Porady ogrodnicze

Oprysk mocznikiem po zimie na zwiększenie plonów. Jak i co nim pryskać?

Oprysk mocznikiem to najlepszy sposób za zabezpieczenie sadu przed parchem – groźną chorobą grzybową. Zabieg ten na ogół realizuje się jesienią, ale jeśli ktoś przegapił ten termin, nic straconego. Możemy wykonać go również na przedwiośniu, by zagwarantować sobie zdrowe i obfite plony w sezonie. Jak przeprowadzić oprysk mocznikiem po zimie? Sprawdź, które gatunki drzew owocowych go teraz potrzebują. 

Oprysk mocznikiem po zimie na zwiększenie plonów. Jak i co nim pryskać?
Oprysk mocznikiem po zimie jest często niezbędny, aby utrzymać zdrowie drzew owocowych. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Oprysk mocznikiem po zimie – na co pomaga?

Oprysk mocznikiem drzew owocowych to ważny element profilaktyki niebezpiecznej choroby, która niezwykle często występuje w przydomowych sadach. Mowa o parchu atakującym grusze oraz jabłonie. Porażający te gatunki patogen powoduje powstawanie uszkodzeń na owocach, liściach i kwiatach, a niekiedy również na pąkach kwiatowych czy szypułkach owoców. Najbardziej groźne jest zaatakowanie parchem samych plonów, na których zauważymy różnej wielkości ciemniejące plamy z nalotem lub bez niego. Fragmenty skórki pokrywają się twardniejącym korkiem, przez co zainfekowane jabłka i gruszki nie nadają się do spożycia.

Choroba ta często powoduje całkowitą utratę plonów. Pomocą w walce z nią jest oprysk mocznikiem drzew owocowych. Zabieg zazwyczaj realizowany jest jesienią – w momencie, gdy ok. 95% liści nadal znajduje się na roślinach. Jednak w przypadku, gdy parch zaatakował nasz sad w poprzednim sezonie lub po prostu nie wykonaliśmy oprysku mocznikiem jesienią, warto przeprowadzić go na przedwiośniu. Korzyścią wynikającą z tego zabiegu będzie poprawa kondycji drzew owocowych i wsparcie rozwoju pąków oraz kwiatów, a w konsekwencji – zwiększenie plonów.

Oprysk mocznikiem chroni przed parchem jabłoni. Oprysk mocznikiem chroni przed parchem jabłoni. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Jakie opryski trzeba zrobić w lutym? Najlepszy czas na zwalczanie szkodników i chorób

Jak pryskać mocznikiem?

O skuteczności oprysku mocznikiem po zimie decyduje technika jego realizacji, dlatego podczas pracy trzymajmy się kilku ważnych zasad. Warto o nich pamiętać, ponieważ na przedwiośniu zabieg wykonujemy inaczej niż jesienią. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, pryskając drzewka owocowe mocznikiem po zimie?

  • Do oprysku wykorzystujemy 7-proc. roztwór mocznika (70 g substancji na każdy litr wody);

  • Preparat starannie rozpylamy na liście zalegające wokół drzew;

  • Strumień cieczy kierujemy na podłoże wokół drzew, unikając opryskiwania samego pnia i gałęzi;

  • Nie oszczędzajmy na roztworze mocznika – powinniśmy zastosować go na tyle dużo, aby dokładnie pokryć nim wszystkie opadłe liście;

  • Pracę wykonajmy w chłodny, bezdeszczowy i pochmurny dzień.

Stosując mocznik po zimie, spryskujemy opadłe liście wokół drzew. Stosując mocznik po zimie, spryskujemy opadłe liście wokół drzew. Fot. CanvaPro

Kiedy pryskać drzewka mocznikiem po zimie? Najlepszym terminem będzie luty lub początek marca, gdy rośliny znajdują się jeszcze w stanie spoczynku. Warto mieć świadomość tego, że opryski mocznikiem są najskuteczniejsze, gdy zostają wykonane jesienią. Z czego to wynika? Po prostu o tej porze roku jesteśmy w stanie najdokładniej pokryć preparatem wszystkie liście na roślinie. Nie oznacza to jednak, że nie warto wykonać oprysku na przedwiośniu. Należy potraktować go jako uzupełnienie jesiennego zabiegu. Jeśli natomiast nie zdążyliśmy wykonać oprysku pod koniec zeszłego sezonu, a nasze drzewa chorowały, zastosowanie mocznika po zimie jest absolutnie konieczne, aby ograniczyć dalszy rozwój patogenów w sadzie.

Jakie drzewa owocowe pryskać mocznikiem?

Mocznik to cenny nawóz azotowy, który możemy stosować w przypadku wielu gatunków często uprawianych roślin. Przygotowane z niego opryski przydają się przede wszystkim w przydomowym sadzie. Jak już wspominaliśmy, możemy je wykorzystać do zabezpieczania przed parchem grusz i jabłoni. Ponadto oprysk z mocznika stosowany jest do ochrony przed drobną plamistością liści takich drzew pestkowych jak wiśnie oraz czereśnie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jakie rośliny przycinać w lutym? Jak przycinać krzewy owocowe i ozdobne?

Kiedy przycinać tuje po zimie, żeby były gęste? Nie przegap pierwszego ważnego terminu

Miedzian na drzewa owocowe – kiedy pryskać? Jakie krzewy i drzewka owocowe można pryskać miedzianem?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.