Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie hortensji późnym latem i jesienią. Krok po kroku i bez błędu

Jesień to idealny czas na wprowadzenie do ogrodu odrobiny magii w postaci hortensji ogrodowej. Te piękne krzewy, znane ze swoich bujnych kwiatostanów, mogą stać się prawdziwą ozdobą każdego zakątka. Aby jednak cieszyć się ich pełnym urokiem, warto poznać tajniki sadzenia hortensji krok po kroku. Nasz przewodnik pomoże ci uniknąć błędów i zapewni roślinom doskonały start na nowym stanowisku.

Sadzenie hortensji późnym latem i jesienią. Krok po kroku i bez błędu
Sierpień i wrzesień to najlepszy czas na sadzenie hortensji do gruntu. Fot. mnyusha/123RF.com

Spis treści:

Sadzenie hortensji ogrodowej późnym latem i jesienią

Sadzenie hortensji ogrodowej późnym latem i jesienią pozwala roślinom odpowiednio się zakorzenić przed nadejściem zimy. W Polsce najlepszymi miesiącami do sadzenia hortensji są sierpień i wrzesień. W tym czasie gleba jest jeszcze ciepła od letnich dni, co sprzyja szybkiemu rozwojowi korzeni. Październik również może być odpowiednim terminem, pod warunkiem że rośliny zdążą się zakorzenić przed pierwszymi przymrozkami.

Dodatkowym atutem jesiennego sadzenia hortensji są opady deszczu, które wspomagają młode rośliny w adaptacji do nowych warunków. Dzięki temu wiosną hortensje nie będą musiały zmagać się z początkowym okresem adaptacyjnym, co zapewni im lepszy start i zdrowszy wzrost. Powinniśmy unikać sadzenia krzewów podczas letnich upałów lub zimowych mrozów, które mogą negatywnie wpłynąć na adaptację hortensji.

Przeczytaj również: Słońce i susza zniszczyły hortensje. Ta odżywka sprawi, że znów pięknie zakwitną

Gdzie najlepiej posadzić hortensję ogrodową?

Hortensje ogrodowe najlepiej rosną w lekko zacienionych miejscach. Idealnym rozwiązaniem jest miejsce, które rankiem jest nasłonecznione, a po południu zacienione. Zbyt duża ekspozycja na światło słoneczne może prowadzić do więdnięcia liści i kwiatów, natomiast całkowity cień ograniczy kwitnienie krzewu.

Gdzie najlepiej posadzić hortensję ogrodową? Krzewy powinny być dobrze osłonięte przed silnymi wiatrami, które mogą uszkodzić ich delikatne pąki kwiatowe. Hortensje najlepiej poradzą sobie w miejscach chronionych, np. w pobliżu ściany budynku, żywopłotu lub w otoczeniu innych krzewów.

Wzbogacając glebę w materię organiczną, taką jak kompost, możemy znacząco poprawić jej zdolność do zatrzymywania wody, które są kluczowe dla zdrowego wzrostu hortensji. Ziemia, powinna mieć lekko kwaśne pH, idealnie w przedziale od 5,5 do 6,0. Warto je regularnie monitorować i w razie potrzeby dodać odpowiednie środki zakwaszające. Kwaśne pH nie tylko sprzyja wzrostowi hortensji ogrodowych, ale także wpływa na kolor ich kwiatów, który jest uzależniony od kwasowości gleby.

Gdzie najlepiej posadzić hortensję? Krzew powinien być dobrze osłonięty przed wiatrem. Fot. Iwona Adamek/Deccoria.pl

Sadzenie hortensji krok po kroku

Sadzenie hortensji ogrodowej wymaga odpowiedniego przygotowania i precyzyjnych działań, które zapewnią roślinie zdrowy rozwój i obfite kwitnienie. Oto szczegółowy przewodnik, który pomoże ci prawidłowo posadzić hortensje.

  • Moczenie korzeni

Przed posadzeniem hortensji dobrze jest namoczyć jej korzenie w wodzie przez około godzinę. Dzięki temu roślina łatwiej się zaaklimatyzuje i zwiększy swoje szanse na szybkie ukorzenienie.

  • Wykopanie dołka

Wykop dołek o głębokości około 40 cm i średnicy 50 cm, tak aby korzenie miały wystarczająco dużo miejsca do swobodnego rozrastania się. W przypadku ciężkiej, gliniastej gleby na dnie dołka warto umieścić warstwę drenażową, w postaci żwiru lub piasku, zapobiegającą zastojom wody.

  • Proces sadzenia

Umieść hortensję w przygotowanym dołku, upewniając się, że szyjka korzeniowa znajduje się na poziomie gruntu. Zasyp dołek ziemią, delikatnie ją ubijając, aby usunąć puste przestrzenie. Ważne jest, aby roślina była stabilna.

Zobacz również: Najpiękniejsze białe hortensje. Dobierz gatunek i odmianę do swojego ogrodu

Po posadzeniu należy obficie podlać hortensję, by zapewnić jej odpowiedni poziom wilgoci na start. Regularne podlewanie, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, sprawi, że krzew szybciej się ukorzeni.

  • Ściółkowanie

Zastosowanie warstwy ściółki wokół hortensji pomaga w utrzymaniu wilgoci w glebie i zapobiega rozwojowi chwastów. Ściółka stabilizuje także temperaturę gleby.

  • Pielęgnacja po posadzeniu

Po posadzeniu hortensji kluczowa jest regularna pielęgnacja, obejmująca podlewanie, nawożenie oraz przycinanie wczesną wiosną, aby usunąć martwe pędy i pobudzić wzrost. W przypadku jesiennego sadzenia ważne jest zabezpieczenie hortensji na zimę, np. poprzez zastosowanie agrowłókniny lub kopczyków z kory, co ochroni korzenie przed mrozem.

Dodatek kompostu do gleby sprawi, że hortensja się przyjmie i będzie zjawiskowo kwitła. Fot. Aleksandra Góra/Deccoria.pl

5 błędów podczas sadzenia hortensji, których lepiej unikać

Chociaż proces sadzenia hortensji może wydawać się prosty, to wymaga uwagi i staranności. Niestety, często popełniane błędy mogą prowadzić do problemów ze wzrostem rośliny, a nawet do jej obumierania. Poniżej przedstawiamy 5 najczęstszych błędów podczas sadzenia hortensji oraz ich potencjalne skutki.

1. Niewłaściwe przygotowanie gleby

Hortensje preferują żyzne, dobrze przepuszczalne gleby, które jednocześnie zatrzymują wilgoć. Jednym z typowych błędów jest sadzenie hortensji w ciężkiej, gliniastej glebie bez odpowiedniego przygotowania. Taka gleba może prowadzić do zastojów wody, a to z kolei może powodować gnicie korzeni. Brak dodatku materii organicznej, takiej jak kompost, ogranicza również dostęp rośliny do składników odżywczych, co negatywnie wpływa na jej wzrost i kwitnienie.

2. Sadzenie zbyt głęboko lub zbyt płytko

Niewłaściwa głębokość sadzenia to kolejny powszechny błąd. Sadzenie hortensji zbyt głęboko może prowadzić do problemów z oddychaniem korzeni. Z kolei sadzenie zbyt płytko może sprawić, że korzenie będą narażone na wysychanie, co także hamuje wzrost rośliny. Ważne jest, aby hortensja była sadzona na odpowiedniej głębokości – szyjka korzeniowa powinna znajdować się na poziomie gruntu.

3. Niewystarczające podlewanie po posadzeniu

Zbyt skąpe podlewanie tuż po posadzeniu to kolejny błąd, który może poważnie wpłynąć na ukorzenienie się hortensji. Nowo posadzone hortensje wymagają regularnego i obfitego podlewania, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Brak odpowiedniej ilości wody może prowadzić do przesuszenia gleby i zahamowania wzrostu rośliny.

Przeczytaj również: Tą odżywką nie przenawozisz. Jak i do czego najlepiej stosować biohumus?

4. Pomijanie ściółkowania

Ściółkowanie jest często pomijane, a ma ono kluczowe znaczenie dla zdrowia hortensji. Brak ściółki może prowadzić do szybkiego wysychania gleby, a także do wzrostu chwastów, które konkurują z rośliną o wodę i składniki odżywcze. Ściółka pomaga również w utrzymaniu stabilnej temperatury gleby, co jest korzystne dla korzeni hortensji.

5. Ignorowanie pH gleby

Hortensje preferują gleby o lekko kwaśnym pH. Często popełnianym błędem jest sadzenie ich w glebie o niewłaściwym odczynie. Może to prowadzić do problemów z pobieraniem składników odżywczych i w konsekwencji do słabego wzrostu oraz nieatrakcyjnego wyglądu rośliny. Regularne sprawdzanie pH gleby i dostosowywanie go pomoże zachować krzew w dobrej kondycji.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) – termin siewu, uprawa

Te urocze kwiaty możesz wysiewać przez 8 miesięcy w roku. Siew i uprawa maczków kalifornijskich

Trójsklepka owłosiona (Tricyrtis hirta) – uprawa i zastosowanie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.