Spis treści:
- Tuja szmaragd – charakterystyka gatunku
- Jak sadzić tuje szmaragd?
- Jak szybko rośnie tuja szmaragd?
- Tuja brabant czy szmaragd – którą wybrać?
Tuja szmaragd – charakterystyka gatunku
Żywotnik szmaragdowy to doskonały wybór dla początkujących ogrodników. Ich uprawa jest bardzo prosta. Tuje mają niewielkie wymagania. Nie będziesz musiał poświęcać im wiele uwagi. Kolejną zaletą tych roślin jest bezproblemowy i dość szybki wzrost. Są one mrozoodporne i zimozielone. Tuja szmaragd cechuje się eleganckim, stożkowym, regularnym pokrojem i intensywną zieloną barwą. Pochodzi z Ameryki Północnej i Wschodniej Azji.
Thuja occidentalis została wyhodowana w 1950 roku na terenie Danii. Ta roślina od przeszło 70 lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Obecnie dostępnych jest wiele odmian tui. Najczęściej spotykany jest właśnie żywotnik zachodni „Szmaragd”. Odmiana ta jest odporna na szkodniki i choroby. Ma bardzo gęste ulistnienie i regularny, wąski pokrój. Nie musisz poświęcać czasu na jej formowanie.
Jeśli jednak zdecydujesz się na przycinanie tui szmaragd, wykonaj je wczesną wiosną. Najlepszą metodą jest skracanie wierzchołków w miejscu rozwidleń gałązek. W ten sposób zadbasz o naturalną sylwetkę krzewu. Jeżeli jednak jesteś wielbicielem bardziej fantazyjnych kształtów, możesz przyciąć tuję na kształt spirali. Aby go uzyskać, skorzystaj z naszej instrukcji.
- Przytnij roślinę w stożek. Wtedy krzew będzie się wydawał gęstszy.
- Owiń nim tuję sznurkiem tak, by wyznaczyć kształt spirali.
- Wykonaj cięcie wzdłuż linii sznurka.
W ten sposób powstaje piękna spirala. To proste!
Tuja ozdobna rewelacyjnie wygląda w towarzystwie dowolnych roślin – zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Często spotyka się nasadzenia w formie żywopłotu. Tuje szmaragd doskonale sprawdzą się także jako szpaler, czyli rząd pojedynczych krzewów towarzyszący np. ogrodowym alejkom. Można również wykorzystać je jako tło dla różnokolorowych kwiatów ogrodowych. Dzięki odporności i łatwości uprawy tuje doceniane są jako składnik zieleni miejskiej oraz cmentarnej.
Przeczytaj również: Jak szybko rośnie tuja szmaragdowa? Sadzenie, pielęgnacja, przycinanie
Nazwa tui szmaragdowej zdecydowanie nie jest przypadkowa. Fot.123RF.com
Jak sadzić tuje szmaragd?
Zastanawiasz się, kiedy sadzić tuje szmaragd? Najlepiej rób to wiosną lub jesienią. Dotyczy to zwłaszcza okazów, które mają tzw. odkryty korzeń (czyli pozbawiony okrywającej go ziemi). Natomiast tuje kupione w doniczkach mogą być sadzone przez cały sezon. Jeśli zdecydujesz się na sadzenie tui jesienią, upewnij się, że zdążysz przed pierwszymi przymrozkami.
Wybierz dla tych roślin stanowisko słoneczne lub półcieniste. Tuje wysokie nie przepadają za głębokim cieniem. Posadzone bez dostępu do światła stają się blade, a ich pokrój luźniejszy i mniej regularny.
Najważniejsze jest przygotowanie ziemi do sadzenia tui szmaragd. Krzewy te wymagają gleby żyznej i przepuszczalnej, ale niezbyt wilgotnej. Jeśli będzie zbyt zwięzła i mokra, tuje będą narażone na gnicie korzeni. Staną się też podatne na choroby grzybowe. Nie znaczy to jednak, że roślina ta dobrze przyjmie się na ziemi jałowej i suchej. Wręcz przeciwnie – w takim miejscu szybko zacznie obsychać.
Aby odżywić glebę przed sadzeniem, zmieszaj ją z kompostem. Doskonale sprawdzi się tu też dedykowany nawóz do tui szmaragd. Następnie przygotuj dołek. Zadbaj o to, by był od 2 do 3 razy szerszy i głębszy od bryły korzeniowej. Kolejny etap to rozluźnienie części korzeni w bryle. Tak przygotowana tuja szmaragd szybko się przyjmie.
Żywotniki lubią wilgotne podłoże. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie podlewanie tui szmaragd. Przez około 10 dni od nasadzenia roślina powinna być podlewana codziennie. Dwutygodniowa sadzonka może być nawadniana co dwa dni, a czterotygodniowa – co cztery. Starsze krzewy możesz podlewać tylko raz w tygodniu. Aby nie przelać korzeni, nawadniaj glebę wokół rośliny stopniowo i rozłóż to w czasie. W utrzymaniu wilgoci wokół tui szmaragd pomoże warstwa ściółki lub kory. Połóż ją na grubość około 5 cm. Zachowaj jednak niewielką odległość od pnia.
Przeczytaj również: Najważniejsze zasady sadzenia tui. Unikaj tych błędów
Podpowiadamy kiedy i jak sadzić tuje w ogrodzie i na tarasie. Fot. 123RF/PICSEL
Co ile sadzić tuje szmaragd? Dla uzyskania najlepszego wzrostu zachowaj od 50 do 60 cm odległości między sadzonkami. Początkowo może się to wydawać dużo. Żywotnik szmaragdowy szybko jednak się rozkrzewi. Wkrótce wypełni pozostawione przerwy i stworzy zwartą ścianę. Jeśli jest taka potrzeba, możesz przyciąć sadzonki tui. W ten sposób precyzyjnie uformujesz powstający kształt żywopłotu. Krzewy pozwolą Ci na stworzenie intymnej przestrzeni w ogrodzie i osłonięcie innych roślin przed słońcem i wiatrem.
Jak szybko rośnie tuja szmaragd?
Tempo wzrostu żywotnika jest umiarkowane. Po 10 latach można zaobserwować około 2,5 metra przyrostu tui szmaragd. Wysokość maksymalna tej rośliny to około 6 metrów.
Jeśli chcesz, by rosła szybciej, zadbaj o jej odpowiednią pielęgnację. Najlepiej sięgnij po nawozy dedykowane roślinom iglastym. Rozpocznij nawożenie tui szmaragd na wiosnę, a zakończ wraz z ostatnim dniem lipca. Termin ustania procesu nawożenia jest bardzo ważny. Jeśli zostanie przesunięty, nawet o kolejny miesiąc, to roślina nie będzie miała wystarczająco dużo czasu, by przygotować się do zimy. Istnieje jednak sposób na to, by wzmocnić tuję szmaragd przed pierwszymi przymrozkami. Użyj do tego specjalnego jesiennego nawozu bez zawartości azotu.
Sprawdź również: Najlepsze tuje na żywopłot. Te odmiany są niezawodne
Żywopłot z powodzeniem stworzysz przy wykorzystaniu odpowiedniej odmiany tui. Fot.123RF.com
Tuja brabant czy szmaragd – którą wybrać?
Istnieje wiele odmian tui. Do najpopularniejszych należą tuje brabant i szmaragd. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne. Różnią się jednak między sobą kilkoma cechami.
Zanim dokonasz wyboru, zastanów się, jakie stanowisko możesz przeznaczyć tym roślinom. Jeśli chcesz stworzyć gęsty, wysoki żywopłot, to lepszym wyborem jest tuja brabant. Rośnie ona nieco szybciej od żywotnika szmaragdowego. Z tego względu konieczne jest też zachowanie większej odległości między sadzonkami (ok. 70 cm).
Tuja szmaragd ma jednak inne zalety. W przeciwieństwie do tui brabant nie traci koloru na jesień. Nie musisz więc obawiać się, że z czasem twój ogród będzie przybierał brązowe odcienie, zamiast pozostać zielony. Możesz też całkowicie zrezygnować z przycinania jej. Żywotnik szmaragdowy zachowuje swój charakterystyczny kształt przez cały okres wzrostu.
Odpowiedź na pytanie, czy wybrać tuję brabant, czy szmaragd, zależy więc od oczekiwanego efektu wizualnego. Jednak niezależnie od tego, która odmiana tui przypadnie ci do gustu, na pewno zyskasz roślinę odporną i uniwersalną. Tuja ozdobna to doskonałe tło dla innych kompozycji. Może być zarówno uzupełnieniem, jak i podstawą do aranżacji w dowolnym stylu. Tuje wysokie są nie tylko użyteczne, ale też piękne i eleganckie. Dzięki nim twój ogród będzie cieszyć oko przez cały rok.
Przeczytaj również: Tuje – dlaczego brązowieją i jak temu zaradzić?
Dlaczego tuje zasychają. Fot.123RF.com
Pachnące i zdrowe. Zaskakujące właściwości iglaków na INTERIA.TV.