Spis treści:
Kiedy sadzić mieczyki?
Mieczyki to rośliny bulwiaste, ich bulwy często zwane są cebulami. Przywędrowały do nas z południowej Afryki i dlatego bardzo źle znoszą niskie temperatury. Nie są w stanie przezimować w naszych warunkach, więc wykopujemy ich bulwy jesienią, by wiosną zakopać je w ziemi.
Najlepszy termin na sadzenie mieczyków do gruntu to koniec kwietnia i początek maja. Ziemia jest wtedy już dość ciepła, a stosunkowo głęboko zakopanym bulwom niestraszne są lekkie przymrozki. Dobrze jest jednak kierować się przy tym temperaturą gleby, powinna ona mieć około 10 stopni Celsjusza. Jeśli więc wiosna była wyjątkowo zimna i podłoże nie osiągnęło jeszcze odpowiedniej temperatury, lepiej poczekać z sadzeniem mieczyków. Nie ma co jednak czekać do pierwszych upałów, które zaszkodzą bulwom w kiełkowaniu.
Jak sadzić mieczyki - najważniejsze zasady
Mieczyki to dość delikatne rośliny i sadzenie ich najlepiej zacznij od wyboru bulw. Odrzuć te, która są uszkodzone lub nadgniłe, zwróć uwagę, by nie miały przebarwień i wklęśnięć. Tylko zdrowe cebulki dają szansę na piękne i odporne kwiaty. Poniżej najważniejsze zasady sadzenia mieczyków do gruntu:
- Zaprawa bulw
Zdejmij z cebulek łuski okrywowe, zanurz je w wodzie z dodatkiem środka grzybobójczego przez kwadrans. Następnie wyjmij bulwy i dokładnie je osusz. W ten sposób uodpornisz je na choroby grzybowe.
Przeczytaj również: Kiedyś rósł w każdym ogródku, znów wraca do łask. Heliotrop peruwiański – sadzenie i pielęgnacja
- Stanowisko
Mieczyki lubią stanowiska słoneczne, ewentualnie półsłoneczne. Powinny być osłonięte od wiatru, który mógłby połamać ich wysokie łodygi, stanowisko nie może być podmokłe.
- Podłoże
Te rośliny preferują żyzną, bogatą w składniki odżywcze glebę, o dość wysokim pH (6,5 – 7). Podłoże nie może być zbyt wilgotne, ponieważ spowoduje to gnicie cebulek.
Przed sadzeniem bulwy mieczyków warto wymoczyć z wodą ze środkiem grzybobójczym. Fot. Aleksand Krotkov/CanvaPro
- Przygotowanie podłoża
Odchwaść ziemię, w której chcesz zasadzić mieczyki i przekop ją. Możesz wymieszać ją z kompostem, który poprawi strukturę i użyźni glebę.
- Odległość i głębokość
W przygotowanym podłożu wykop dołki o głębokości 10 – 15 cm. Posadzone płycej mieczyki będą się przewracały. Odległość między roślinami powinna wynosić 10 – 15 cm w przypadku odmian średnich i 20 – 25 cm przy odmianach wysokich.
- Po posadzeniu
Po posadzeniu przysyp cebulki ziemią i delikatnie przyklep, a miejsce spryskaj wodą. W pielęgnacji tych rośli istotne jest, aby podlewać je umiarkowanie i nie dopuścić do zastojów wody w glebie. W przypadku dużych odmian w przyszłości warto je podeprzeć i podwiązać, aby się nie połamały.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Przycinanie i nawożenie lawendy wiosną. W ogrodzie szybko zrobi się fioletowo
Uważaj z nawożeniem piwonii wiosną. Źle dobrany nawóz zablokuje wzrost i kwitnienie
Nawożenie oleandra. Naturalne sposoby na wzmocnienie i pobudzenie do kwitnienia