Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niedoceniana z owocami pełnymi witamin. Sadzenie i pielęgnacja borówki brusznicy jesienią

Zjedzenie czerwonych owoców na surowo to dla fanów słodyczy niemałe wyzwanie, jednak po odpowiednim przygotowaniu kwaśne koraliki borówki brusznicy stają się prawdziwym przysmakiem. Rośnie dziko w lasach i na śródleśnych wrzosowiskach. Możesz mieć ją również w ogrodzie lub dekoracyjnej donicy. Podpowiadamy, jak pielęgnować borówkę brusznicę. Będzie owocować bardzo bogato, jeśli będziesz ostrożny z jednym zabiegiem – jest potrzebny, ale tylko w ograniczonym zakresie.

Niedoceniana z owocami pełnymi witamin. Sadzenie i pielęgnacja borówki brusznicy jesienią
Jej piękne, czerwone korale to wspaniała ozdoba ogrodu. Fot. ssiltane/CanvaPro

Spis treści:

Sadzenie borówki brusznicy jesienią

Należąca do wielkiej rodziny wrzosowatych borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea), znana również jako czerwienica lub czerwona jagoda to roślina powszechnie rosnąca w lasach sosnowych, świerkowych zagajnikach, na otwartych, śródleśnych wrzosowiskach. Występuje powszechnie tak, jak jeżyna czy malina, jednak w środowisku naturalnym plonuje słabiej niż w ogrodowej uprawie. 

Mimo starań szkółkarzy zafascynowanych jej wyglądem i wartościami roślina ta nie zyskała jak dotąd aż tak wielkiej popularności, jak np. borówka wysoka, głównie dlatego, że jedzenie jej prosto z krzaka to dla miłośników słodkich smaków niemałe wyzwanie.

Czerwone korale zwisające z niskich pędów borówki brusznicy są kwaśne z wyraźnie wyczuwalną nutą goryczy. Jednak po odpowiednim przygotowaniu, ususzeniu, przemrożeniu czy ugotowaniu, mogą stać się prawdziwym przysmakiem i wartościowym dodatkiem do wielu dań.

borówki czerwone Zebrane z krzewinek owoce możesz mrozić lub robić z nich wartościowe przetwory. Jeśli zostawisz je w ogrodzie, będą dekorować na czerwono ulistnione pędy, wprowadzając moc koloru na jesienne rabaty. Fot. Discha-AS/CanvaPro

To nie jedyny powód, który przemawia za tym, żeby wprowadzić ten gatunek do ogrodu i uprawiać tak, jak inne krzewinki owocowe – ta borówka to doskonała roślina zadarniająca, która od maja do lipca rozwija drobne, ale liczne, różowawe kwiaty, a późnym latem zaczyna dekorować czerwonymi koralikami przeznaczoną dla niej rabatę. To z pewnością wyróżnia ją na tle innych wrzosowatych, których towarzystwo wprost uwielbia.

Jeśli nie planowałeś sadzenia tej ciekawej rośliny wśród innych gatunków, barwnie wypełniających ogrodową przestrzeń, zastanów się nad tym konieczne, ponieważ zbliża się doskonały moment na sadzenie borówki brusznicy. Jesienią niewielkie krzewinki mają dobre warunki wodnopowietrzne i doskonale się przyjmują. Nie ma z nimi kłopotu ani zimą, ani wiosną, przez cały czas utrzymują atrakcyjność, a lista niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych jest krótka i naprawdę prosta nawet dla początkujących ogrodników.

Roślinki możesz posadzić również wiosną, ważne, aby podłoże dla nich było stale wilgotne i w upalne dni nadmiernie nie przesychało. Uważaj też na chwasty, ponieważ zaniedbując oczyszczanie rabaty z wysoce konkurencyjnych roślin, możesz przyczynić się do gorszej plenności borówki i wolniejszego wzrostu.

Przeczytaj również: Jesienne sadzenie borówki amerykańskiej. Do kiedy można sadzić borówkę, jak przygotować miejsce pod uprawę

Jak pielęgnować borówkę brusznicę?

Uprawa borówki brusznicy nie należy do zadań skomplikowanych. Wystarczy, że poświęcisz jej odrobinę uwagi, dobierzesz odpowiednie towarzystwo i zadbasz o czyste podłoże, a zimozielone liście już chwilę po posadzeniu rośliny staną się piękną ozdobą.

W ogrodzie możesz posadzić kilka odmian tej mało znanej borówki. Ogrodnicy polecają uprawę odmian:

  • 'Koralle',
  • 'Ida' (dwukrotne owocowanie),
  • 'Sussi' (dwukrotne owocowanie),
  • 'Linnea',
  • 'Runo Bielawskie'.

borówka czerwona Owoce na krzewinkach borówki brusznicy pojawiają się późnym latem i jesienią, to wartościowy plon, dlatego warto mieć w ogrodzie tę odmianę tuż obok borówki wysokiej. Fot. stocksnapper/CanvaPro

Aby liście roślin były intensywnie wybarwione i błyszczące, pędy rosły gęste i estetycznie zadarniające, a od września jeszcze ciekawej wyglądały, będąc soczyście zielonym tłem dla dziesiątek czerwonych owoców, zapewnij im odpowiednie warunki. Badania pokazały, że niezwykle istotne w owocowaniu borówki brusznicy jest właściwe ściółkowanie.

Chcesz mieć pod koniec lata pełne kosze borówkowych perełek? Jeśli w ogrodzie podłoże nie należy do tych o najwyższej zasobności, niewiele jest w nim próchnicy, a woda szybko wyparowuje nawet z głębszych warstw gleby, trzymaj się tych zasad:

  • w uprawie odmian 'Ida', 'Linnea' i 'Sanna' rośliny ściółkuj trocinami;
  • w uprawie odmian 'Sussi' i 'Runo Bielawskie' rośliny ściółkuj korą.

Takie działanie powinno wyraźnie zwiększyć ich plonowanie. Zwróć uwagę również na to, że niektóre odmiany borówki wykazują nie tylko wyższą wrażliwość na wysychanie, lecz także słabiej pobierają niezbędne im składniki z gleby  wynika to ze słabszego rozwoju bryły korzeniowej rośliny.

Receptą na utrzymanie dobrej kondycji borówki, poprawę jej odżywienia i oczekiwaną plenność jest stosowanie szczepionek mikoryzowych. Podawane w nich zarodniki wybranych grzybów mają stworzyć na niewielkim systemie korzeniowym dodatkowo rozbudowane struktury, poprawiające funkcjonowanie młodych i starszych roślin. Wspomniane preparaty należy podawać podczas sadzenia delikatnych roślin. Możesz też zaszczepić je ponownie w sezonie, gdy rozpoczną intensywny wzrost, a jednocześnie będą bardziej narażone na zmieniające się wraz z nadejściem lata warunki wodnoglebowe. 

Jak pielęgnować borówkę brusznicę w sezonie oraz zimą? Samo zaszczepienie to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest regularne podlewanie latem i uzupełnianie groźnych dla roślin niedoborów zimą w czasie krótkotrwałych ociepleń. Po ściółkowaniu krzewinek pilnuj stężenia azotu w glebie, w okresie największego zapotrzebowania roślin na związki azotowe w pielęgnacji okazów podsypanych trocinami warto uwzględnić konieczność podania siarczanu amonu.

Wielu ogrodników zaleca w ogrodowej uprawie borówki jej regularne przycinanie  jednak w praktyce zabieg ten, jeśli będzie wykonywany zbyt często, negatywnie wpłynie na najbardziej oczekiwany proces w sezonie, a mianowicie owocowanie twoich krzewinek. Chcesz cieszyć się naprawdę okazałym wzrostem, a przy tym bogactwem zdrowych, czerwonych korali na pędach? Daj borówce nieco swobody, a przycinanie pędów wykonuj nie częściej niż raz na 4-5 lat, zobaczysz, że jej to nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie, zapewni naturalny wzrost.

W młodych okazów koniecznie dopilnuj zimowego okrywania, najlepiej stosując specjalną agrowłókninę ochronną. Tylko nie przeciągaj tego w nieskończoność, borówki szybko wykształcają naturalną mrozoodporność, do tego świetnie zimują pod warstwą śniegu, dlatego, gdy okryje je biały puch, nie zdejmuj go z pędów.

Jakie właściwości ma borówka brusznica?

Niewiele się o niej mówi, a leśny skarb, jakim jest borówka brusznica to najprawdziwsze superfood  składniki, które zawiera, sprawiają, że jej stosowanie w diecie polecane jest zarówno u osób z problemami z układem moczowym, jak i tych, które borykają się z problemami układu trawiennego. Jedzenie suszonych owoców, spożywanie przetworów, soków i naparów na bazie tej wyjątkowej, czerwonej borówki zapewnia podaż cennych antyoksydantów (witaminy C, związków fenolowych).

W profilaktyce zdrowotnej stosowane są nie tylko owoce wspomnianej rośliny, lecz także liście. To one wykazują najsilniejsze działanie moczopędne oraz odkażające na drogi moczowe.

Duża zawartość błonnika w owocach borówki brusznicy oraz pozostałe składniki, o doskonałej przyswajalności z wywarów i przetworów pozwalają regulować oraz wspierać pracę przewodu pokarmowego  dodanie ich do diety to prosta metoda walki z niestrawnością czy rozmaitymi infekcjami. Regularnie spożywane owoce w różnej postaci stanowią również wsparcie dla układu krwionośnego i budowy naczyń krwionośnych. Z kolei badania prowadzone nad składem i właściwościami pestek borówki donoszą o korzystnym wpływie na kondycję wątroby.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Uprawa borówki różowej. Borówka amerykańska Pink Lemonade to hit jesiennych ogrodów

Sadzenie jagody kamczackiej jesienią. Wybierz najsmaczniejszą odmianę i znajdź jej dobre miejsce w ogrodzie

To teraz numer jeden w ogrodach. Oto najlepsze zagraniczne i polskie odmiany jagody kamczackiej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.