Spis treści:
- Kiedy wykopać hortensje? Czy przesadzanie hortensji jest konieczne?
- Jak wykopać hortensje?
- Sadzenie hortensji po wykopaniu
- Pielęgnacja hortensji po przesadzeniu
Kiedy wykopać hortensje? Czy przesadzanie hortensji jest konieczne?
Czy w ogóle musisz przesadzać hortensje? Tak, jeśli rosną na niewłaściwym stanowisku. Kwiaty te preferują półcień, czyli rosną w miejscach, gdzie mają dostęp do porannego słońca, ale są chronione przed intensywnym nasłonecznieniem. Nadmierne słońce przypali liście i zahamuje wzrost kwiatów. Z kolei całkowity cień sprawi, że pojawi się ich znacznie mniej. Optymalnym miejscem będzie takie, gdzie przez część dnia roślina jest w cieniu, ale nadal ma dostęp do światła słonecznego.
Gleba dla hortensji powinna być przepuszczalna i żyzna. Zbyt piaszczysta nie utrzyma wilgoci. Gliniasta natomiast zatrzyma wodę, co doprowadzi do gnicia korzeni. Hortensje preferują glebę próchniczą, o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5–6,5).
Przeczytaj również: Kiedy i jak sadzić hortensje? Poradnik krok po kroku. O tym musisz pamiętać
Hortensję przesadź także, jeśli za bardzo rozrosła się na obecnym stanowisku. Roślina, która przerosła swoje miejsce na rabacie, szybko zacznie dominować nad innymi roślinami, ograniczając im – a także samej sobie – dostęp do światła, wody i składników odżywczych. To doprowadzi do ich osłabienia, zahamowania wzrostu, a nawet zamierania.
Kiedy wykopać hortensje? Rób to we wrześniu, gdy rośliny zakończyły już główny okres wzrostu, a chłodniejsze temperatury i większa wilgotność powietrza sprzyjają regeneracji korzeni.
Hortensję trzeba przesadzić, jeśli za bardzo rozrosła się na obecnym stanowisku. Fot. Afonskaya/CanvaPro
Jak wykopać hortensje?
Wykopywanie tych roślin wymaga precyzji i delikatności. Jak wykopać hortensje? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku.
- Przygotowanie hortensji do wykopania: Na kilka dni przed przesadzaniem obficie podlej roślinę. Dzięki temu gleba wokół korzeni stanie się miękka i elastyczna.
- Wyznaczenie obszaru do wykopania: Wokół podstawy hortensji narysuj koło w odległości co najmniej 30-4-0 cm od głównych pędów. To pomoże ci nie uszkodzić korzeni.
- Wykopanie rośliny: Wbij szpadel głęboko w ziemię, ostrożnie odcinając korzenie. Pracuj równomiernie wokół całej rośliny, aż będziesz mógł swobodnie unieść bryłę korzeniową. Uważaj, by nie uszkodzić delikatnych korzeni bocznych. Są one odpowiedzialne za absorpcje wody i składników odżywczych. Patogeny, grzyby i bakterie chętnie atakują uszkodzone części roślin.
- Podnoszenie hortensji: Delikatnie podważ roślinę od spodu. Możesz użyć do tego wideł ogrodowych. Unikaj ciągnięcia za łodygi, bo łatwo je złamać.
Przeczytaj również: Sadzenie hortensji późnym latem i jesienią. Krok po kroku i bez błędu
Sadzenie hortensji po wykopaniu
Prawidłowe sadzenie hortensji po wykopaniu wspomoże jej zdrowy rozwój. Oto jak zrobić to prawidłowo:
- Przygotowanie nowego miejsca: Wybierz stanowisko półcieniste, z dostępem do światła porannego i osłoną przed słońcem w godzinach południowych. Hortensje preferują gleby żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5–6,5).
- Wykopanie odpowiedniego dołu: Wykop dół o szerokości i głębokości dwa razy większej niż bryła korzeniowa hortensji. Jeśli gleba w tym miejscu jest zbyt uboga, wzbogać ją kompostem lub kwaśnym torfem.
- Umieszczenie rośliny: Umieść hortensję w dołku, by znalazła się na tej samej głębokości, na której rosła. Nie sadź jej ani za głęboko, ani za płytko. Jeśli posadzisz ją zbyt głęboko, jej korzenie będą mieć utrudniony dostęp do tlenu, przez co mogą zacząć gnić. Jeżeli natomiast posadzisz ją zbyt płytko, będzie narażona na wyschnięcie. Korzenie powierzchniowe są bardziej podatne na przesuszenie.
- Zasypywanie korzeni: Zasyp dołek ziemią, delikatnie ją ugniatając. Po zakończeniu sadzenia obficie podlej roślinę. W ten sposób zlikwidujesz ewentualne pęcherze powietrzne.
Po przesadzeniu hortensja wymaga szczególnej pielęgnacji. Fot. Maryviolet/CanvaPro
Pielęgnacja hortensji po przesadzeniu
To, jak będzie wyglądać pielęgnacja hortensji po przesadzeniu, zadecyduje o tym, czy roślina przetrwa i zakorzeni się w nowym miejscu. Jak odpowiednio zadbać o hortensję?
- Podlewanie
Nowo przesadzona hortensja wymaga regularnego podlewania, szczególnie w pierwszych tygodniach po przesadzeniu. W tym okresie gleba powinna być stale wilgotna. To wspomoże adaptację korzeni w nowym miejscu i zmniejszy stres rośliny. Unikaj jednak nadmiernego podlewania. Może doprowadzić do gnicia korzeni. Optymalne nawodnienie zapewni roślinie stabilne warunki do rozwoju i wsparcie dla nowych pędów.
Warstwa ściółki rozłożona wokół podstawy rośliny pomoże utrzymać wilgoć w glebie i chronić korzenie przed nagłymi zmianami temperatury.
- Ochrona przed zimą
Zabezpiecz roślinę przed przymrozkami. Można to zrobić, tworząc kopczyk z ziemi lub ściółki wokół podstawy rośliny. W szczególnie chłodne zimy osłoń hortensje agrowłókniną.
Przeczytaj również: Jak ukorzenić sadzonki hortensji? Najlepszy sposób na rozmnożenie hortensji ogrodowej
- Unikanie nawożenia
Nie nawoź świeżo przesadzonych hortensji przez pierwszy miesiąc po przesadzeniu. Zbyt szybkie dostarczenie nawozów wywoła stres u rośliny, hamując jej wzrost. Nawożenie rozpocznij dopiero wiosną, gdy hortensje wejdą w fazę aktywnego wzrostu.
Sprawdzaj stan rośliny po przesadzeniu. Jeśli liście zaczną więdnąć lub żółkną, może to oznaczać problem z ukorzenieniem się. Wtedy dodatkowo nawodnij roślinę lub ochroń ją przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego hortensja nie kwitnie? Jak pobudzić hortensję do kwitnienia, jaki nawóz jest najlepszy?