Porady ogrodnicze

Dlaczego tuje żółkną i usychają? 3 częste przyczyny!

Tuja jest jednym z najpopularniejszych gatunków, jakie wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów. Nie ma wysokich wymagań pielęgnacyjnych i stosunkowo szybko się rozrasta, więc doskonale odgrywa swoją rolę. Często zdarza się jednak, że okaz zaczyna wyraźnie marnieć, jego pędy żółkną i usychają. Poznaj trzy najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy.

Dlaczego tuje żółkną i usychają? 3 częste przyczyny!
Jeśli twoje tuje zmagają się z objawami niedoborów, powinieneś zadbać o zrównoważone nawożenie. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Żółknięcie i usychanie żywopłotu – co robić?

Gdy tuje żółkną i usychają, właściciele żywopłotów starają się jak najszybciej znaleźć źródło problemu. Im prędzej zostanie zdiagnozowane, tym szybciej będzie można podjąć skuteczną walkę i uratować rośliny. Pamiętaj również, że jeśli kondycja pędów w ostatnim czasie zaczęła się znacznie pogarszać, to najpewniej problem będzie postępował.

Nie należy wychodzić z założenia, że to naturalny proces, który wkrótce się zakończy. Jeśli zbagatelizujesz problem, to po czasie może się okazać, że nie będzie dało się już podjąć skutecznych działań, ponieważ choroba będzie zbyt zaawansowana.

Przeczytaj również: Tuje w ogrodzie — poznaj ich rodzaje i zasady pielęgnacji

Tuje żółkną i usychają — problem z nawadnianiem

Zasadniczo tuje nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych, ale ogromne znaczenie ma to, by zapewnić im dostęp do odpowiedniej ilości wody. Zarówno jeśli będzie jej za mało, jak i za dużo, problemy będą się objawiały nieestetycznym wyglądem drzewka i jego pogarszającą się kondycją.

Tuje bardzo źle znoszą okres suszy, a więc niewystarczającą ilość wody. Problem jest szczególnie dotkliwy dla tych okazów, które nie mają jeszcze intensywnie rozbudowanego systemu korzeniowego. Wówczas powierzchnia rośliny, która może pobierać wodę i składniki odżywcze z podłoża, jest ograniczona. Niedobór płynów początkowo objawia się zasychaniem pojedynczych gałązek i spowolnionym rozwojem.

W ekstremalnych warunkach może powodować nawet zasychanie całych okazów. Pamiętaj, że późną wiosną czy latem, kiedy temperatura jest bardzo wysoka a opady stosunkowo rzadkie, Twoje rośliny potrzebują regularnego nawadniania. Sprawdzaj, czy nie jest wokół nich za sucho. Może się bowiem okazać, że okaz uschnie, nim zorientujesz się, na czym polegał problem.

Pamiętaj, że należy także nawadniać tuje, które rozrastają się w zamkniętych pojemnikach na tarasach, pergolach czy balkonach. Te mają jeszcze bardziej ograniczone pole, z którego mogą pobierać wodę, więc tym łatwiej doprowadzić do ich zasuszenia. Jeśli okaz znajduje się w bardziej wietrznym miejscu, to najpewniej również będzie wymagał częstszego podlewania.

Przeczytaj również: Dzięki naszym wskazówkom twoje tuje szmaragdowe będą wyglądały idealnie!

Podlewanie tui przed pierwszymi przymrozkami

Zimą ziemia jest częsta zamrożona, więc korzenie nie mogą swobodnie pobierać wody z podłoża. Jednocześnie rośliny są narażone na oddziaływanie silnego wiatru czy mroźnego, suchego powietrza. Takie warunki sprzyjają zasychaniu drzewek. Jest jednak sposób, aby uniknąć tego problemu. Późną jesienią, przed pierwszymi przymrozkami, zacznij intensywnie podlewać żywopłot. Dzięki temu

będzie miał szansę zmagazynować wodę, która pozwoli mu przetrwać okres zimy i wiosną tuje wciąż będą zachwycały soczyście zieloną barwą.

Błędy pielęgnacyjne: jakość podłoża oraz nawożenie

Do udanej uprawy tui gleba musi być żyzna oraz przepuszczalna. Podłoże powinno być kwaśne. Jeśli pH jest zbyt wysokie, to tuje zaczynają żółknąć — optymalny poziom zakwaszenia wynosi 5,5-6,5. Gdy kwasowość gleby jest zaburzona, po czasie pędy zasychają i zaczynają prezentować się nieestetycznie.

 • Odkwaszanie gleby

Aby zatrzymać proces żółknięcia i usychania tui, należy przede wszystkim zbadać pH. W tym celu możesz sięgnąć po gotowe zestawy do badania zakwaszenia podłoża, które znajdują się w większości sklepów ogrodniczych. Jeśli odczyn będzie zbyt kwaśny, możesz zastosować nawozy wapniowe. Efekty ich działania będą widoczne w kolejnym sezonie.

 • Zakwaszanie gleby

Zdarza się także, że podłoże ma nadmiernie zasadowy odczyn. W tej sytuacji należy je nieco zakwasić. Aby to zrobić, zastosuj nawóz zakwaszający. Do tego rodzaju substancji zalicza się:

 • siarczan amonu,
 • siarczanu potasu,
 • siarczan magnezu.

Należy ich używać zgodnie z zaleceniami producentów, aby nadmiernie nie zakwasić podłoża. Pamiętaj, by jednocześnie nieustannie kontrolować, jak zmienia się odczyn gleby.

 • Niedobory składników odżywczych

Żółknięcie i usychanie tui mogą być także spowodowane niedoborami składników odżywczych. Roślinom najczęściej brakuje:

 • żelaza — wówczas młode pędy mają mniej intensywny kolor, zaczynają powoli zmieniać kolor na żółty i usychać,
 • magnezu — gdy brakuje tego pierwiastka, najstarsze pędy jaśnieją,
 • azotu — w tej sytuacji łuski równomiernie żółkną na całej powierzchni okazu, wzrost rośliny zostaje zahamowany,
 • miedzi — łuski najstarszych pędów żółkną, a z czasem brązowieją i opadają.

Jeśli twoje tuje zmagają się z objawami niedoborów, powinieneś zadbać o zrównoważone nawożenie. Pamiętaj jednak, że żywotniki bardzo źle znoszą nadmiar składników odżywczych. Wówczas proces pobierania mikro- i makroelementów z podłoża jest utrudniony. Żeby pomóc swoim roślinom, postępuj zgodnie z zaleceniami producenta wybranej odżywki.

Choroby grzybowe

Tuje są stosunkowo odporne na choroby, ale zdarza się, że to właśnie one są odpowiedzialne za żółknięcie i usychanie ich pędów. Ten problem jest o wiele poważniejszy od wcześniejszych i niestety w niektórych przypadkach będzie wiązał się z koniecznością wykopania okazu.

Wśród najczęściej występujących chorób grzybowych wyróżnia się:

 • fytoftorozę — choroba jest niezwykle niebezpieczna. Jej pierwsze objawy pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Wówczas pędy zaczynają delikatnie żółknąć, później brązowieją, usychają i opadają. Te objawy nie są jednak charakterystyczne jedynie dla choroby grzybowej, więc aby się upewnić, możesz delikatnie naciąć korę drzewa. Jeśli po jej zeskrobaniu zobaczysz, że drewno jest zabarwione ciemnobrązowymi plamami, uzyskasz potwierdzenie, że to fytoftoroza. W tym wypadku rośliny nie uda się już uratować. Należy ją wykopać i spalić. Jej stanowisko powinno zostać dokładnie odkażone, aby choroba nie rozprzestrzeniała się na kolejne gatunki;

 • szarą pleśń tui — na łuskach tui w wyniku choroby pojawiają się wodniste plamy. Kiedy podnosi się temperatura, a powietrze staje się suche, plamy brązowieją i zamierają. Chorych pędów należy się jak najszybciej pozbyć i wykonać oprysk przeciwgrzybiczy. Jeśli tuje rosną blisko siebie, należy je podciąć, ponieważ zbyt mała przepuszczalność powietrza sprzyja rozwojowi chorób;

 • zamieranie pędów tui — choroba objawia się obumieraniem tkanek u podstawy pędów, zamieraniem łusek, które żółkną i brązowieją, a z czasem obumierają. Porażone części rośliny powinny zostać jak najszybciej usunięte, a na tujach należy rozpylić środek grzybobójczy.

Choroby grzybowe znacznie trudniej wyleczyć niż problemy z pielęgnacją czy nawadnianiem. Nie w każdym wypadku da się uratować okazy, ale jeśli to możliwe, warto podjąć walkę z infekcją, aby ponownie cieszyć się soczyście zielonymi pędami iglaków.

Najczęstsze przyczyny usychania tui to niewłaściwe nawadnianie, problemy w pielęgnacji oraz choroby grzybowe. Każda z przyczyn wymaga podjęcia innych działań, ale większość z nich daje szansą na odzyskanie estetycznego wygląd żywopłotu.

Przeczytaj również: Kiedy najlepiej sadzić tuje? Czy pora sadzenia tui ma znaczenie? Co ile sadzić tuje?

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

natalyniedz

Też miałam taki problem z tujami, ale zaczęłam używać regeneratora iglaków BRI z biozymu, który zapobiega brązowieniu igieł i utrzymuje optymalne ph gleby. Stosuję go 3 razy w okresie wegetacji między innymi wczesną jesienią, a drzewka zachowują soczysty zielony kolor i nie chorują.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego tuje żółkną i usychają? 3 częste przyczyny!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.