Porady ogrodnicze

Jak szybko rośnie tuja szmaragdowa? Sadzenie, pielęgnacja, przycinanie

Istnieją rośliny, które szczególnie dobrze nadają się na to, aby tworzyć z nich żywopłoty. Pośród nich niewątpliwie dużą rolę odgrywa tuja, która jest wprost stworzona do otaczania posesji. Takiej funkcji zdecydowanie sprzyja różnorodność odmian. Wśród tych ostatnich jedną z popularniejszych jest tuja szmaragdowa.

Jak szybko rośnie tuja szmaragdowa? Sadzenie, pielęgnacja, przycinanie
Fot. 123RF/PICSEL

Nazwa tui szmaragdowej zdecydowanie nie jest przypadkowa. Po pierwsze jej soczyście zielone liście mogą przypominać kolor, którego określenie wywodzi się od charakterystycznego minerału. Po drugie sama elegancka, smukła prezencja tui stwarza wrażenie szlachetności wiązanej z niektórymi kamieniami. Tak więc walory wizualne drzewa sprawiają, że bez wątpienia warto je umieścić na swojej działce i włączyć chociażby w obręb żywopłotu. Ponadto wyglądowi rośliny sprzyja to, iż wytwarza ona niewiele szyszek. A te, które już wyrosną, są i tak małe, a więc i niezauważalne. W związku z tym nie zaburzają one wyglądu tui, co jest wartością szczególnie cenioną w przypadku drzew o charakterze dekoracyjnym.

Wygląd tui szmaragdowej zdecydowanie świadczy o tym, iż jest ona szlachetnym drzewem. A jak przedstawia się kwestia uprawy? Czy i ona decyduje o tym, że szmaragd tuje da się przyrównać do cennego kamienia? Wydaje się, że tak, ponieważ tuja ma pewne wymagania, jeśli idzie o sadzenie i pielęgnację. Trzeba więc o nią odpowiednio dbać, jak o wszystko, co szlachetne.

SADZONKI TIU Fot.123RF.com

Tuja szmaragd – jak sadzić?

Co składa się na troskliwe podejście w stosunku do tui? Przede wszystkim trzeba jej zapewnić odpowiednie stanowisko. Odpowiednie, czyli takie, dzięki któremu roślinie nie będzie nic brakowało. Podstawą jest w tym zakresie poziom nasłonecznienia. W przypadku tui nie może on być ani zbyt duży, ani zbyt mały. Najlepiej drzewu temu sprzyja albo nieznaczne zacienienie, albo umiarkowane nasłonecznienie.

Kolejną ważną kwestią tyczącą się sadzenia tui szmaragdowej jest rodzaj wykorzystanej gleby. Jaki charakter powinna ona mieć w przypadku drzewa, jakim jest tuja? Nie może być ani sucha, ani zbyt wilgotna. Jak widać, tuja szmaragdowa jest więc rośliną, która nad wyraz ceni sobie umiarkowanie i równowagę. Podobnie jak nie lubi ona nadmiernego nasłonecznienia czy zacienienia, tak samo stroni od zbytniej lub niedostatecznej wilgoci gleby. Czym jeszcze powinna się charakteryzować ziemia dla tui szmaragdowej? Z pewnością dla owocnego wzrostu korzystny będzie kwaśny odczyn, a także dobra przepuszczalność. Te dwie właściwości gleby tworzą idealne połączenie, które zapewnia dobry start, a także podstawę do dalszego rozwoju.

Przeczytaj również: Jak rozmnożyć tuje? Przygotowanie własnych sadzonek

ucinanie kawaka tui na sadzonki Fot.123RF.com

Dobre stanowisko nie wystarczy jednak do tego, aby po posadzeniu tui uzyskać okazy, które będą się charakteryzować samymi dobrymi właściwościami. Równie ważne, o ile nie ważniejsze jest to, co dzieje się z rośliną na dalszych etapach rozwoju. Jeżeli pozostawi się drzewo samemu sobie, nie wyniknie z tego nic dobrego. Natomiast jeżeli otoczy się swoje podopieczne czułą i troskliwą opieką, przyniesie to same pozytywne skutki.

Tuje – pielęgnacja

Co więc jest najważniejsze w przypadku pielęgnacji tui szmaragdowej? Nie ulega wątpliwości, że kluczem do uzyskania pozytywnych efektów jest to samo, co w przypadku wszystkich innych roślin. Chodzi tu po prostu o podlewanie. Nie jest ono co prawda konieczne wtedy, gdy występuje dużo opadów, jednak gdy chmury skąpią deszczu, konieczne staje się regularne nawadnianie. Ponieważ tuje szmaragdowe nie lubią się z suszą, w okresach ubogich w opady powinno się je podlewać przynajmniej raz na tydzień. Co ważne, jeżeli drzewa uprawia się w doniczkach (bo istnieje i taka opcja), to należy je podlewać częściej.

Bardzo ważny aspekt dotyczący podlewania tui szmaragdowej związany jest z faktem, iż roślina ta jest zimozielona, a więc jej liście utrzymują kolor nie tylko w ciepłe, ale i w chłodne miesiące. W związku z tym tui szmaragdowej nie wystarczy podlewać tylko latem. Odpowiednich ilości wody należy jej dostarczać również zimą, a szczególnie wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera. Kiedy gleba jest zamarznięta, roślinie trudniej pobiera się wodę i z tego powodu trzeba jej dostarczyć dodatkowego nawodnienia.

Inną ważną czynnością związaną z pielęgnacją tui szmaragdowej jest przycinanie. Tego rodzaju aktywność jest naturalnie konieczna wówczas, gdy roślina tworzy żywopłot. Żeby bowiem takie rozwiązanie dobrze się prezentowało, musi ono być odpowiednio formowane. W tym zawiera się cały sens żywopłotu. Ogrodzenie z drzew i krzewów nie może posiadać nieregularności i nie może składać się z gałązek, które wyrastają poza wyznaczoną linię. Wszystko powinno być równe i właśnie osiągnięciu takiego stanu służy przycinanie.

Okresem, w którym najlepiej dokonuje się cięcia, jest przełom wiosny i lata. Istnieje bowiem wtedy szansa na to, aby usunąć pędy, które nie przetrwały zimy. Pozbycie się ich umożliwia zrobienie miejsca nowym, zdrowym. Jednak kiedy mija lato, to wraz z nim mija również czas dobry na zrobienie porządku z żywopłotem. Jeżeli bowiem ogrodnik zabierze się za przycinanie pędów tuż przed zimą, to mogą one nie zdążyć odrosnąć i wskutek tego zmarnieć w miesiące takie jak grudzień, styczeń czy luty.

Sprawdź również: Tuje – dlaczego brązowieją i jak temu zaradzić?

uschnieta tuja Fot.123RF.com

Jak szybko rośnie tuja szmaragdowa?

Jeśli przestrzega się wszystkich zasad związanych z pielęgnacją tui szmaragdowej, można być spokojnym o rozwój tej rośliny. Następuje on w miarę szybko jak na drzewo tego typu. Poszczególne sytuacje związane ze wzrostem tui mogą się oczywiście wahać, jednak przyjmuje się, że średnio roślinie tej przybywa ok. 25 cm rocznie. Czasami przyrost może być jednak większy o 5, a nawet o 10 cm. Oznacza to, że po dziesięciu latach uprawy otrzymuje się tuje szmaragdy, które mają mniej więcej 2,5 m. Jest to wysokość idealna do tego, żeby tworzyć żywopłot na działce i gwarantować posesji eleganckie otoczenie.

Tuję szmaragdową da się jednak doprowadzać także do tego, by była znacznie większa. W ostatecznym rozrachunku drzewo to jest w stanie osiągać nawet 8 m wysokości. Taki efekt może być jednak wynikiem wyłącznie wieloletniej pracy i szczególnej troski. Jest on czymś, co udaje się uzyskać tylko wyjątkowo cierpliwym ogrodnikom, którzy znajdują satysfakcję w obserwowaniu rok w rok rozwoju swoich podopiecznych.

Podsumowując, tuja szmaragdowa to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o drzewo do tworzenia bądź współtworzenia żywopłotu. Elegancki, szlachetny wygląd tej rośliny nadaje się idealnie do tego, aby funkcjonować w roli reprezentacyjnego ogrodzenia. Co prawda żeby uzyskać pożądany efekt, zaczynając od zera, trzeba włożyć w to sporo pracy, jednak koniec końców ostateczny rezultat zawsze wynagradza wszystkie trudy poniesione w trakcie uprawy tui.

Nawiązując do nazwy rośliny, można wręcz powiedzieć, że jest ona prawdziwym szmaragdem zadbanego ogrodu. Podobnie jak kamień szlachetny to ozdoba, upiększający dodatek biżuterii czy galanterii, tak samo eleganckie drzewo sprawia, że ogród zyskuje wyjątkowy charakter. Nie da się ukryć, że działka bez tui szmaragdowej jest zupełnie inną przestrzenią niż działka, która obfituje w tego rodzaju drzewa. Mówiąc wprost, nie ma ona „tego czegoś”. Warto więc postawić na tuje.

Przeczytaj również:Tuje w ogrodzie - poznaj ich rodzaje i zasady pielęgnacji

Szpaler żywotników w ogrodzie_zywopłot Fot.123RF.com

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.