Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Imponujący kwiat, który zdobi ogród do jesieni. Ostrogowiec czerwony - ciekawe odmiany i uprawa

Ta niedoceniana roślina idealna jest dla początkujących ogrodników. Dziko potrafi rosnąć nawet na podłożu skalnym. Nie ma dużych wymagań, nie potrzebuje podlewania, a jej kwiaty zachwycają od maja do sierpnia, a przy właściwej pielęgnacji nawet do września. Prezentujemy ostrogowiec czerwony, czyli bylinę, która będzie pasować do każdego ogrodu.

Imponujący kwiat, który zdobi ogród do jesieni. Ostrogowiec czerwony - ciekawe odmiany i uprawa
Ostrogowiec czerwony to mało wymagająca bylina, która kwitnie od maja do czerwca. Fot. Mia Zeus/CanvaPro

Spis treści:

Mało wymagające byliny są uwielbiane przez ogrodników. Ostrogowiec czerwony jest jedną z nich. Poznaj tę uniwersalną roślinę i dowiedz się, gdzie ją posadzić oraz jak ją pielęgnować. Będzie zachwycać wyglądem i zapachem przez cały sezon letni.

Ostrogowiec czerwony — mało znana piękność

Ostrogowiec czerwony (Centranthus ruber) to mało znana roślina, która idealnie sprawdzi się do wielu ogrodów. To bylina wieloletnia, której główną zaletą jest długie i intensywne kwitnienie. Tworzy rozłożyste, sztywne kępy i może dorastać do 80-100 cm wysokości. To śródziemnomorska roślina, która kwiatami ozdabia ogród już od maja aż do sierpnia. Przy odpowiedniej pielęgnacji może wypuścić kwiaty ponownie we wrześniu. Co więcej, roztacza wokół siebie delikatną woń, która przyciąga do ogrodu pożyteczne owady, takie jak pszczoły, trzmiele czy motyle.

Pędy ostrogowca wznoszą się sztywno do góry i rozgałęziają mniej więcej w połowie swojego wzrostu. Na każdym pędzie tworzą się drobne, rurkowate kwiaty o niespotykanym kształcie płatków. Jeden skierowany jest w górę, a pozostałe cztery w dół. Mają czerwono-różowy kolor, a razem tworzą efektowną mozaikę. Z kolei pędy i liście rośliny są szaro-zielone i mogą mieć delikatnie niebieskie zabarwienie. Dodatkowo pokryte są warstwą wosku, która stanowi ochronę przed nadmiernym parowaniem.

Ciekawe odmiany ostrogowca czerwonego

W sklepach ogrodniczych możemy spotkać kilka ciekawych odmian ostrogowca czerwonego. Mogą różnić się od siebie rozmiarem, a także zabarwieniem kwiatów. Do najczęściej wybieranych odmian należą:

  • 'Albus' – może osiągać wysokość 50-70 cm, tworzy zaokrąglone kępy i ma piękne białe kwiatostany;
  • 'Coccineus' – odrobinę mniejsza odmiana, ponieważ dorasta do ok. 60 cm wysokości oraz szerokości, tworzy kwiaty o intensywnym czerwonym kolorze;
  • 'Roseus' – odmiana o różowych kwiatach;
  • 'Atrococcineus' – tworzy kwiaty w kolorze ciemnej purpury.

Przeczytaj również: Uważaj z nawożeniem piwonii wiosną. Źle dobrany nawóz zablokuje wzrost i kwitnienie

Ostrogowiec czerwony — uprawa

Ostrogowiec czerwony to roślina bardzo prosta w uprawie. Z tego powodu poleca się ją szczególnie początkującym ogrodnikom. W dzikich warunkach jest w stanie wyrosnąć nawet na kamiennym podłożu, na dachach czy murach. Nie ma dużych wymagań, a kiedy posadzimy ją w odpowiednim miejscu, na pewno sobie poradzi.

Ostrogowiec czerwony najlepiej radzi sobie na stanowiskach mocno nasłonecznionych. Silne promienie słońca sprawiają, że będzie dobrze się rozwijać i mocno kwitnąć. Toleruje również lekki półcień, ale niestety może mieć wtedy mniej kwiatów. Warto zapewnić mu zaciszne i osłonięte od wiatru miejsce.

Ostrogowiec nie potrzebuje dużej ilości wody. Z tego powodu najlepiej sobie radzi na suchych i dobrze przepuszczalnych glebach, ponieważ lepiej znosi suszę niż przelanie. Poradzi sobie praktycznie na każdym podłożu niezależnie od pH – ziemia może być kwaśna, lekko zasadowa albo obojętna.

Ostrogowiec ma niewielkie wymagania, urośnie niemal wszędzie, nie potrzebuje dużo wody. Fot. seven75/CanvaPro

Podlewanie ostrogowca jest konieczne tylko w przypadku długiej suszy w okresie upałów. Należy jednak podejść do tego z dużym umiarem, ponieważ zbyt duża ilość wody powoduje gnicie korzeni.

Roślina nie jest zimozielona i jest odporna na mróz. Na zimę warto jednak ją okryć, aby zmniejszyć ryzyko przemarznięcia.

Niestety, ostrogowiec źle znosi przesadzanie, ze względu na to, że tworzy korzenie palowe. Przez to warto od razu posadzić ją w miejscu docelowym. Jeśli zależy nam na rozmnażaniu rośliny, najprościej jest zrobić to za pomocą nasion pomiędzy kwietnie a czerwcem.

Po kwitnięciu kluczowe jest przycinanie suchych pędów. Dzięki temu roślina będzie mogła ponownie zakwitnąć.

Przeczytaj również: Kiedyś rósł w każdym ogródku, znów wraca do łask. Heliotrop peruwiański – sadzenie i pielęgnacja

Zastosowanie ostrogowca czerwonego w ogrodzie

Rozłożyste kępy ostrogowca idealnie sprawdzają się do wypełniania pustych przestrzeni w ogrodzie. Za pomocą rośliny można zagospodarować duże, wolne połacie, ponieważ szybko i efektownie je wypełni. Niektórzy decydują się umieścić ją na skalniakach. Jako że jest byliną dość wysoką, nie ryzykujemy, że przyćmi rośliny, które rosną obok.

Ostrogowiec czerwony najlepiej radzi sobie w większych grupach. Z tego powodu można stworzyć z rośliny efektowne szpalery, które zachwycać będą nie tylko kolorami, ale również delikatnym zapachem.

Roślina pasuje idealnie do ogrodów naturalistycznych, a także tych inspirowanych klimatem krajów śródziemnomorskich. Można komponować je z roślinami o podobnych wymaganiach, takimi jak szałwia, lawenda, krwawnik, juka karolińska czy jeżówka.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

W sezonie kwitnie trzy razy, przyciąga polskie koliberki. Jak uprawiać kuflika cytrynowego?

Jak przycinać hortensję, żeby pięknie kwitła. Sposób ogrodników na gęste krzewy i duże kwiaty

Kiedy najlepiej sadzić mieczyki? Pamiętaj o tej zasadzie, będą długo kwitły, nie przewrócą się

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.