Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby truskawki miały dużo owoców? Czym podlewać truskawki?

Czerwiec to miesiąc, który upływa pod znakiem truskawek. Co zrobić, jeśli nasza uprawa jeszcze nie zakwitła? Dzięki odpowiednim nawozom możesz wspomóc rośliny i sprawić, że dadzą obfite i smaczne plony. Sprawdź, jak przygotować domowe środki, które wpłyną na letnie zbiory truskawek.

Co zrobić, żeby truskawki miały dużo owoców? Czym podlewać truskawki?
Truskawki nie chcą kwitnąć? Podlewaj je naturalnymi nawozami. Sprawdź, jak je przygotować. Fot.123RF.com

Spis treści:

Sezon na truskawki to ulubiony moment wiosny większości z nas. Co zrobić, kiedy jego czas już przyszedł, a truskawki nie chcą dawać plonów? Sprawdź, czym wzbogacić glebę, aby zapewnić sobie obfite zbiory. 

Jaką ziemię lubią truskawki?

Truskawki nie mają dużych wymagań glebowych. Dobrze owocują na glebach różnego rodzaju. Nie poradzą sobie jedynie na terenach podmokłych i piaszczystych. Najbardziej  odpowiada im lekka, próchnicza gleba o lekko kwaśnym odczynie.

Równie ważne jest wybranie właściwego stanowiska. W przypadku truskawek sprawdzi się zaciszne, osłonięte od wiatru i słoneczne stanowisko.

Szczególnie ważne w uprawie truskawek jest odpowiednie przygotowanie gleby. Przed posadzeniem sadzonek w gruncie teren należy dokładnie odchwaścić, przekopać oraz wymieszać z obornikiem lub kompostem. Spulchnienie gleby i dostarczenie jej składników odżywczych przyniesie nam bogatsze plony i pozytywnie wpłynie na rozwój roślin.

Jeśli lubimy innowacyjne rozwiązania, warto zastanowić się nad wybraniem innego rodzaju podłoża niż ziemia pod truskawki. Ostatnie badania wykazały, że bogatsze i bardziej wartościowe plony można wyhodować poprzez uprawę truskawek na włóknie kokosowym.

Zobacz także: Truskawki szybciej rosną i mają więcej właściwości. Uprawa truskawek na włóknie kokosowym

Jak często odchwaszczać truskawki?

W uprawie truskawek warto zwrócić uwagę na występowanie chwastów. Ich obecność może być uciążliwa przez cały okres wegetacyjny. Można jej jednak w prosty sposób zapobiec. Jeszcze przed posadzeniem sadzonek, warto opryskać zagony naturalnymi preparatami chwastobójczymi. Zlikwidują one najbardziej uciążliwe chwasty wieloletnie, takie jak perz, mniszek lekarski oraz chrzan.

Regularne odchwaszczanie jest konieczne, jeśli zależy nam na obfitych i smacznych plonach. Jeśli nie lubimy tego robić, możemy spróbować ściółkowania. Rozłożenie pod roślinami warstwy słomy pozwoli na powstrzymanie rozwoju chwastów oraz szarej pleśni. Zmniejsza się także ryzyko gnicia owoców przez zetknięcie z ziemią. Ściółkowanie stanowi także ochronę przed bakteriami i grzybami chorobotwórczymi.

Do ściółkowania truskawek najlepiej nada się słoma żytnia lub pszenna. Truskawki możemy także wyściółkować za pomocą kory drzew iglastych lub czarnej folii.

Czym nawozić truskawki, aby dały dużo owoców?

Jeśli zależy nam na bogatych plonach, musimy zadbać o regularne nawożenie truskawek. Jakie preparaty będą do tego najlepsze?

Truskawki najbardziej lubią nawozy organiczne. Doskonale sprawdzi się samodzielnie wytwarzany kompost, którym ziemię można wzbogacić przed posadzeniem truskawek i po nim. Wystarczy, że przekopiemy kompost na głębokości ok. 10 cm z ziemią. Uważajmy jedynie, aby nie uszkodzić korzeni roślin.

Stosowanie kompostu, szczególnie podczas intensywnego wzrostu sadzonek może być uciążliwe. Z tego powodu warto wybrać nawozy organiczne w formie płynnej. Z czego można je przygotować?

Czym podlewać truskawki, żeby dobrze owocowały?

Gnojówka z pokrzywy to tani i wyjątkowo skuteczny nawóz, który można bardzo łatwo przygotować. Jest bogaty w witaminy A, B, C, K oraz w minerały, takie jak potas, fosfor, magnez, azot i żelazo. Środek nie tylko wzmocni truskawki, ale także pomoże w chronieniu ich przed szkodnikami.

Do przygotowania gnojówki potrzebujemy jeden kilogram pokrzyw, które zebrane były przed kwitnieniem. Łodygi tniemy na kawałki i zalewamy 10 litrami wody. Mieszankę przykrywamy i zostawiamy do fermentacji na ok. 2-4 tygodnie. Raz dziennie warto go wymieszać.

Kiedy nawóz będzie gotowy, wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:10. Gotową mieszanką możemy wzbogacać regularnie glebę.

Truskawki najlepiej czują się w glebie o lekko kasowym odczynie. To oznacza, że jako nawóz doskonale sprawdzi się kwaśne mleko. Do przygotowania odżywczej mieszanki będziemy potrzebowali szklanki kwaśnego mleka, łyżkę humusu, łyżkę obornika i szklankę wody. Składniki mieszamy ze sobą i przechowujemy w ciepłym i suchym miejscu przez ok. 2-3 tygodnie. Po tym czasie nawóz jest gotowy do użycia.

Do pielęgnacji truskawek doskonale nadają się drożdże piekarskie. Mogą polepszyć wzrost truskawek, wpłynąć na wielkość i smak owoców, zakwasić ziemię oraz ochronić uprawę przed groźnymi chorobami grzybowymi.

Aby przygotować nawóz, który będzie wykorzystywał cenne właściwości drożdży, wystarczy kawałek czerstwego chleba na zakwasie żytnim. Należy zalać go w całości wodą. Miksturę odstawiamy na przynajmniej 10 dni, aby sfermentowała. Po tym czasie wystarczy, że rozcieńczymy nawóz z wodą w proporcjach 1:10 i podlejemy nim rośliny.

Nawóz z popiołu drzewnego jest wyjątkowo prosty w przygotowaniu. Wystarczy, że zmieszamy 100 g popiołu z 1,5 litra wody. Gotową mieszanką można od razu podlewać rośliny. Nawóz wzbogaci glebę o azot i potas.

Nawóz z chwastów

Chwasty w uprawie truskawek mogą sprawić wiele problemów. Dobrą wiadomością jest to, że można je wykorzystać na swoją korzyść. Mniszek lekarski, żywokost czy szałwia stanowią doskonałą bazę do naturalnych nawozów. Wystarczy, że ok. 1 kilogram zerwanych roślin pokroimy na mniejsze kawałki i zalejemy 2 litrami letniej wody. Tak przygotowany roztwór należy zostawić na kilka dni do sfermentowania. Po ok. 2-3 tygodniach będzie gotowy do użycia.

Po czym nie wolno sadzić truskawek?

Uprawa truskawek w jednym miejscu nie powinna trwać dłużej niż 3-4 lata. Po tym czasie plony maleją, a rośliny są bardziej narażone na choroby i ataki szkodniki. Aby zapobiec tym negatywnym skutkom, wystarczy znaleźć dla uprawy nowe miejsce. O czym należy pamiętać przy jego wyborze?

Truskawek nie powinno się sadzić po:

  • malinach,
  • ziemniakach,
  • warzywach kapustnych,
  • pomidorach.

Lepiej jest je posadzić na grządkach, gdzie wcześniej rosły takie rośliny, jak:

  • groch,
  • fasola,
  • cebula,
  • gryka,
  • gorczyca.

Równie ważne są rośliny, które otaczają truskawki. Obok uprawy warto posadzić czosnek, cebulę, por, szczypiorek, fasolę, groch, sałatę oraz marchewkę. Rośliny będą wspomagać wzajemnie swój wzrost. Przez to, że mają całkowicie inne potrzeby w kwestii składników odżywczych, światła oraz wody nie stanowią dla siebie konkurencji. Natomiast rośliny cebulowe, które wydzielają substancje lotne, mogą pomóc w ochronie przed występowaniem chorób oraz szkodników.

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

"Na zdrowie": Aromatyczne truskawki. Smakowite i odżywcze owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.