Spis treści:
- Dlaczego zakładanie żywopłotu jesienią to dobra decyzja?
- Jakie rośliny wybrać do żywopłotu sadzonego jesienią?
- Jak przygotować ziemię pod sadzenie żywopłotu?
- Jak gęsto sadzić rośliny w żywopłocie?
Dlaczego zakładanie żywopłotu jesienią to dobra decyzja?
Zastanawiasz się, czy cokolwiek zasadzonego jesienią, wyrośnie na wiosnę? Oczywiście, że tak! To dobry moment na zasadzenie żywopłoty, który umieszczony w wilgotnej glebie, nie będzie narażony na wyschnięcie. Chłodniejsze dni i częstsze opady sprzyjają procesom ukorzeniania się roślin. Poza tym temperatura gleby jest jeszcze na tyle wysoka, aby rośliny mogły się zakorzenić przed zimą – nie zdążą zmarznąć, ale też nie zostaną spalone przez intensywne słońce.
Przeczytaj również: Pięć krzewów, które szybko rosną. Raz-dwa wyhodujesz z nich gęsty żywopłot
Co ciekawe, jesienią wiele szkodników i chorób jest już mniej aktywnych, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia świeżo posadzonych roślin oraz osłabienia ich już na starcie. Wbrew pozorom młode rośliny nie są słabe, przed nadejściem zimy zdążą się wzmocnić, więc spokojnie przetrwają okresy niższych temperatur.
Żywopłot liściasty, np. winobluszcz, najlepiej prezentują się w okresie wegetacji. Fot. Inessa-23/CanvaPro
Jakie rośliny wybrać do żywopłotu sadzonego jesienią?
Aby móc cieszyć się wszystkimi zaletami jesiennego żywopłotu, trzeba wybrać do niego odpowiednie rośliny. Nie wszystkie bowiem sprawdzą się do sadzenia o tej porze roku. Dla uzyskania estetycznego efektu – formowanego lub naturalistycznego, wybierz iglaki lub odmiany liściaste. Kilka propozycji poniżej.
Iglaste rośliny na żywopłot
Iglaki to popularny wybór, jeśli chodzi o żywopłoty całoroczne, które nie tracą liści i stanowią barierę ochronną przez cały rok. Najlepsze gatunki do sadzenia jesienią to:
- żywotnik – to jedna z najpopularniejszych roślin na żywopłoty. Jest gęsty, odporny na mrozy i łatwy w formowaniu.
- cis – cisy są długowieczne i doskonale znoszą cięcie. Nadają się zarówno do żywopłotów wysokich, jak i niskich.
- jałowiec – jałowce są wytrzymałe na suszę oraz mróz. Różnorodność odmian sprawia, że możemy je stosować w różnych typach żywopłotów.
- mahonia - krzew zimozielony, nie wymaga tak dużo przycinania jak tuje. W kilku lat osiąga wysokość 1,5 metra.
Liściaste rośliny na żywopłot
Rośliny liściaste, zarówno zimozielone, jak i zrzucające liście, również cieszą się dużą popularnością wśród ogrodników. Niektóre z nich przyciągają uwagę pięknymi kolorami jesienią, a inne zmieniają się przez cały rok.
- Bukszpan – to klasyczny krzew do formowania niskich żywopłotów. Jest zimozielony i dobrze znosi przycinanie.
- Ligustr – jest to krzew częściowo zimozielony, który doskonale sprawdza się w roli żywopłotu. Szybko rośnie i łatwo się zagęszcza.
- Grab – grab to jeden z najlepszych wyborów na liściasty, formowany żywopłot. Jego liście, choć usychają, pozostają na roślinie aż do wiosny, co zapewnia całoroczną osłonę.
- Berberys – dobrze sprawdza się w żywopłotach ozdobnych ze względu na kolorowe liście i owoce. W zależności od odmiany może być zimozielony lub zrzucający liście.
Przeczytaj również: Żywopłot liściasty czy iglasty? Najlepsze gatunki, sposób i terminy sadzenia
Jak przygotować ziemię pod sadzenie żywopłotu?
Odpowiednie przygotowanie gleby przed jesiennym sadzeniem żywopłotu to podstawa udanej uprawy, która zachwyci wiosną. Rośliny będą rosły szybciej i zdrowiej, jeśli zapewnimy im właściwe warunki. A to wymaga przede wszystkim oczyszczenia podłoża z kamieni, chwastów, wyrównanie i podsypanie ziemią – jeśli jest taka konieczność. Słabe gleby można przekopać na głębokość 30-40 cm celem napowietrzenia i dodatkowo nawieźć, choćby kompostem czy obornikiem.
Wytycz też linie, wzdłuż których zasadzisz krzewy lub drzewka. Kształt zależy w dużej mierze od efektu, jaki planujesz uzyskać. Popularne są niskie żywopłoty obwódkowe, choć te pełnią bardziej dekoracyjną rolę. Do oddzielenia się od sąsiadów zastosuj wysokie żywopłoty 1,5-2 metry, ale zachowaj stosowną odległość od ogrodzenia.
Odpowiednia odległość między krzewami, a także głębokość sadzenia to najważniejsze czynniki, które gwarantują, że roślina się przyjmie. Fot. Anton Skripachev/123RF.com
Jak gęsto sadzić rośliny w żywopłocie?
Gęstość sadzenia zależy od wybranego gatunku roślin oraz celu, jaki chcemy osiągnąć.
- Niskie żywopłoty – rośliny takie jak bukszpan, mahonia czy niskie odmiany jałowców sadzi się w odstępach co 10-15 cm.
- Średnie żywopłoty – ligustr czy grab sadzi się w odstępach co 20-25 cm. Jeśli chcemy, aby żywopłot szybko się zagęścił, można zastosować system dwurzędowy.
- Wysokie żywopłoty – żywotniki czy cisy można sadzić w odstępach od 30 do 50 cm w zależności od odmiany.
Jesienne sadzenie żywopłotów to popularna praktyka przynosząca świetne efekty. Warto mieć na uwadze to, że świeżo zasadzone rośliny, choć powinny poradzić sobie zimą, mogą wymagać dodatkowej ochrony, np. ściółkowania albo okrycia agrowłókniną. Ważne jest też, aby unikać przycinania ich. Pierwsze podcięcie gałęzi wykonuje się nawet po 2-3 sezonach, aby uniknąć okaleczeń prowadzących do osłabienia roślin.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Szybko rośnie i dobrze osłania. Sadzenie jałowca na żywopłot - termin, odległość, pielęgnacja
Przesadzanie hortensji we wrześniu. Jak wykopać i posadzić hortensje w nowym miejscu?
Sadzenie azalii we wrześniu. Już na wiosnę rozkwitnie dziesiątkami kwiatów