Porady ogrodnicze

Czyszczenie kostki brukowej na wiosnę. Znów będzie jak nowa!

Samodzielne czyszczenie kostki brukowej wokół domu może sprawiać problemy. Oczywiście tylko, jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać. Wyjaśniamy, jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową z oleju, mchu, farby, piasku, pleśni i błota tak, by jej nie uszkodzić. Przedstawiamy najlepsze domowe triki, dzięki którym nawierzchnia będzie prezentować się perfekcyjnie i podpowiadamy, czym i jak często czyścić kostkę brukową.

Czyszczenie kostki brukowej na wiosnę. Znów będzie jak nowa!
Popularny napój wyczyści kostkę brukową z najtrudniejszych plam. Fot.123RF.com

Z artykułu dowiesz się:

Kostka brukowa najczęściej układana jest wokół domu, na podjazdach i tarasach, jednak po pewnym czasie zaczyna tracić swój urok, pojawiają się na niej rożnego rodzaju plamy i zabrudzenia. Dodatkowo, w szczelinach pomiędzy kostką wyrastają chwasty.

Na szczęście czyszczenie kostki brukowej wcale nie musi być trudne. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad, aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń. Czym i jak często czyścić kostkę brukową i jak ją pielęgnować? Przedstawiamy domowe sposoby, dzięki którym samodzielne czyszczenie kostki brukowej nie będzie już problemem.

Czym czyścić kostkę brukową?

Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie, czym czyścić kostkę brukową. W zależności od rodzaju nawierzchni i plam, które się na niej pojawiły, stosuje się różne metody usuwania zabrudzeń. W przypadku fabrycznie zaimpregnowanych kostek brukowych czyszczenie na ogół nie wymaga specjalnych umiejętności ani wysiłku, ponieważ zabrudzeń można stosunkowo łatwo się pozbyć, wykonując czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami. Duże znaczenie ma czas, w którym zabierzemy się za usunięcia plam.

Im wcześniej to zrobimy, tym prawdopodobnie lepszy będzie efekt naszej pracy. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nieimpregnowaną nawierzchnią. Wówczas czyszczenie kostki brukowej jest trudniejsze, ponieważ w nawierzchnię łatwiej wnikają wszelkie zabrudzenia.

Jeżeli czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami okaże się nieskuteczne, warto pomyśleć o wykorzystaniu do tego celu myjki ciśnieniowej, a w ostateczności również o zastosowaniu specjalnych preparatów do mycia bruku. Trzeba jednak uważać, aby pozbywając się zabrudzeń w ten sposób, nie uszkodzić nawierzchni.

Czyszczenie kostki brukowej z oleju

Jak pielęgnować kostkę brukową tak, by była mniej narażona na tłuste zabrudzenia? Opłaca się ją impregnować, szczególnie w miejscach tj. podjazdy czy grille, w których jest szczególnie narażona na zabrudzenia. W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne preparaty, po których zastosowaniu kostka brukowa będzie odporniejsza na wchłanianie płynnych zanieczyszczeń oraz wody. Poza tym rzadziej pojawiać będą się na niej również zarysowania.

Gdy po tym zabiegu zauważymy na naszym podjeździe tłuste plamy, do czyszczenia kostki brukowej z oleju najczęściej wystarczy wykorzystać myjkę ciśnieniową. Ewentualnie, jeśli to nie pomoże, warto również dodać odrobinę detergentu przeznaczonego specjalnie do betonowych nawierzchni.

Do czyszczenia kostki brukowej, która nie była impregnowana, możemy wykorzystać sodę oczyszczoną albo piasek, który powinien wchłonąć plamę. Należy jednak działać szybko, gdyż w przeciwnym razie tłuszcz może przedostać się w głąb nawierzchni. Oprócz tego dokładnie umyjmy podjazd lub taras. W przypadku braku oczekiwanego efektu wykorzystajmy specjalistyczne środki do czyszczenia tłustych zabrudzeń albo wezwijmy fachowców.

Czyszczenie kostki brukowej z chwastów i mchu

Trawa i rośliny pojawiające się pomiędzy szczelinami na podjeździe lub tarasie, sprawiają, że teren wokół domu wydaje się zaniedbany. Warto więc regularnie się ich pozbywać. Jak można się domyślić, najprostszym sposobem na czyszczenie kostki brukowej z chwastów, jest wyrywanie ich. Jeżeli decydujemy się na tę metodę, pamiętajmy, aby usuwać również korzenie. W przeciwnym razie efekt będzie krótkotrwały.

Jednak, jak pozbyć się mchu z kostki brukowej? W przypadku gęstej roślinności dobrym pomysłem może być usunięcie jej, używając do tego celu palnika gazowego albo środków chemicznych. Istnieją specjalne preparaty do usuwania mchu z kostki brukowej. Stosując je, należy jednak pamiętać o ochronie, a w przypadku stosowania oprysku, trzeba każdorazowo dokładnie umyć ręce.

Aby pozbyć się chwastów bez szkodliwych dla środowiska środków chemicznych, można zdecydować się na czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami. W tym celu można zrobić samodzielnie ekologiczny środek do czyszczenia. Wystarczy wymieszać ocet i wodę w proporcji 2:1, a następnie spryskać chwasty. Zabieg warto powtórzyć kilka razy, aby osiągnąć lepszy rezultat.

Czyszczenie kostki brukowej z cementu i farby

Plamy na kostce brukowej po farbie albo po cemencie często są efektem nieuważnie wykonywanych prac remontowo-budowlanych. Jeżeli nie zabezpieczymy odpowiednio nawierzchni, powstaną zabrudzenia, które trudno będzie usunąć. Zwłaszcza po zaschnięciu. Aby się ich pozbyć, na początek spróbujmy zastosować myjkę wysokociśnieniową, a jeżeli pomimo tego plama nadal będzie widoczna, najlepiej będzie skorzystać z usług specjalistycznej firmy, która wykona  piaskowanie (czyszczenie podłoża strumieniem sprężonego powietrza z dodatkiem piasku) albo szlifowanie specjalnymi tarczami.

Czyszczenie kostki brukowej z błota i piasku

Czyszczenie kostki brukowej z błota, gnijących liści czy drobnego piasku jest banalnie proste. Aby pozbyć się takich zabrudzeń, wystarczy wykorzystać wodę z dodatkiem detergentu. Można również użyć myjki wysokociśnieniowej. Sprawdzi się ona również w przypadku, gdy do usunięcia mamy zeschniętą gumę do żucia. Odpowiednia temperatura i ciśnienie wody sprawią, że szybko odczepi się ona od podłoża. 

czyszczenie kstki brukowej Myjki wysokociśnieniowe są przydatne przy w czyszczeniu kostki brukowej, ponieważ odpowiednia temperatura i ciśnienie wody pomagają usunąć plamy szpecące nawierzchnię. Fot.123RF.com

Czyszczenie kostki brukowej z rdzy

Wśród domowych sposobów na czyszczenie kostki brukowej z rdzy, oleju oraz innych tłustych zabrudzeń jest wykorzystanie… coca-coli. Wystarczy jedynie wylać popularny napój na zabrudzenie i zostawić go na noc. Po tym czasie trzeba po prostu zmyć colę przy pomocy miękkiej szczoteczki i wody.

Czyszczenie kostki brukowej wodą z solą

Czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami warto wypróbować również, jeśli na świeżo położonym betonowym tarasie lub podjeździe pojawi się biały nalot. Jest on efektem parowania związków wapnia znajdujących się w cemencie, z którego produkowane są kostki. Chociaż po krótkim czasie osad znika samoistnie, niektórym może przeszkadzać. Na szczęście wykwity bardzo łatwo usuwa się rozcieńczonym kwasem solnym. Aby przygotować skuteczny roztwór, wodę z kwasem solnym należy połączyć w proporcjach 5:1 (5 części wody na 1 część kwasu). Po czyszczeniu kostki brukowej należy ją dokładnie spłukać wodą. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.