpalery czy żywopłoty oraz jako tło dla innych, zimozielonych roślin. Oto krzewy, które kwitną na początku wiosny. 

 • Wawrzynek wilczełyko – niewielki krzew, obok którego nie sposób przejść obojętnie wiosną. Tworzy drobne, różowe lub białe kwiaty zebrane w grona na jednorocznych pędach, zanim pojawią się liście. W efekcie wygląda jakby był nimi obsypany. Pięknie wygląda przykryty zimowym puchem. W ciepłe dni stanowi miejsce spotkań motyli i innych owadów.

 • Dereń jadalny – znany powszechnie jako drzewo, ale może być uprawiany jako niewielki krzew. Wiosną zachwyca żółtymi, baldachowatymi, miododajnymi kwiatami, które często stanowią pierwsze pożywienie dla pszczół. Można z niego formować żywopłoty lub tworzyć szpalery o nieregularnym pokroju. Dzięki niewielkim wymaganiom glebowym sprawdzi się prawie w każdym ogrodzie.

 • Forsycja – znak rozpoznawczy wiosny, który często można spotkać w przestrzeniach publicznych ze względu na łatwość w uprawie. Gałęzie krzewu pokrywają się ślicznymi, żółtymi kwiatkami w formie dzwoneczków już na przełomie marca i kwietnia. Dopiero, gdy przekwitną, forsycja tworzy drobne liście, które pozostają na jej gałęziach aż do jesieni. Krzew można dowolnie formować np. na żywopłot, który będzie wspaniałą dekoracją ogrodu już od pierwszych promieni wiosennego słońca.

 • Oczar omszony – wyróżnia się tym, że zaczyna kwitnąć zanim zimna pokrywa śnieżna całkowicie się rozpuści. Tworzy intrygujące kwiaty w formie żółtych frędzelków z ciemnoczerwoną nasadą. Bardzo intensywnie pachnie, co nie każdemu przypada do gustu. Po przekwitnięciu tworzy jajowate, zielone liście, które jesienią przebarwiają się na żółto. Oczar omszony to świetna dekoracja ogrodu przez cały rok! 

 • Magnolia gwiaździsta – okazały krzew, który zdobi przestrzeń bardzo szerokimi, ale płaskimi kwiatami przypominającymi gwiazdy. Stąd też jego nazwa. Kwiatostany są białe, rzadziej bladoróżowe i pojawiają się wraz z temperaturą powyżej 0°C, choć nie przeszkadzają im okresowe spadki temperatury. Mają delikatny zapach, więc spędzanie czasu w pobliżu magnolii to prawdziwa przyjemność. Roślina nie lubi cięcia – sama tworzy kulistą koronę, która przyciąga wzrok. Dobrze sprawdzi się na rabaty z krzewami, które kwitną nieco później i też lubią kwaśną glebę, np. różami lub hortensjami.

 • Bez lilak - uwodzi, zarówno atrakcyjnym wyglądem, jak i pięknym zapachem. Większość lilaków dorasta do 6-8 m wysokości i bardzo szeroko się rozgałęzia. Słyną one z pięknych kwiatów, zebranych w wiechy o długości od 15 – 25 cm, które kwitną w maju. W zależności od odmiany (których na świecie uprawianych jest przeszło kilkaset) mogą ubarwiać się na purpurowo, fioletowo, różowo, biało i żółto. Kwiaty wydają intensywny i bardzo przyjemny zapach.

 • Leszczyna pospolita – tworzy charakterystyczne "kotki", czyli długie, żółte kwiaty, które pozostawiają wokół charakterystyczny żółty pyłek. Pierwsze kwiatostany pojawiają się już w lutym i utrzymują często aż do pojawienia się liści. W efekcie jest wspaniałą dekoracją jeszcze uśpionego ogrodu. Kwitnący krzew od wielu lat jest traktowany jako pierwsza oznaka nadchodzącej wiosny, 

 • Kalina wonna – niezwykle charakterystyczny krzew, który tworzy pąki zebrane w okrągłe kwiatostany jeszcze jesienią. Rozwijają się one podczas przedwiośnia i zdobią ogród drobnymi biało-różowymi kwiatami w formie rurek z koroną w kształcie gwiazd. Roztacza wokół siebie niezwykłą woń, która przyciąga uwagę!

Najpiękniejsze krzewy kwitnące do ogrodu

Zależy ci na tym, aby w twoim ogrodzie znajdowały się również krzewy, które kwitną nie tylko wiosną, ale także latem i jesienią? Poniżej przedstawiamy listę najpiękniejszych krzewów kwitnących do ogrodu.

 • Róża - jej chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Do wyboru mamy róże rabatowe, pnące, miniaturowe czy pienne. Bez względu na to, jaki gatunek wybierzemy, możemy być pewni, że będą stanowić przepiękną ozdobę ogrodu. Jeśli masz już róże w swoim ogrodzie, pamiętaj, aby wiosną je przyciąć!

Przeczytaj również: Złote zasady wiosennego cięcia róż. Sprawdź, jak zrobić to dobrze

 • Azalia japońska - to długowieczny krzew, nazywany także różnecznikiem. Występuje w wielu różnych wersjach kolorystycznych. Zakwita obficie, a jego drobne kwiaty tworzą zbite jednokolorowe korony.  Azalia jest krzewem zimozielonym, co oznacza, że jej liście utrzymują się na krzewie nawet w zimie.

 • Krzwuszka cudowana - to dekoracyjny krzew, uznawany przez wielu za jeden z najpiękniejszych krzewów kwitnących. Zakwita późną wiosną - najczęściej w maju lub czerwcu. Na sztywnych pędach pojawiają się wtedy liczne dzwonkowate kwiaty. Najczęściej mają one kolor różowy, czerwony, liliowy lub biały. Ozdobą krzewuszki są też jej liście, które mogą być zielone lub mieć jasne obwódki.

 • Hortensja ogrodowa - to efektowny krzew liściasty. Na jej pędach wytwarzają się kwiatostany, które przybierają kulisty kształt. Hortensje występują w wielu wersjach kolorystycznych - mogą być białe, różowe, niebieskie, fioletowe czy zielone. Pod okryciem krzewy zimują, a na wiosnę zaczynają się odradzać.

 • Powojnik - to pnący krzew, który zachwyca kwiatami niemal we wszystkich możliwych kolorach. Roślina przepięknie oplata altany i pergole. W większości są to rośliny mrozoodporne i z roku na rok ozdabiają ogród. Wymagają jednak, które będzie formowało ich pokrój.

 • Jaśminowiec wonny - to rozłożysty krzew o wyprostowanych pędach i eliptycznych liściach. W maju i czerwcu zakwita. Pojawiają się wtedy na nim duże biało-kremowe czteropłatkowe kwiaty, które intensywnie pachną.

 • Kalina koralowa - to rozłożysty krzew, który z czasem przybiera formę drzewiastą. Kaliny kwitną od marca do końca czerwca. Wtedy gałązki zdobią kwiaty zebrane w efektowne kule, które dodatkowo przepięknie pachną. Najczęściej kaliny kwitną na biało lub różowo. Po przekwitnięciu kwiatów na drzewach pojawiają się czerwone owoce.

 • Pęcherznica kalinolistna - to liściasty krzew ozdobny, dorastający do 2-3 m wysokości. Posiada ciemnoczerwone liście, które jesienią przebarwiają się na brązowy kolor. Latem krzew zakwita i pojawiają się na nim półkoliste kremowobiałe kwiatostany.

Większość krzewów do wytworzenia wspaniałych kwiatów wiosną potrzebuje kilku lat. Dlatego nie zwlekaj z ich zasadzeniem, tylko zrób to jak najszybciej. Dzięki temu za 2-3 lata ogród wspaniale rozkwitnie, nawet gdy za oknem będzie niesprzyjająca aura. 

Sięgnij po wczesnokwitnące kwiaty i krzewy, a następnie stwórz niezwykle kolorową przestrzeń. Widok kwitnących roślin z pewnością pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie i zachęci cię do działania. 

Wiosna zawitała do Europy. Paryżanie wygrzewają się w wiosennym słońcu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.