Spis treści:
- Dlaczego mech pojawia się na trawniku?
- Kiedy zwalczać mech na trawniku?
- Siarczan żelaza na mech na trawniku – czy rzeczywiście pomaga?
- Jak stosować siarczan żelaza na mech na trawniku?
Dlaczego mech pojawia się na trawniku?
Niektórzy muszą się mierzyć z problemem zamszonej murawy częściej niż inni. Wynika to z warunków, w jakich uprawiamy trawnik. Mech najczęściej pojawia się w miejscach zacienionych, o nadmiernej wilgotności oraz na glebach o kwaśnym pH. Czynniki sprzyjające jego rozwojowi to:
- Nadmierne zacienienie – trawa potrzebuje światła do prawidłowego wzrostu, a jego brak sprzyja rozwojowi mchu.
- Zbyt duża wilgotność – gleba zatrzymująca wodę tworzy dogodne warunki dla mchu, spowalniając jednocześnie wzrost darni.
- Kwaśne pH gleby – mech preferuje gleby o niskim pH, podczas gdy trawa lepiej rośnie w glebie o odczynie obojętnym. Kwaśny odczyn to lepsze warunki dla rozwoju mchu, a gorsze dla trawnika.
- Zbite, nieprzepuszczalne podłoże – utrudnia rozwój korzeni trawy, co osłabia murawę i sprzyja pojawianiu się mchu. Nie tworzy on tak głębokich korzeni, jak trawa i poradzi sobie z rozwojem na zbitym podłożu.
Mech pojawia się częściej na trawnikach na działkach leśnych, z iglastym drzewostanem. Sprzyjają mu również zaniedbania w pielęgnacji murawy, którą trzeba regularnie aerować, wertykulować i kosić.
Przeczytaj również: Odkryłam świetny sposób na mech na trawniku. Wreszcie ładnie wygląda
Kiedy zwalczać mech na trawniku?
Najlepszym momentem na walkę z mchem na trawniku jest wiosna, czyli kwiecień lub początek maja. Chodzi o to, by wstrzelić się w moment, kiedy murawa właśnie rozpoczęła okres wegetacji. Termin ten pozwala darni na szybkie zregenerowanie się i zagęszczenie przed nastaniem lata. Pomaga też pozbyć się mchu, który zadomowił się w podłożu po zimie.
Drugim terminem na walkę z mchem jest jesień. Zabieg ten przygotuje trawnik do zimy, minimalizując ryzyko rozwoju mchu w chłodniejszych miesiącach. Idealnie jest wykorzystać oba te momenty, aby zapewnić murawie swobodny rozwój i zimowanie.
Wiele osób stosuje ręczne usuwanie mchu z trawnika. W tym wypadku dosianie trawy jest konieczne. Fot. Artur Henryk Bialosiewicz/123RF.com
Siarczan żelaza na mech na trawniku – czy rzeczywiście pomaga?
Siarczan żelaza jest skutecznym środkiem w walce z mchem. To nieorganiczny związek chemiczny, który jest solą żelaza i kwasu siarkowego. Jego działanie powoduje wysuszenie mchu, nie niszcząc przy okazji źdźbeł trawy. Co więcej, siarczan żelaza dostarcza trawnikowi niezbędnego żelaza, wspomagając jego wzrost i nadając soczysty, zielony kolor. Oprócz likwidacji mchu, zapobiega też chorobom takim jak pleśń śniegowa czy zgorzel podstawy źdźbła.
Siarczan żelaza ma postać drobnych kryształków tworzących pudrowy proszek. Jest rozpuszczalny w wodzie nawet po tym, gdy zbije się w bryły. Można nim posypywać trawnik lub polewać po rozpuszczeniu w wodzie. Zabiegi należy wykonywać w odzieży ochronnej, ponieważ środek drażni skórę, przełyk i oczy. Jest niebezpieczny dla zwierząt domowych, po jego zastosowaniu najlepiej ich nie wypuszczać na trawnik przez około cztery tygodnie. Użycie środka spowoduje przebarwienie trawy na czarno, co nie powinno niepokoić. Po jakimś czasie murawa nabierze głęboko zielonego koloru.
Przeczytaj również: Jak usunąć mech z trawnika? Ten produkt za 5 zł błyskawicznie sobie z nim poradzi
Jak stosować siarczan żelaza na mech na trawniku?
Siarczan żelaza działa już w temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza, słupek rtęci nie powinien jednak przekraczać 10 stopni. N wykonanie zabiegu wybierz pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Ubierz się w odzież ochronną, a podczas pracy zrezygnuj z jedzenia i picia. Jak stosować siarczan żelaza na mech na trawniku?
- Przygotowanie trawnika
Skoś trawę na wysokość około 3-4 cm, usuń z niej liście oraz inne zanieczyszczenia. Podlej murawę, aby składniki preparatu łatwiej wniknęły w glebę.
- Przygotowanie roztworu
Rozpuścić 300 g siarczanu żelaza w 10 litrach wody. Taka ilość wystarcza na oprysk około 50 m² trawnika.
Siarczan żelaza skutecznie usunie mech z trawnika. Najlepiej stosować go na wiosnę, w kwietniu. Fot. Artur Henryk Bialosiewicz/123RF.com
- Aplikacja
Równomiernie opryskaj trawnik przygotowanym roztworem, skupiając się na obszarach z największym nagromadzeniem mchu. Omijaj elementy kamienne, chodniki i podjazdy, ponieważ siarczan żelaza przebarwi je na brązowo.
- Po zabiegu
Unikaj podlewania trawnika przez 24-48 godzin, aby środek mógł skutecznie zadziałać. Po tym czasie mech zacznie brunatnieć i obumierać.
- Usunięcie martwego mchu
Po obumarciu mchu usuń go mechanicznie za pomocą grabi lub wertykulatora.
Po użyciu siarczanu żelaza nawieź trawnik i przeprowadź jego wapnowanie. Preparat nieco zakwasza glebę i trzeba jej przywrócić pH odpowiednie dla traw. Wspomoże to regenerację trawy i zapobiegnie ponownemu pojawianiu się mchu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak poprawić zawartość próchnicy w glebie? Sposoby na żyzna ziemię i obfite plony
Jakiego sąsiedztwa nie lubi róża? Nie sadź tych roślin obok, bo zmarnujesz sobie krzewy
Jakich składników odżywczych potrzebują pomidory? Zastosuj naturalne nawozy dla zdrowych plonów