Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak uprawiać ziarnopłon wiosenny, by cieszyć się przepięknymi żółtymi kwiatami w swoim ogrodzie?

Szukasz rośliny, która pięknie kwitnie już w połowie marca? Wybierz ziarnopłon wiosenny! Na pewno znasz ten gatunek – w Polsce jest bardzo popularny i bogato zdobi zarośla, łąki i skraje lasów. Jak uprawiać ziarnopłon wiosenny, by cieszyć się przepięknymi żółtymi kwiatami w swoim ogrodzie? Sprawdź!

Jak uprawiać ziarnopłon wiosenny, by cieszyć się przepięknymi żółtymi kwiatami w swoim ogrodzie?
Jaskier wiosenny jest bardzo lubiany w ogrodach ze względu na swoją wczesną porę kwitnienia. Fot.123RF.com

Spis treści:

Skąd pochodzi ziarnopłon wiosenny?

Ziarnopłon wiosenny, inaczej jaskier wiosenny, łac. Ficaria verna jest wieloletnią rośliną. W naturze rośnie w Afryce Północnej, Azji i Europie – również w Polsce. Ponadto często znajdziesz go w Ameryce Północnej, Australii czy Nowej Zelandii.

W naszym kraju gatunek ten spotkasz w wielu miejscach, szczególnie na terenach podmokłych. Bardzo gęsto rośnie na brzegach lasów, mokradłach, łąkach czy w zaroślach, gdzie tworzy żółto-zielone dywany.

Jaskier wiosenny jest bardzo lubiany w ogrodach ze względu na swoją wczesną porę kwitnienia. Żółto-złote kwiaty pojawiają się już w połowie marca, gdy wiele roślin nie zaczyna jeszcze wzrastać. Warto mieć w swoim ogrodzie ziarnopłon, by cieszył oczy wczesną wiosną!

Jak wygląda ziarnopłon wiosenny?

Ziarnopłon wiosenny to niewielka roślina. Dorasta maksymalnie do 20 cm wysokości, a standardowo ma kilka cm. Co ciekawe, liście i kwiaty mogą odrobinę różnić się nie tylko w zależności od odmiany, ale też warunków uprawy. Nawet w obrębie jednej rośliny inny może być np. kształt liści.

Standardowo jaskier wiosenny ma gęste, ciemnozielone liście i kilkucentymetrowe łodyżki. Liście zwykle są owalne lub sercowate, czasami o karbowanych brzegach. Prawdziwą ozdobą rośliny są jej drobne (o średnicy ok. 2-3 cm) i liczne kwiaty. W przypadku gatunku podstawowego są one żółte, błyszczące i wyróżniają się na tle trawnika czy łąki. Ziarnopłon wiosenny kwitnie od połowy marca, w kwietniu i czasami również w maju. Od czerwca rośliny tej nie ma już w ogrodzie.

Kwiaty otwierają się jednak tylko w słoneczne dni. W nocy i w trakcie brzydkiej pogody są zwinięte, co chroni je przed przymrozkami i śniegiem. Z tego powodu świetnie znoszą przedwiośnie i wczesną wiosnę, kiedy pogoda jest nieprzewidywalna.

Odmiany ziarnopłonu wiosennego

Ziarnopłon wiosenny ma sporo odmian – dzięki temu wybierzesz idealny kwiat dla siebie, którego wygląd będzie ci najbardziej odpowiadał. Do najpopularniejszych rodzajów rośliny należą przede wszystkim:

  • Salmon's White – kwiaty nie są żółte, a mają kremowo-biały odcień,
  • Brambling – liście nie są sercowate lub owalne, a trójkątne, dodatkowo wybarwiają się na brązowo,
  • Collarette – kwiat wygląda jak połączony z dwóch gatunków: w środku płatki są małe i liczne (pomponiaste), a na zewnątrz znajduje się kilka większych płatków,
  • A. Bowles – kwiaty są trochę większe niż u rośliny macierzystej, a ponadto pełne,
  • Brazzen Hussy – kwiaty o standardowej barwie, ale liście nie są zielone, a zielono-bordowe.

To tylko niektóre z dostępnych odmian – warto pytać o dostępność różnych rodzajów ziarnopłonu wiosennego, by uprawiać kilka obok siebie. Dzięki temu możesz stworzyć niepowtarzalną kompozycję.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @the_world_around_kvama

Wybierz najlepsze stanowisko dla ziarnopłonu wiosennego

Ziarnopłon wiosenny jest bardzo łatwy do uprawy. Lubi stanowiska cieniste lub półcieniste, dlatego dobrze nadaje się nawet do ciemnego ogrodu lub do uprawy pod drzewami. Wiele osób decyduje się na zasadzenie rośliny nie na grządkach, a po prostu na trawie. Kwiecisty dywan jest później wspaniałą ozdobą ogrodu.

Często ziarnopłony wiosenne rosną też na skalniakach, pod krzewami, wzdłuż żywopłotów czy w pojemnikach na balkonie lub tarasie.

Roślina jest mrozoodporna i nie wymaga okrywania w zimie. Z tego powodu świetnie nadaje się do sadzenia w polskich warunkach. Cieszy oczy w ogrodzie, a przy tym nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

Sadzenie ziarnopłonu wiosennego – ziemia, nawożenie i podlewanie

Gleba do ziarnopłonu wiosennego powinna być żyzna, przepuszczalna i piaszczysta. Najlepiej wybrać standardową ziemię uniwersalną i uzupełnić ją o piasek lub perlit. Gdy roślina rośnie i kwitnie, podłoże powinno być wilgotne, może być niezbędne nawadnianie. Latem po przekwitnięciu rośliny się nie podlewa.

Ziarnopłon warto ponadto regularnie nawozić, ponieważ kwiaty najlepiej kwitną na podłożu bogatym w składniki mineralne. Wystarczy stosować preparaty wieloskładnikowe, które zapewniają roślinom niezbędne substancje w odpowiednich proporcjach.

Gdy naziemna część jaskra wiosennego przejdzie w stan spoczynku, na tym samym miejscu możesz posadzić inne rośliny – jednoroczne. Możesz również jaskra wiosennego hodować np. obok paproci, które rosną w podobnych warunkach, a ich okres wegetacyjny ma miejsce później.

Czy ziarnopłon wiosenny choruje?

Ziarnopłon wiosenny to jedna z roślin bardzo odpornych na choroby. Rzadko zdarza się, żeby została zaatakowana przez grzyby, wirusy czy bakterie. Zbyt wilgotne środowisko (stojąca woda) może wywołać gnicie i pleśń, jednak nie są to częste sytuacje. Roślina może oczywiście zachorować w momencie, gdy okoliczne gatunki zostały zainfekowane.

Jaskier wiosenny jest jednak narażony na atak ślimaków. Szkodniki te lubią buszować w ciemnych i zarośniętych zakamarkach ogrodu. Często pojawiają się więc właśnie tam, gdzie rośnie ziarnopłon. Do objawów inwazji ślimaka należą dziury i ubytki wygryzione w liściach i kwiatach. Są one nieregularne. Ślimaki mogą podgryzać też korzenie rośliny, prowadząc do jej obumarcia.

Do najczęstszych i najskuteczniejszych metod zwalczania ślimaków należą:

  • usuwanie mechaniczne – czyli mozolne, ręczne pozbywanie się szkodników,
  • stosowanie pułapek – najlepiej wokół rośliny rozsypać np. piasek, sodę oczyszczoną czy mączkę bazaltową (przez taką barierę ślimaki nie będą mogły przejść),
  • rozsypanie fusów z kawy – ten naturalny środek odstrasza ślimaki, nie lubią one zapachu kawy,
  • preparaty chemiczne – pamiętaj jednak, że ślimaki są niezbędne w ogrodzie, dlatego całkowita ich eliminacja może zaburzyć ekosystem.

Rozmnażanie ziarnopłonu wiosennego – jak to zrobić?

Rozmnażanie ziarnopłonu wiosennego jest bardzo łatwe. Roślina ma tendencję do samodzielnego rozrastania się, dlatego w wielu miejscach staje się gatunkiem inwazyjnym. Jej nasiona bardzo często roznoszą też mrówki. Jeśli chcesz, by kwiaty były ograniczone do jednego miejsca, kontroluj rozrost rośliny.

Aby rozmnożyć jaskra wiosennego, wystarczy zebrać bulwki. Jak to zrobić? Gdy roślina przekwitnie, bulwki opadają na ziemię. Możesz wykopać kilka garści podłoża spod ziarnopłonu i przenieść w inne miejsce ogrodu. Roślina bardzo szybko się przyjmie.

Od czerwca do marca kolejnego roku ziarnopłon wiosenny jest w stanie spoczynku. W tym okresie nie rośnie i nie kwitnie. Nie musisz nic robić – roślina jest wieloletnia i w kolejnym sezonie piękne kwiaty pojawią się w tym samym miejscu.

Ziarnopłon wiosenny to jedna z roślin, które warto mieć w ogrodzie. Jest łatwa w uprawie, odporna na choroby, a przede wszystkim – wytwarza przepiękne kwiaty. Pierwsze pojawiają się już w marcu i są prawdziwym zwiastunem wiosny. Chcesz mieć kwiecisty naturalny dywan? Zasadź ziarnopłon wiosenny!

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.