Spis treści:
- Kuflik cytrynowy - miododajna piękność
- Jakie wymagania ma kuflik cytrynowy?
- Przesadzanie i rozmnażanie kuflika cytrynowego
Kuflik cytrynowy - miododajna piękność
Kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus) to roślina należąca do rodziny mirtowatych, która przywędrowała do nas z Australii. Szybko zyskała sobie popularność ze względu na ekstrawagancki wygląd kwiatów. Ich pręciki sprawiają wrażenie, że kwiatostany są puchate i do złudzenia przypominają szczotki do mycia butelek. Liście kuflika są podłużne, ostro zakończone i wydzielają przyjemną, cytrynową woń. To jej roślina zawdzięcza swoją nazwę.
Kuflik ma postać krzewów, które w naszym klimacie osiągają maksymalnie wysokość półtora metra. Nie nadaje się do uprawy w gruncie, ale jest przyciągającą oko ozdobą balkonów i tarasów. Kuflik cytrynowy ma jeszcze jedną, ogromną zaletę, jest rośliną miododajną. Jego niezwykłe, osiągające 10 cm długości kwiaty zwabią nie tylko pszczoły, motyle czy trzmiele, ale również polskie koliberki, czyli Furkacza gołąbka. Zobaczenie go w naturze jest nie lada wyczynem. Australijska roślina daje na to szansę, ponieważ kwitnie aż trzy razy w sezonie.
Jakie wymagania ma kuflik cytrynowy?
Kuflik cytrynowy w naszych warunkach nadaje się tylko do uprawy pojemnikowej. Ma to swoje dobre strony, ponieważ rośliny w doniczkach łatwiej zimować, a to kluczowy zabieg w pielęgnacji tego krzewu. Jakie wymagania ma kuflik cytrynowy?
- Stanowisko
Roślina preferuje stanowiska mocno nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Może stać w pełnym słońcu przez kilka godzin dziennie.
- Podłoże
Przepuszczalne, próchnicze, o odczynie lekko kwaśnym.
- Podlewanie
Od wiosny do jesieni kuflik wymaga regularnego podlewania i zawsze wilgotnej ziemi, woda jednak nie powinna stać w doniczce. Dlatego dobrze jest zastosować drenaż. Zimą zmniejszamy częstotliwość podlewania, dbając jedynie, by nie doprowadzić do wyschnięcia korzeni.
Przeczytaj również: Nawożenie oleandra. Naturalne sposoby na wzmocnienie i pobudzenie do kwitnienia
- Nawożenie
Kuflik cytrynowy wymaga nawożenia przez cały okres wegetacyjny, najlepiej nawozami dla roślin kwitnących. Od września należy się całkowicie wstrzymać z nawożeniem.
- Przycinanie
Po kwitnieniu trzeba usunąć przekwitłe kwiatostany, warto też skrócić roślinę o połowę. W kolejnym sezonie wegetacyjnym kuflik bardzo szybko wyprodukuje nowe przyrosty.
- Zimowanie
Po przekwitnięciu roślina powinna zimować w chłodnym (5-10 stopni Celsjusza), ale jasnym miejscu. Brak dostępu do światła sprawi, że kuflik zmarnieje. Idealnym miejscem dla niego będzie szklarnia lub oświetlona weranda.
- Choroby i szkodniki
Kuflik cytrynowy bywa atakowany przez wełnowca, przędziorka chmielowca i tarczniki. Zwalczyć je można naturalnymi opryskami z olejów parafinowego, rydzowego lub olejku neem.
Od wiosny do jesieni kuflik wymaga regularnego podlewania i zawsze wilgotnej ziemi. Fot. anutr/123RF.com
Przesadzanie i rozmnażanie kuflika cytrynowego
Ważnym aspektem pielęgnacji tej rośliny jest przesadzanie. Kuflika cytrynowego należy przesadzić do nowej, większej doniczki po każdym zimowaniu. Kiedy roślina osiągnie już pożądaną wysokość, wystarczy po kolejnych zimowaniach wymieniać jej wierzchnią warstwę podłoża. Doniczka koniecznie powinna mieć odpływ, a jej dno najlepiej wysypać drenażem w formie keramzytu. To zapobiegnie zatrzymywaniu wody w doniczce, co może roślinie zaszkodzić.
Kuflika cytrynowego można rozmnażać na dwa sposoby: z nasion i z sadzonek półzdrewniałych. Nasiona wysiewamy w domu, wczesną wiosną. Wzejdą po dwóch tygodniach, a kiedy na zewnątrz temperatury osiągną 20 stopni Celsjusza, można wynieść je na balkon. Kuflik wyhodowany z nasion zakwitnie jednak najwcześniej po upływie trzech lat.
Rozmnażanie rośliny z sadzonek półzdrewniałych nie jest łatwe, ponieważ bardzo ciężko się ukorzeniają. Należy je pobierać latem, od lipca do sierpnia. Sadzonki powinny mieć długość 10 cm, a ciąć trzeba pod węzłem liściowym. Następnie trzeba usunąć dolne liście, zostawiając kilka górnych. Warto na kilka sekund zanurzyć końcówkę w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych. Kolejnym krokiem jest umieszczenie sadzonki w doniczce z podłożem, może być to torf wymieszany z piaskiem. Dla lepszego efektu dobrze jest przykryć roślinę podziurawioną folią. Proces ukorzeniania kuflika cytrynowego trwa od ośmiu do dziesięciu tygodni.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Uważaj z nawożeniem piwonii wiosną. Źle dobrany nawóz zablokuje wzrost i kwitnienie
Kiedyś rósł w każdym ogródku, znów wraca do łask. Heliotrop peruwiański – sadzenie i pielęgnacja