Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Po deszczu warto spulchnić ziemię. Co to daje, jak prawidłowo spulchniać glebę?

Przedłużające się okresy suszy dają się we znaki naszym uprawom. Przerywają je gwałtowne burze, podczas których na ziemię spadają w krótkim czasie ogromne ilości wody, co nie sprzyja jej wsiąkaniu w podłoże. Pomóc może spulchnianie gleby bezpośrednio po deszczu. Ułatwi to magazynowanie wody w ziemi oraz zapobiegnie jej zbijaniu. Jak dobrze spulchniać glebę w czasie suszy? Wyjaśniamy.  

 

Po deszczu warto spulchnić ziemię. Co to daje, jak prawidłowo spulchniać glebę?
Spulchnianie gleby polepsza cyrkulację powietrza i zwiększa retencje wody. Fot. liudmilachernetska/123RF.com

Spis treści: 

Dlaczego warto spulchniać ziemię w ogrodzie? 

Gleba jest jednym z najważniejszych elementów każdego ogrodu. To w niej rośliny zakorzeniają się, pobierają składniki odżywcze i wodę. Dlatego dbanie o jej strukturę i jakość jest kluczowe dla zdrowia roślin i obfitości plonów. Dlaczego warto spulchniać glebę w ogrodzie? Powodów jest kilka:  

  • Lepsza cyrkulacja powietrza: Gdy gleba jest zbita, korzenie roślin mają ograniczony dostęp do tlenu, który jest niezbędny do ich prawidłowego wzrostu. Spulchnianie poprawia strukturę gleby, zwiększając ilość powietrza w jej przestrzeniach, co wspomaga oddychanie korzeni. 

  • Zwiększenie retencji wody: Spulchniona gleba lepiej zatrzymuje wodę. Woda jest równomiernie rozprowadzana, co zapobiega jej szybkiemu odpływowi i umożliwia korzeniom dłuższy dostęp do wilgoci. 

  • Ułatwienie przenikania korzeni: W luźnej glebie korzenie roślin łatwiej się rozrastają, co sprzyja lepszemu pobieraniu składników odżywczych i stabilizacji roślin. 

  • Poprawa żyzności gleby: Spulchnianie sprzyja rozkładowi materii organicznej i zwiększa aktywność mikroorganizmów, co przekłada się na lepszą dostępność składników odżywczych. 

  • Zapobieganie chorobom roślin: Zbita gleba może sprzyjać rozwojowi patogenów i szkodników. Spulchnianie zmniejsza ryzyko występowania chorób korzeniowych i poprawia zdrowie roślin. 

Dodatkowo spulchnianie gleby pomaga w kontrolowaniu chwastów, ponieważ utrudnia im ukorzenianie się i wzrost. Jest więc niezbędnym zabiegiem w każdym ogrodzie, który wesprze nasze przydomowe uprawy.  

Glebę, zwłaszcza podczas suszy, należy spulchniać specjalną techniką. Fot. Vitalii Marhcenko/CanvaPro

Jak dobrze spulchniać glebę? 

Prawidłowe spulchnianie gleby to proces, który wymaga uwzględnienia kilku kluczowych kroków. Pierwszym z nich jest wybór odpowiednich narzędzi. Do spulchniania gleby można używać wideł lub motyki, ważne, aby narzędzia były dobrze zdezynfekowane. Dzięki temu nie przenosimy w ogrodzie patogenów chorobowych z miejsca na miejsce. Następnie warto przygotować glebę poprzez usunięcie z jej powierzchni wszelkich chwastów, kamieni i resztek roślinnych, które mogą utrudniać pracę.

Przeczytaj również: Co to jest pH gleby i jak je zmienić? Zakwaszanie i odkwaszanie gleby domowymi sposobami

Dobre spulchniania gleby obejmuje też technikę wykonywania tego zabiegu. Gleby nie należy przekopywać zbyt głęboko, aby nie zakłócić naturalnej struktury warstw glebowych. Optymalna głębokość spulchniania to około 15-20 cm. Ważne jest, aby unikać nadmiernego rozdrabniania gleby, co może prowadzić do jej erozji. Po deszczu gleba jest miękka i łatwiej ją spulchnić. Warto pamiętać, że zbyt mokra gleba może się zbijać po wyschnięciu, dlatego najlepiej jest spulchniać glebę, gdy jest wilgotna, ale nie przemoczona. Ostatnim krokiem jest regularność zabiegu. Gleba powinna być spulchniana regularnie, co zapobiega zbijaniu się ziemi i utrzymuje jej optymalną strukturę. 

Po deszczu warto spulchnić ziemię w ogrodzie. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Spulchnianie ziemi w czasie suszy  

Spulchnianie ziemi w czasie suszy może wydawać się czynnością ryzykowną, teoretycznie przecież w ten sposób ułatwiamy wodzie odparowywanie. Jednak to tylko pozór. W istocie woda, wnikając w ziemię, tworzy w niej kanaliki i tymi samymi kanalikami potem wyparowuje z podłoża. Spulchniając więc wierzchnią warstwę ziemi, burzymy system kanalików, dzięki czemu wilgoć nie ma zamkniętą drogę do parowania. Ważne jest, aby w czasie suszy nie spulchniać gleby zbyt głęboko, wystarczy tu 5 – 10 cm. Płytkie spulchnianie pomaga zatrzymać wilgoć w glebie i zapobiega tworzeniu się twardej skorupy na powierzchni.  

Podczas długotrwałych okresów suszy warto spulchniać ziemię po deszczu. Dzięki temu woda nie spłynie po zbitej ziemi na boki, ale wsiąknie w podłoże, gdzie spełni swoje zadanie. Jeśli jednak opadów nie ma od dłuższego czasu, a ziemia jest mocno zbita, warto wykonać zabieg odwrotny, czyli spulchnić glebę przed podlewaniem. Wilgoć będzie miała szansę wniknąć w głębsze warstwy podłoża.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Jak przywrócić glebie żyzność? Wzmocnij ją mieszanką na bazie drożdży i jodu

7 najlepszych sposobów na poprawienie żyzności gleby w ogrodzie. Te metody zawsze się sprawdzają

Przycinanie starych tui. Jak zrobić to dobrze, by wypuszczały nowe gałązki?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.