Porady ogrodnicze

Sadzonki zdrewniałe – jak pobierać i ukorzeniać? Sprawdź poradnik krok po kroku

Sadzonka zdrewniała to fragment jednorocznego zdrewniałego pędu w stanie spoczynku. Rozmnażanie drzew i krzewów przy użyciu sadzonek zdrewniałych to jedna z najprostszych metod do zwiększenia populacji ulubionych roślin w ogrodzie. Jesienią i zimą, gdy masz mniej obowiązków przy pielęgnacji działki, możesz coś poprzycinać i posadzić. Zamiast kupować sadzonki, zafunduj sobie dużą zniżkę i zdobądź rośliny za darmo!

Sadzonki zdrewniałe – jak pobierać i ukorzeniać? Sprawdź poradnik krok po kroku
Sadzonki zdrewniałe to jedna z najprostszych metod rozmnażania drzew i krzewów, które zrzucają liście na zimę. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie rośliny rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe?

Wiele osób, z pewnością ty także, ma swoje ulubione drzewa czy krzewy jadalne lub ozdobne. Chcesz mieć ich więcej? Sprawdź, jakie rośliny rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe.

Krzewy rozmnażane przez sadzonki zdrewniałe:

  • bez czarny;

  • budleje Dawida;

  • derenie;

  • forsycje;

  • hortensje bukietowe;

  • jaśminowce wonne;

  • kaliny;

  • krzewuszki cudowne;

  • pęcherznice kalinolistne;

  • śnieguliczki;

  • tamaryszki;

  • tawuły;

  • wierzby.

Ponadto dzięki sadzonkom zdrewniałym masz także możliwość rozmnażania krzewów owocowych, takich jak:

  • porzeczka biała;

  • porzeczka czerwona;

  • porzeczka czarna;

  • agrest;

  • winorośl.

Wśród drzew poprzez sadzonki zdrewniałe rozmnaża się:

  • katalpę;

  • morwę;

  • platany;

  • topolę;

  • wierzbę.

Zwiększenie populacji roślin to szansa na dodatkowe ozdoby w ogrodzie, ale także pyszne owoce. Być może wśród twoich znajomych lub rodziny znajdą się osoby, które ucieszy taka sadzonka. Jest to szczególnie udany prezent, gdy ktoś przepada za pysznymi porzeczkami lub smacznymi winogronami.

jak pobierać sadzonki zdrewniałe Sadzonki zdrewniałe pobieramy najczęściej późną jesienią i na początku zimy. Fot.123RF.com

Kiedy pobierać sadzonki zdrewniałe?

Sadzonki zdrewniałe z ozdobnych i owocowych krzewów liściastych pobiera się, gdy te są w spoczynku, czyli od października do marca. Jak pobierać sadzonki zdrewniałe? Pamiętaj, aby nie było na nich żadnych liści. Unikaj także cięcia roślin w trakcie mrozów, ponieważ krzew, z którego pobierzesz sadzonkę, może przemarznąć. W takich okolicznościach pojawiają się także problemy z samymi sadzonkami, ponieważ w zamarzniętej ziemi ich nie posadzisz.

Rośliny, z których ścinasz pędy, powinny mieć zdolność do tworzenia silnych, ale niezbyt grubych pędów. Dobrze, gdy mają one krótkie międzywęźla. Przycinanie roślin wpływa na ich lepsze krzewienie się w kolejnym sezonie.

Pobrane pędy najlepiej związać i opisać, np. przytwierdzając etykietę. Do czasu, gdy będziesz je ciąć na sadzonki, przechowuj je w dołowniku lub chłodni. Pobrane pędy poradzą sobie w temperaturze 1–2°C, ale zabezpiecz je przed mrozem i wysuszeniem.

Pąki wielu gatunków roślin nabrzmiewają już wczesną wiosną. Jeśli planujesz zwiększenie populacji wiciokrzewów, wierzb czy bzów, zacznij działać już w listopadzie. Przed mrozami dobrze pobrać także pędy roślin, które nie są w pełni zdrewniałe przed zimą, np. okrywowych odmian róż.

Przeczytaj również: Okrywanie roślin na zimę. Kiedy i czym okrywać rośliny przed mrozem?

Jak pobierać sadzonki?

Przygotowanie sadzonek zdrewniałych jest bardzo proste. Z tym zadaniem poradzą sobie nawet mniej doświadczeni ogrodnicy. Jeśli pierwszy raz będziesz rozmnażać ulubione krzewy, weź ze sobą ołówek. Pozwoli ci on odmierzyć, przynajmniej w przybliżeniu, pożądaną długość i grubość sadzonek.

Warto wiedzieć, że czarny bez ma najczęściej grubsze gałązki, a tawuły cieńsze. Jednak w przypadku większości krzewów z pewnością znajdziesz proste fragmenty pędów, które potniesz na fragmenty przypominające ołówki.

Dół sadzonki utnij na prosto. Górną część przytnij na skos, około 1 cm nad najwyżej umiejscowionym pąkiem. Woda nie będzie zatrzymywać się na ranie i spłynie w dół. Dzięki temu roślina nie będzie gnić ani chorować. Ta metoda pozwala uniknąć posadzenia rośliny do góry nogami.

Doświadczeni ogrodnicy sugerują, aby sadzonka zdrewniała miała od 15 do 18 cm długości. Na każdym fragmencie powinny znajdować się minimum trzy pary pąków, w przypadku ułożenia naprzeciwległego, lub trzy pąki ułożone naprzemianlegle, ale wówczas dobrze, gdy są dwa międzywęźla. Z tak pozyskaną sadzonką można przejść do kolejnych etapów.

Najlepiej ukorzeniają się te sadzonki, które są pozyskane z odcinka pędu znajdującego się najniżej na roślinie. Wynika to stąd, że u podstawy przyrostu rocznego gromadzi się najwięcej tzw. auksyn, czyli naturalnych regulatorów wzrostu.

Jak ukorzenić sadzonki zdrewniałe? 6 prostych kroków

Istnieje kilka prostych czynności, które trzeba wykonać, aby roślina się ukorzeniła. Dobrze przygotowana sadzonka wypuści pędy i wiosną będzie można przenieść ją do miejsca docelowego.

  • Krok 1

Sadzonki zdrewniałe, które zdecydujesz się przechować w chłodnym pomieszczeniu, wytworzą kalus w miejscach cięcia. Pomoże on w szybszym ukorzenieniu się po włożeniu sadzonek do gleby. Zanim jednak roślina wyląduje w ziemi, obsyp końcówki ukorzeniaczem, który przyspiesza wzrost korzeni. Nie jest to obowiązkowy punkt, ale pomoże roślinie w rozwoju.

  • Krok 2

Sadzonki wsadź w miejscu docelowym, do donicy lub na rozsadniku. Jeśli planujesz rozbudować lingustrowy żywopłot, to możesz wetknąć pędy od razu tam, gdzie będą miały się rozwijać. Rośliny w donicach możesz przenosić, gdy zajdzie taka potrzeba. Co więcej, nie podepczesz ich przypadkowo w trakcie innych prac.

  • Krok 3

Jeśli zdecydujesz się na donicę, to napełnij ją w połowie ziemią uniwersalną i żwirkiem, a następnie całość wymieszaj. Nie wsadzaj sadzonek do piasku. Nie ma w nim składników odżywczych, co zmusza roślinę do wydawania długich korzeni. Niestety są one wątłe i połamią się przy przesadzaniu.

  • Krok 4

Sadzonki włóż do ziemi na głębokość około ⅔ ich długości. Nad ziemią powinien znajdować się jeden pąk lub jedna para pąków. Następnie całość obficie podlej.

  • Krok 5

Donicę postaw w chłodnym miejscu, np. w nieogrzewanej szklarni lub w piwnicy. Jeśli pogoda sprzyja, możesz zostawić ją na świeżym powietrzu. Pamiętaj o regularnym nawadnianiu, które pobudza roślinę do rozwoju.

  • Krok 6

Prawdopodobnie najtrudniejsze zadanie – oczekiwanie na wiosnę. Kiedy nadejdą cieplejsze dni, sadzonki zaczną rosnąć. Dla ułatwienia podpisz doniczki lub oznacz sadzonki, które rosną już w miejscu docelowym.

Kiedy posadzić sadzonki zdrewniałe?

Sadzonki możesz posadzić zaraz po pobraniu ich z matecznika. W zależności od gatunku wsadź je w ziemię w miejscu docelowym lub w doniczkach. Systematycznie podlewaj i czekaj na wiosnę.

Innym sposobem jest pobieranie sadzonek wczesną wiosną. Robi się to głównie na przełomie marca i kwietnia. Pobrane fragmenty trafiają do przygotowanej ziemi na zagonach polowych. Dobrze wzbogacić ją odkwaszonym torfem, obornikiem lub korą. Pamiętaj, że kompost może zachwaszczać grunt.

Kiedy posadzić sadzonki zdrewniałe? Pobrane sadzonki zdrewniałe możesz przez pewien czas przechowywać i posadzić w dogodnym momencie. Ważne jednak, aby nie trzymać ich zbyt długo, gdyż wyschną i nie wydadzą nowego życia. Jeśli pobrane fragmenty przetrwają, możesz posadzić je w dowolnym czasie. Byleby unikać mrozów.

Rozmnażanie roślin przez pobieranie sadzonek zdrewniałych to oszczędność pieniędzy. Jednak dla wielu osób ważniejsza jest okazja, aby jeszcze przed zimą zaktywizować się w ogrodzie. Twoje zaangażowanie przez kilka miesięcy nie będzie widoczne, ale zaowocuje, gdy przyjdą cieplejsze dni. Wówczas będziesz cieszyć się z nowych krzewów, które uświetnią wygląd działki.

Przeczytaj również: Niezbędne prace w warzywniaku przed zimą. Co wysiać i jak poprawić jakość podłoża?

Oleje roślinne. Nie każdy nadaje się do smażenia na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.