Lilaki - teraz to one królują w wielu ogrodach. Do Polski zostały sprowadzone z Turcji. Ogromną zaletą tej rośliny jest to, że jest bardzo tolerancyjna co do stanowiska i gleby. Zniesie nawet krótkie przesuszenia. Można je sadzić jako solitery, czyli pojedyncze nasadzenie krzewu lub drzewa lub np. w formie żywopłotu. Też prezentują się doskonale.
Sprawdź: Pielęgnacja i właściwości lilaka pospolitego
Z kolei inne kwiaty o tej porze zaczynają już przekwitać. Dotyczy to np. roślin cebulowych, takich jak narcyzy czy tulipany. Starajmy się na bieżąco je ogławiać. Jeżeli nie mamy zamiaru wykopywać ich cebul, możemy wysiać w pobliżu wybrane kwiaty jednoroczne, które szybko rosną i zasłonią widok usychających liści roślin cebulowych, które niedługo zaczną usychać i nie będą już prezentować się atrakcyjnie. Przypominamy, że wiele gatunków kwiatów jednorocznych można uprawiać w donicach.
O tej porze doskonale już widać, które rośliny w ogrodzie zanadto się rozrosły. Dotyczy to zwłaszcza roślin okrywowych. Przycinamy więc te, które tego wymagają, np. takie które za bardzo nachodzą na ścieżkę, płot lub kostkę brukową, zarówno liściaste jak i iglaste. Nie tniemy gatunków, dla których charakterystyczny jest tzw. efekt płaczu, są to np. grab i klon. Z nimi lepiej poczekać do czerwca. Nie tniemy też roślin aktualnie kwitnących, bo pięknie wyglądają i są pożywieniem dla pszczół.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien
A 20 maja jest Światowy Dzień Pszczół. Pamiętajmy o nich sadząc rośliny w ogrodzie lub na balkonie. A wracając do przycinania, warto skrócić też gałęzie drzew, które np. nachodzą na elewację domu. W tej chwili świetnie też widać wszystkie uschnięte i przemarznięte gałęzie, lepiej je usunąć. Dotyczy to zarówno drzew i krzewów ozdobnych jak i drzew i krzewów owocowych. Tegoroczna zima była chwilami wyjątkowo mroźna i mogło się to odbić na wyglądzie naszych okazów. Zanim zaczną owocować możemy też przesadzić krzewy owocowe, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Podczas przesadzania warto wykopywać je z jak największą bryłą korzeniową.
Cały czas możemy też dosadzać wybrane gatunki w ogrodzie. Nie jest jeszcze upalnie, a czas chłodów mamy już raczej za nami. Zastanówmy się więc jakich roślin nam brakuje lub jakie chcielibyśmy mieć. Może są to truskawki, które właśnie zaczynają kwitnąć. Już niedługo będziemy się cieszyć smakiem pysznych owoców, a tymczasem możemy podziwiać ich urokliwe kwiaty, najczęściej w kolorze białym, ale mogą być też w kolorze różowym.
A w wielu warzywnikach nadszedł już czas pierwszych zbiorów. Dotyczy to np. szpinaku, rzodkiewek, szczypioru, koperku i sałaty. Kontynuujemy też wysiewy i sadzenie. Nadal możemy siać m. in. takie warzywa jak fasolka szparagowa, buraki, ogórki, dynie, cukinie, marchew, rzodkiewka i sałata. Sadzimy też wcześniej przygotowane lub kupione rozsady m. in. pomidorów, papryki, selera i pora.
Życzymy wszystkim udanych plonów i wspaniałego tygodnia. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Izabela Schick
Ogród na co dzień