Porady ogrodnicze

Okrywanie roślin na zimę. Kiedy i czym okrywać rośliny przed mrozem?

Kiedy za oknem robi się zimno, temperatury spadają, nie tylko ludzie potrzebują dodatkowego okrycia. Ochrony przed mrozem wymaga też wiele gatunków roślin. W specyficznej sytuacji są te z nich, które rosną pod gołym niebem i zostały posadzone w gruncie. Podpowiadamy, jak okryć rośliny na zimę, aby mogły przetrwać tę trudną dla nich porę roku! 

Okrywanie roślin na zimę. Kiedy i czym okrywać rośliny przed mrozem?
Okrywanie roślin na zimę, jest niezwykle istotne, ponieważ chroni nasze okazy przed zmarznięciem oraz obumieraniem. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Okrycie roślin na zimę – dlaczego jest konieczne? 

W przydomowych ogrodach często rosną gatunki, które z natury nie są mrozoodporne. Pochodzą one z cieplejszych stref klimatycznych i nie są przystosowane do niskich temperatur. Ponadto ochrony przed zimnem wymagają młode okazy. 

Zimą spada temperatura powietrza, ale bardzo zimno jest także przy gruncie. Dla rośliny mogą być zgubne zarówno mroźne podmuchy wiatru, jak i przemarznięcie bryły korzeniowej. Są też takie gatunki, które pod żadnym pozorem nie mogą spędzić najchłodniejszych miesięcy pod gołym niebem – nawet wtedy, gdyby zostały starannie okryte. Trzeba je ostrożnie, uważając, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej, wykopać, posadzić w doniczce i znaleźć dla nich miejsce w domu. 

Dodatkowe wsparcie i ochrona przed mrozem w czasie zimy są potrzebne wielu kwiatom uprawianym w ogrodach. Natomiast to, czym okryć rośliny na zimę, zależy przede wszystkim od gatunku rośliny 

Jak okryć rośliny na zimę – najważniejsze zasady  

Jeśli zależy ci na tym, aby twoje ogrodowe okazy przetrwały do wiosny, pomyśl o ochronieniu ich przed mrozem, zanim zrobi się naprawdę zimno. Powinieneś dowiedzieć się, które gatunki wymagają okrycia i jakie materiały można wykorzystać do jego stworzenia. 

 • Kiedy okryć rośliny na zimę? 

To kiedy okryjesz rośliny, nie zależy od pory roku, ale przede wszystkim od warunków atmosferycznych. Nie można tego robić ani za wcześnie, ani za późno – zarówno pośpiech, jak i spóźnialstwo mogą zaszkodzić kwiatom. 

Przyjmuje się, że rośliny powinny zostać okryte w połowie listopada. Jednak głównym wyznacznikiem tego, czy jest to już rzeczywiście potrzebne, jest pogoda. Zieleń należy okryć dopiero wtedy, kiedy temperatura w ciągu nocy utrzymuje się w granicach 0 st. C przez kilka dób. Zanim na roślinach pojawi się zabezpieczenie przed mrozem, ziemia powinna przemarznąć na głębokość ok. 3-4 cm. 

Jeśli za wcześnie okryjesz kwiaty, może zaburzyć to ich naturalny cykl życia. Pod warstwą chroniącą przed mrozem może być im zbyt ciepło, dlatego nie przejdą one w stan spoczynku. Oprócz tego istnieje wtedy ryzyko, że zaatakują je choroby. Natomiast jeśli zajmiesz się okrywaniem kwiatów zbyt późno, mogą przemarznąć i obumrzeć. 

Równie ważna jest kwestia ściągania okrycia po sezonie zimowym. Wraz ze wzrastaniem temperatury, można stopniowo zdejmować kolejne warstwy zabezpieczenia chroniącego przed mrozem. Warto jednak być przygotowanym na to, że trzeba będzie ponownie je założyć – wiosenna aura jest zmienna i nawet o tej porze roku przez dłuższy czas mogą utrzymywać się przymrozki. 

 • Jakie rośliny okrywać na zimę? 

Lista okazów, które wymagają zabezpieczania przed mrozem, jest dosyć długa. Ochrony takiej potrzebują zwłaszcza krzewy i rośliny zimozielone. Jest to konieczne, gdyż: 

 • zimą nie przerywają one transpiracji – oznacza to, że woda przez cały czas paruje z ich liści, a jednocześnie nie mogą one jej pobierać z ziemi – ze względu na przemarznięcie podłoża. Dlatego oprócz okrywania takich roślin, ważne jest też ich regularne podlewanie jesienią;
   
 • niektóre z nich mają bryłę korzeniową znajdująca się tuż przy powierzchni gruntu – bez okrycia może ona przemarznąć. 

Do roślin zimozielonych (inaczej wiecznie zielonych) zalicza się m.in. berberys Juliany, różaneczniki, bukszpany, ogniki, kalmie, laurowiśnie, mahonie. 

Oprócz tego gatunkami, o które należy zatroszczyć się przed nadchodzącą zimą, są popularne róże, hortensje, budleje Dawida. Zabezpieczania wymagają również byliny oraz niektóre pnącza  akebie, glicynie i miliny. 

Przeczytaj również: Niezastąpiona przed zimą. Jak i do czego stosować agrowłókninę?

zimowe okrycie roślin Do okrywania roślin na zimę nadaje się wyłącznie agrowłóknina biała. Fot.123RF.com

Zimowe okrycie roślin – sposoby 

Kwiaty, drzewka i krzewy ogrodowe można chronić przed mrozem, wykorzystując do tego różne materiały – ważne jest jednak, aby stworzona warstwa ochronna przepuszczała powietrze 

Należy zrezygnować z okrywania roślin folią. Nie pozwala ona zieleni „oddychać”, a ponadto może być pod nią zbyt ciepło i wilgotno, co sprzyja gniciu i chorobom kwiatów. Jednak w przypadku okrywania donic, można wykorzystać folię bąbelkową. 

Roślinom pomoże przezimować okrycie z: 

 • kory – ten naturalny materiał można wykorzystać zarówno do ściółkowania, jak i do tworzenia kopczyków. Kora tworzy dobrą warstwę izolacyjną, chroni przed mrozem, a ponadto ulega rozkładowi, przekształcając się w próchnicę, która wzbogaca glebę;
   
 • stroiszu – jest to warstwa zabezpieczająca przed chłodem stworzona z uciętych gałązek drzew iglastych. Przepuszcza ona powietrze, po sezonie zimowym może stanowić kompost, a ponadto nie jest zbyt chętnie wybierana jako schronienie przez gryzonie; 

 • liści i trocin – to dobra, naturalna izolacja przed zimnem. Jednak w przypadku liści należy zwrócić uwagę na to, czy nie żerują na nich szkodniki. Okrycie z obu tych materiałów należy starannie zabezpieczyć przed rozwiewaniem;
   
 • słomy – słomiane okrycie roślin można stworzyć samodzielnie lub kupić je w sklepie. Do zabezpieczania zieleni wykorzystuje się samą słomę, ale również zrobione z niej maty. Takie okrycie może posłużyć w ogrodzie przez wiele sezonów, gdyż nie gnije;
   
 • agrowłókniny – można kupić sam materiał lub uszyty z niego kaptur. Tkanina ta chroni przed chłodem, a ponadto zapewnia roślinom dostęp do powietrza i nie nagrzewa się;
   
 • juty – wykonuje się z nich worki, które są przewiewne i zapewniają izolację przed mrozem. 

Jak zabezpieczyć przed mrozem najpopularniejsze odmiany ogrodowe? 

 • Jak okryć róże na zimę

W przypadku róż należy zabezpieczyć zarówno ich bryłę korzeniową, jak i koronę. Dlatego wokół tych roślin należy usypać kopczyk (z kory, trocin, torfu). Natomiast część nadziemną chroni się przed morzem przy pomocy słomianej maty, worka z juty lub z agrowłókniny. 

 • Czym okryć rododendrony na zimę

Rododendrony, czyli różaneczniki, są w stanie przetrwać także wtedy, kiedy temperatura spadnie do -20 °C. Jednak mimo tego, warto zabezpieczyć je przed mrozami. Sprawdzą się do tego jutowe worki, okrycia ze słomy, a nawet z tektury falistej. 

 • Jak okryć hortensje na zimę

Zimą hortensje będą najlepiej czuły się w kopczyku usypanym z kory lub z torfu. Aby konstrukcja ta nie zniszczyła się od podmuchów wiatru, warto zabezpieczyć ją stroiszem. 

 • Jak okryć budleję Dawida i ochronić ją przed mrozem? 

Krzew ten jest bardzo wrażliwy na mróz, dlatego należy stworzyć dla niego szczelne, solidne okrycie. Warto zrobić wokół niego kopczyk z kory, a oprócz tego całą roślinę okryć agrowłókniną lub jutą. 

 •  Jak okryć magnolię na zimę? 

System korzeniowy tej rośliny najlepiej ochronić przez usypanie kopczyka z trocin lub z kory. Natomiast część nadziemną można zabezpieczyć matą ze słomy lub workiem z agrowłókniny. Przed mrozem należy chronić zwłaszcza młode okazy. 

Jeśli chcesz, aby ogrodowa zieleń nie ucierpiała podczas najzimniejszej pory roku, dowiedz się, jak okryć krzewy na zimę oraz w jaki sposób zabezpieczyć uprawiane drzewka i kwiaty. Dzięki temu pomożesz im przetrwać ten trudny dla nich czas, a twój ogród będzie zachwycał wiosną! 

Przeczytaj również: Zimowanie begonii. Jak przechować begonie, by znów zakwitły na wiosnę

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Okrywanie roślin na zimę. Kiedy i czym okrywać rośliny przed mrozem?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.